آیا نویز قهوه ای می تواند به شما کمک کند تا سریعاً به خواب عمیق برسید؟

به گزارش وبلاگ عکس، در تیک تاک این روزها صحبت از نویز قهوه ای است و ادعا می شود که این فواید متعددی دارد، از جمله کمک به شما در آرامش و به سرعت به خواب رفتن عمیق.

آیا نویز قهوه ای می تواند به شما کمک کند تا سریعاً به خواب عمیق برسید؟

البته شاید ترجمه این نویز به قهوه ای کاملا درست نباشد، چون به اصلاح کشف کننده آن رابرت براون نام دارد و او در قرن نوزدهم متوجه آرامش بخشی این نوع خاص صدا شد.

خواب ناکافی و بی خوابی شایع هستند و بسکمک از مردم در پی راه هایی برای بهبود خواب خود هستند.

اما آیا نویز قهوه ای می تواند کمک کند؟ اگر چنین است، چگونه؟ و اصلاً نویز قهوه ای چیست؟ شبیه نویز سفید است؟

در مقایسه با صدا هایی مانند موسیقی یا کسی که با صدای بلند می خواند، این نویز های مستمر با حداقل تنوع صدا - اوج، پایین، و تغییر سرعت هستند. آنچه نویز قهوه ای را از سفید یا صورتی متمایز می کند گام (یا فرکانس) است.

نویز قهوه ای فرکانس کمتری نسبت به نویز سفید و صورتی دارد. به نظر می رسد عمیق تر، شبیه به یک رودخانه تند تند یا موج سواری خشن.

چرا سر و صدا به خواب برخی افراد کمک می کند؟

برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به محرک های خارجی حساس تر هستند. این شامل لمس انسان (مانند در آغوش گرفتن)، بو های تند، کافئین، نور های روشن یا سر و صدا است.

بنابراین یک نفر می تواند صدایی را تسکین دهنده یا آرامش بخش بیابد در حالی که دیگری آن را آزاردهنده تلقی می کند.

چندین نظریه ممکن است توضیح دهند که چرا برخی افراد از مزایای رنگ های به اصطلاح صوتی می توانند بهره ببرند:

1. حواس پرتی و آرامش

سر و صدا می تواند شما را از تفکر بیش از حد یا نگرانی منحرف کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی به افراد کمک می کند تا از نظر فکری آرام شوند، که ممکن است به خواب کمک کند. با این حال، اگر افکار شما نگران کننده یا قوی هستند، ممکن است سر و صدا به تنهایی برای پرت کردن فکر مشغول شما کافی نباشد.

2. پوشش صدا

مغز ما هنگام خواب به پردازش صدا های خارجی ادامه می دهد و صدای بلند می تواند ما را بیدار کند. اما پوشاندن، از طریق نویز مداوم پس زمینه، صدای بلند جدا شده را خفه می کند. در یک شهر روستایی ساکت، صدای زنگ اتومبیل یا پارس سگ یکسان بسیار بلندتر است و ممکن است بیشتر از مرکز شهر شلوغ ما را بیدار کند.

3. شرطی سازی کلاسیک

شرطی سازی کلاسیک Classical conditioning روشی برای یادگیری است و می تواند توضیح دهد که چگونه ما در هنگام خواب به سر و صدا پاسخ می دهیم. اگر سر و صدا آرامش بخش است، مغز ما آن صدا با خواب خوب جفت و همسان می کند و توانایی فرد را برای افتادن و به خواب ماندن بهبود می بخشد. به این ترتیب، سر و صدا یک محرک تقویت شده برای خواب خوب است. اگر سر و صدا آزاردهنده باشد، مانع خواب می شود و یک محرک تقویت کننده برای خواب قطع می شود.

4. تحریک شنوایی

تحریک شنوایی مختص نویز صورتی، سفید یا قهوه ای نیست. این شامل صدا هایی با فرکانس پایین است که در تلاش برای تقویت مراحل خواب خاص (به عنوان مثال، خواب عمیق)، شاید کیفیت خواب را بهبود می بخشد.

بنابراین، آیا مطالب تیک تاک درست است؟ آیا نویز قهوه ای کار می کند؟

محققان به طور خاص تأثیر صدای قهوه ای بر خواب را بررسی نکرده اند. با این حال، علم محدودی در مورد تأثیر نویز سفید یا صورتی وجود دارد.

برخی مطالعات نشان می دهند که صدای سفید و صورتی به ما کمک می کند سریع تر به خواب برویم و کیفیت خواب را بهبود بخشد،

تحریک شنوایی ممکن است حافظه را در افراد جوان سالم بهبود بخشد. تحریک شنوایی با استفاده از صدای صورتی ممکن است خواب موج آهسته (خواب عمیق) را در افراد مسن افزایش دهد.

تعداد کمی از مطالعات به طور مستقیم بررسی کرده اند که چگونه بهبود خواب با استفاده از سر و صدا به خلق و خو و عملکرد در طول روز کمک می کند. در نهایت، این ها مزایایی است که بیشتر ما از یک خواب خوب در شب جستجو می کنیم.

چه زمانی باید مسائل خواب خود را بررسی کنید

اگر دائماً در به خواب رفتن مشکل دارید، خیلی زود از خواب بیدار می شوید و در طول روز احساس شادابی نمی کنید، مسائل شما باید از طریق یک متخصص پزشکی بررسی شود. پزشک شما می تواند تشخیص دهد، گزینه های درمانی را ارائه دهد و در صورت نیاز شما را برای درمان ارجاع دهد.

آرامش و سر و صدا ممکن است خواب شما را بهبود بخشد. با این حال، تکنیک های مبتنی بر شواهد، مانند درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی، که از طریق یک متخصص بهداشت آموزش دیده ارائه می شود، به طور کلی برای رسیدگی به علت مسائل خواب شما مورد نیاز است.

این درمان معمولاً با روانشناس، طی چهار تا پنج جلسه انجام می شود. این شامل پرداختن به افکار و رفتار های مربوط به خواب، بررسی این موضوع است که چرا ممکن است مسائل خواب ایجاد شده باشد، و چگونه می توان آن ها را بهبود بخشید.

درمان مناسب مسائل خواب با درمان های مبتنی بر شواهد و قبل از تبدیل شدن به یک مشکل مزمن - بدون تکیه بر توصیه های تیک تاک - در نهایت منجر به خواب بهتر در دراز مدت می شود.

به نمونه ای از صدای قهوه ای می توانید اینجا گوش کنید.

منبع: یک پزشک

به "آیا نویز قهوه ای می تواند به شما کمک کند تا سریعاً به خواب عمیق برسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نویز قهوه ای می تواند به شما کمک کند تا سریعاً به خواب عمیق برسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید