احتمال وقوع سیل در 23 استان ، کاهش دما تا 7 درجه و ماندگاری هوای سرد در کشور ، کدام منطقه ها منتظر کولاک برف باشند؟

به گزارش وبلاگ عکس، سازمان هواشناسی نسبت به تقویت سامانه بارشی و بارش برف و باران، بعلاوه احتمال سیلابی شدن مسیل ها و آبگرفتی معابر در 23 استان و وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج در شمال و جنوب کشور هشدار داد.

احتمال وقوع سیل در 23 استان ، کاهش دما تا 7 درجه و ماندگاری هوای سرد در کشور ، کدام منطقه ها منتظر کولاک برف باشند؟

به گزارش وبلاگ عکس، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی رنگ از تقویت سامانه بارشی، بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و در منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه ها بارش برف سنگین، وقوع بهمن و کولاک برف از چهارشنبه تا پنجشنبه (12 تا 13 بهمن) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در نیمه شرقی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان، شمال و غرب فارس، بوشهر، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و روز پنجشنبه درآذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، جنوب استان های فارس و بوشهر پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره جوی انسداد راه های روستایی و اختلال در جاده های منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان های واقع در رشته کوه البرز و زاگرس، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقالِ منابع انرژی به ویژه برق و گاز پیش بینی می گردد.

برای کنترل آسیب های ناشی از این شرایط جوی آمادگی دستگاه های اجرایی برای برف روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاک سازی دهانه پل ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی از جمله نمک پاشی، به وسیله شهرداری ها، راهداری ها و ارگان های امدادی و مدیریت مناسب به وسیله سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه های اجرائی مسئول توصیه می گردد.

رگبار و رعد وبرق در بیشتر استان ها

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی، بارش باران و برف در منطقه ها مستعد کولاک برف،مه در نواحی با اقلیم گرم رگبار باران گاهی رعد و برق وزش باد شدید موقت از چهارشنبه تا آدینه (12 تا 14 بهمن) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، سمنان، یزد، فارس، اصفهان، کرمان و هرمزگان، پنجشنبه در آذربایجان شرقی، زنجان، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان، همدان، مرکزی، غرب و جنوب اصفهان، یزد، کرمان، بوشهر، هرمزگان، خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران و آدینه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره کولاک برف در مسیرهای کوهستانی، احتمال انسداد محورهای روستایی، لغزندگی جاده ها، بارش برف یا باران، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال سیلابی شدن مسیل ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و آبگرفتگی معابر به طور محدود و احتمال رخداد بهمن دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط در سفرهای برون شهری، فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، عدم توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و پاک سازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاک سازی دهانه پل ها و انجام تمهیدات دیگر در جهت جلوگیری از خسارات احتمالی توصیه می گردد.

کاهش دما تا 7 درجه و ماندگاری هوای سرد در کشور

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار نیز از کاهش دما بین 3 تا 7 درجه سانتیگراد و ماندگاری هوای سرد در غرب، شمال غرب، مرکز، شمال شرق و استان های قزوین، البرز، سمنان و تهران از چهارشنبه تا یکشنبه (12 تا 16 بهمن) اطلاع داد.

در اثر این مخاطره یخبندان و لغزندگی جاده ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و افزایش مصرف سوخت پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات مدیریت مصرف سوخت و حامل های انرژی از جمله گاز احتیاط لازم و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در سفرهای بین شهری به ویژه در مسیرهای کوهستانی، پرهیز از صعود و عدم اسکان در ارتفاعات، محافظت و عایق بندی لوله ها و منابع آب و آمادگی ارگان های ذی ربط، تامین سوخت کافی و جایگزین برای سالن های پرورش گلخانه و مرغداری ها باتوجه به افت دما توصیه می گردد.

کولاک برف و احتمال سقوط بهمن در ارتفاعات

این سازمان در ادامه این هشدار زرد رنگ از افزایش شیو فشاری، وزش باد شدید در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک در ارتفاعات، کولاک برف و احتمال سقوط بهمن از چهارشنبه تا آدینه (12 تا 14 بهمن) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در یزد، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و جنوب اصفهان، پنجشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، جنوب اصفهان، فارس، یزد، کرمان، ایلام، لرستان، همدان، زنجان و مرکزی و آدینه نیز در آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، شمال، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره جوی احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و سست، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و سست، استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و احتیاط در فعالیت کویرنوردی را توصیه می نماید.

وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در شمال و جنوب کشور

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش ارتفاع در ساحل بین 1 تا 1.5متر و در فراساحل و 1.5 تا 2 متر از آدینه تا شنبه (14 تا 15 بهمن) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز آدینه در دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان، مازندران و گلستان و روز شنبه در نواحی دور از ساحل دریای خزر پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب ها و مخاطرات اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در ساحل و دور از ساحل را توصیه می نماید.

این سازمان در ادامه این هشدار از وزش باد و افزایش ارتفاع موج از آدینه تا بعد از ظهر یکشنبه(14 تا 16 بهمن) اطلاع داد.

سازمان هواشناسی در ادامه این اطلاعیه با اشاره به وزش باد نسبتا شدید حدبیشتر 40 نات و افزایش ارتفاع موج در ساحل بین 1 تا 2 متر و در فراساحل و 2 تا 3 متر درخلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان از آدینه (14 بهمن) تا یکشنبه (16 بهمن) آورده است: در این شرایط جوی خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در ساحل و دور از ساحل را توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: همشهری آنلاین

به "احتمال وقوع سیل در 23 استان ، کاهش دما تا 7 درجه و ماندگاری هوای سرد در کشور ، کدام منطقه ها منتظر کولاک برف باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وقوع سیل در 23 استان ، کاهش دما تا 7 درجه و ماندگاری هوای سرد در کشور ، کدام منطقه ها منتظر کولاک برف باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید