احیای 44 بنای تاریخی روستایی با موضوع اشتغال زایی

به گزارش وبلاگ عکس، در نشست مشترک مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور، احیای 44 بنای تاریخی واقع در بافت روستایی کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

احیای 44 بنای تاریخی روستایی با موضوع اشتغال زایی

به گزارش وبلاگ عکس به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، در این نشست هادی میرزائی با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی توجه به احیاء ابنیه تاریخی روستایی یکی از اولویت های صندوق احیا است، گفت: اشتغال زایی و ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت روستایی، دو محور مهمی است که با احیا و بازسازی ابنیه یادشده می توان بخش شایان توجهی از آن را محقق ساخت.

او با اشاره به اینکه ابنیه تاریخی همواره نقش بی بدیلی در تعاملات انسانی داشته اند، افزود: توجه به این نقش ارزنده علاوه بر حفظ شأن و هویت بناهای تاریخی می تواند زمینه ساز پویایی و کارآمدی اقتصاد روستایی شود و اگر ما با نگاه کارشناسی و هدفمند بتوانیم چنین بسترهایی را ارتقاء دهیم به زودی دستاوردهای قابل اتکایی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به اضافه نموده شدن توسعه صنایع دستی و فرش دستباف به حوزه مأموریت های موسسه متبوع خود، ادامه داد: بناهای تاریخی که در بافت روستایی قرار دادند به دلیل مختصات خاص معماری شان می توانند با هزینه بازسازیی مناسب در چرخه احیا قرار گیرند.

او با قدردانی از اقدامات ارزنده معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور، در سامان بخشیدن به زندگی روستاییان افزود: امروز تحقق مهاجرت معکوس نیازمند اقدامات عملی است که احیای بناهای تاریخی یکی از این فعالیت ها به شمار می رود.

مشارکت برای احیای 44 خانه تاریخی روستایی

در ادامه این دیدار کاوه معراجی معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی با استقبال از هم افزایی میان دستگاه های مختلف برای رشد و توسعه حوزه های مرتبط با روستاهای کشور، گفت: توجه به موضوع بناهای تاریخی روستایی به عنوان یک موضوع مهم مورد توجه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم است و در این میان نیاز است که مصوباتی جامع و کارشناسی شده برای تدقیق امورات مربوط به این حوزه به تصویب برسد تا سیاست های اتخاذی با تغییرات مدیریتی دچار خدشه نشوند.

او با بیان اینکه کاروانسراها و بناهای تاریخی همواره مرکز ثقل محیط پیرامونی خود بوده اند، افزود: معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم در مرحله کنونی برای احیای 44 خانه روستایی با موضوع اشتغال زایی در کنار صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خواهد بود و تمام ظرفیت خود را برای توسعه این مهم به کار خواهد بست.

معراجی با یادآوری این نکته که تفکر اقتصادی باید در کنار توسعه فرهنگ روستایی باشد، ادامه داد: سه عنصر مؤثر که در هر جامعه ای باعث پیشرفت می شود، جامعه، تولید و هنر است و به نظر می رسد که این پروژه پیروز خواهد بود چراکه این سه عنصر رادار است.

آموزش، رکن اشتغال پایدار

سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز با اشاره به لزوم پررنگ تر بودن نقش تسهیل دولت در ایجاد مشاغل روستایی، شرح داد: امروز بحث آموزش به منظور ایجاد اشتغال پایدار در جوامع روستایی یکی از موضوعات مهمی است که سازمان شهرداری ها و دهیاری ها آن را در مناطق روستایی دنبال می کند.

او با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ احیای بناهای تاریخی یکی از مواردی است که می تواند رشد سرمایه را در جوامع روستایی به همراه داشته باشد، افزود: شناسایی ظرفیت های نوآورانه با اتکا به داشته های ارزشمند جوامع روستایی یکی موضوعاتی است که می تواند با ایجاد کسب وکار حول محور بناهای تاریخی محقق شود و در این میان پرهیز از الگوهای تکراری راستا را برای اقدامات پربازده هموار خواهد کرد.

جندقیان گفت: سازمان دهیاری ها و شهرداری ها آمادگی آن را دارد که با اعطای تسهیلات مناسب برای جذب بیشتر سرمایه گذاری بخش خصوصی و جلب مشارکت های عمومی در جوامع روستایی توسعه فرهنگ احیای بناهای تاریخی روستایی را بیش از پیش محقق سازد.

در خاتمه این نشست سکینه اشرفی معاون سابق توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، شرح داد: تا وقتی ارزش واقعی داشته های ارزشمند روستاییان به درستی نمایان نشود، کارآفرینان در این حوزه سرمایه گذاری قابل اتکایی نخواهند کرد.

او ضمن حمایت از طرح احیای 44 بنای تاریخی روستایی با موضوع اشتغال زایی این اقدام را گام اثربخشی برای نمایان ساختن ارزشمندی های موجود در روستاها خواند و یادآور شد: در روستاها ما نیازمند شرکت های اجتماعی هستیم که با نگاه بازار محور توانمندی های روستاییان را بالا ببرند و زمینه حضور بیشتر کارآفرینان را در این عرصه مهیا سازند.

اشرفی گفت: اشتغال زایی و کارآفرینی در حوزه روستایی نیازمند یک نگاه خیرخواهانه مبتنی بر بازار است و اگر فردی در این حوزه صرفاً به سود خالص اقتصادی بیاندیشد، نمی تواند آن چنان که باید منشأ اثر باشد.

منبع: میراث آریا

به "احیای 44 بنای تاریخی روستایی با موضوع اشتغال زایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای 44 بنای تاریخی روستایی با موضوع اشتغال زایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید