افزایش خنک کنندگی کولر آبی ؛ روش های رسوب گیری و تمیز کردن شوره کولرهای آبی را بدانیم

به گزارش وبلاگ عکس، برای بهتر کارکردن، خنک کردن و افزایش عمر کولر باید از ایجاد شوره و رسوب در کولر جلوگیری کنید. برای برطرف شوره و رسوب کولر باید از توپ شوره گیر و فیلتر رسوب گیر بهره ببرید.

افزایش خنک کنندگی کولر آبی ؛ روش های رسوب گیری و تمیز کردن شوره کولرهای آبی را بدانیم

به گزارش وبلاگ عکس، در روزهای گرم سال مردم برای خنک کردن هوای خانه از وسایل سرمایشی مانند کولر استفاده می نمایند. کولر آبی یکی از انواع کولرهایی است که روزانه حجم بالایی آب مصرف می نماید و با تبخیر آب، هوا را خنک می نماید.

با وجود املاح زیادی که در آب شهری وجود دارد، با گذشت زمان، رسوب و شوره روی بدنه و قطعات داخلی کولر تشکیل می گردد و اگر اقدامی به تمیز کردن و سرویس کولر آبی نکنیم، بدنه کولر به علت وجود رسوب، خیلی زود فرسوده می گردد.

در این بخش شما را با روش های تمیز کردن رسوب و شوره کولر آشنا خواهیم نمود تا بتوانید با استفاده از این روش ها شوره ها و رسوب را بزدایید و عمر کولرتان را افزایش دهید.

چرا باید در کولر رسوب زدایی کنیم؟

همانطور که گفتیم کولر آبی مقدار زیادی آب مصرف کرده و هوای خانه را خنک می نماید. در آب شهری املاح زیادی وجود دارد که این املاح سبب ایجاد شوره و رسوب در کولر می شوند. این رسوبات در صورتی که تمیز نشوند، کارایی کولر را کاهش داده و قطعات و بدنه کولر را فرسوده می نمایند و عمر کولر و این قطعات را کاهش می دهند.

اگر بر روی دریچه ها رسوب تشکیل گردد، از جریان هوای تمیز جلوگیری کرده و بوی نامطبوعی ایجاد می نماید. تشکیل شوره و آهک روی قطعات مکانیکی کولر، سبب ایجاد مشکل در چرخش آنها و به تدیج سبب سوختن کولر می گردد.

پس قبل از اینکه این رسوبات هزینه زیادی برای تعمیر و تعویض کولر به گردنتان بگذارند، جرم کولر آبی، را بزدایید و یا قبل از ایجاد شوره در کولر با روش های زیر از ایجاد شوره در کولر و قطعات آن جلوگیری نمایید.

از ایجاد شوره در کولر آبی جلوگیری کنید

با انجام روش های زیر کولری تمیز و با حداقل مقدار شوره داشته باشید تا نیازی به تمیز کردن شوره کولر پیدا نکنید.

در مسیر ورودی آب، یک فیلتر رسوب گیر قرار دهید

در آب شهری املاح زیادی وجود دارد که این املاح سبب ایجاد شوره و رسوب در کولر می شوند. اگر در مسیر ورودی آب، یک فیلتر رسوب گیر قرار دهید، این فیلتر املاح و رسوب موجود در آب، را می گیرد و رسوب کمتری روی بدنه کولر ایجاد می گردد.

کولر را زیر آفتاب قرار ندهید

قرار گرفتن کولر در معرض تابش شدید آفتاب سبب ایجاد شوره در بدنه کولر آبی می گردد زیرا با تابش مستقیم آفتاب، آب کولر زودتر بخار شده و در نتیجه روی بدنه کولر شوره زیادی تشکیل می گردد پس کولرتان را در معرض آفتاب قرار ندهید و از سایبان کولر بهره ببرید.

به جای پوشال از پدهای سلولزی بهره ببرید

برای جلوگیری از تشکیل نمک کولر از پدهای سلولزی به جای پوشال، استفاده نمایید. این پدهای سلولزی، با نگه داشتن رسوب کولر در خود از تشکیل آهک روی بدنه جلوگیری می نمایند. این پدها قابلیت شتشو دارند بنابراین می توانید پدها را شسته و رسوب تشکیل شده روی آنها را بزدایید.

از توپ شوره گیر بهره ببرید

برای جلوگیری از ایجاد شوره روی بدنه کولر آبی توپ های شوره گیر کولر آبی را داخل تشتک کولر قرار دهید. این مواد ساخته شده از اسید چرب هستند که یون های موجود در آب و کلسیم و منیزیم را جذب خواهند کرد.

چند روش برای پاک کردن شوره کولر

اگر کولر آبی شما شوره یا رسوب به خود گرفت، برای پاک کردن شوره کولر از روش های زیر بهره ببرید.

با آب و مواد شوینده کولر را بشویید

برای تمیز کردن شوره کولر آبی از آب و مقداری مواد شوینده و یا مواد سفیدنماینده و یک برس سیمی، بهره ببرید. قطعات قابل شستشوی کولر آبی را باز کنید و آنها را با فرچه و با محلول آب و مواد شوینده تمیز کنید. مواد شوینده اسیدی سبب رسیدن آسیب به بدنه کولر آبی می شوند.

شوره کولر با سرکه تمیز کنید

یکی از روش های رایج تمیز کردن کولر آبی استفاده از سرکه است؛ برای تمیز کردن شوره کولر به صورت دوره ای و با فاصله زمانی کم، از سرکه، که قدرت پاک نمایندگی بالایی دارد، استفاده نمایید، بدین طریق که مقداری سرکه روی قطعات و کف کولر بریزید و بعد از گذشت چند دقیقه با برس قطعات و بدنه کولر را تمیز کنید.

شوره کولر با جوهرنمک پاک کنید

می توانید برای پاک کردن شوره کولر از مواد پرقدرت تری مانند جوهرنمک نیز بهره ببرید اما باید بدانید که استفاده از جوهر نمک خطرناک است و باید در حین استفاده از آن دستکش ایمنی و ماسک داشته باشید تا سلامتتان به خطر نیافتد.

به گزارش وب گاه نمناک، بعد از رعایت این نکات روی قطعات رسوب دار و تشتک کولر مقداری از جوهر نمک را ریخته و بعد از چند دقیقه با آب زیاد و بادقت آنها را بشویید و قطعات کولر آبی را طولانی مدت در جوهر نمک نگذارید.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش خنک کنندگی کولر آبی ؛ روش های رسوب گیری و تمیز کردن شوره کولرهای آبی را بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش خنک کنندگی کولر آبی ؛ روش های رسوب گیری و تمیز کردن شوره کولرهای آبی را بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید