افزایش رقابت عربستان و امارات در المهره یمن

به گزارش وبلاگ عکس، امارات و عربستان از شروع جنگ یمن به دنبال اشغال جزایر مهم این کشور بوده اند که امروز با شکست عربستان در برابر انصارالله این رقابت بین دو کشور تشدید شده است.

افزایش رقابت عربستان و امارات در المهره یمن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ عکس به نقل از سعودی لیکس، اخیرا رقابت عربستان و امارات بر سر استان المهره در یمن شدت گرفته است.

رقابت دو طرف بر سر استان المهره در شرق یمن در بحبوحه خسارات نظامی و شکست های پی در پی در نبرد های شدید با انصارالله در حال شدت دریافت است.

مقامات امارات قصد داشتند از ثروت یمن بهره برداری نموده و منابع و بنادر آن را کنترل نمایند، به ویژه مناطق استراتژیک که از اهمیت ویژه ای برای ناوبری بین المللی برخوردار هستند.

عربستان در سال 2017 توجه خود را به استان المهره، دومین استان عظیم یمن و مجاور سلطان نشین عمان معطوف کرد.

نیرو های وفادار به عربستان سعودی استان المهره را اشغال کردند و کنترل خود را بر پایتخت و بندر تقویت کردند و پست های مرزی با عمان را تحت کنترل خود درآوردند.

بسیاری از یمنی ها خواهان توقف مداخله نظامی عربستان، بازگرداندن کلیه امکانات حیاتی از جمله مراکز فروش و موسسات دولتی و تحویل آن ها به مردم المهره شدند.

هدف اولیه عربستان سعودی مقابله با انصارالله در شرق یمن بود، اما منافع مالی در المهره منجر به اختلافاتی با امارات متحده عربی شد. امارات می خواهد حفاظت از خطوط حمل و نقل تجاری در سواحل جنوبی یمن را به عهده بگیرد درحالی که کنترل استان المهره به عربستان سعودی امکان دسترسی مستقیم به اقیانوس هند را می دهد.

بر اساس بعضی گزارش ها، ریاض در نظر دارد خط لوله انتقال نفت از منطقه شرقی خود در ساحل خلیج فارس به وسیله المهره به اقیانوس هند احداث کند. این امر باعث کاهش وابستگی عربستان به تنگه هرمز (که اقیانوس هند را با خلیج فارس وصل می نماید) برای صادرات نفت می گردد.

این خط لوله به ریاض اجازه می دهد در صورت تشدید درگیری ها با ایران، جلوی عبور نفت کش های خود به وسیله تنگه هرمز و باب المندب را بگیرد و به این ترتیب صادر نماینده اول نفت دنیا می تواند بخش عمده ای از اهمیت استراتژیک این دو تنگه را از بین ببرد.

اهداف امارات در یمن

در خصوص ابوظبی، حاکمان آن پس از کاهش نقش آن ها در جنگ یمن در سال گذشته، جزایر استراتژیک یمن را کنترل می نمایند. اماراتی ها بی سر و صدا تصمیم گرفته اند تا آنجا که ممکن است از باتلاق یمن خارج شوند و حضور خود را در عدن به میزان قابل توجهی کاهش دهند. امارات هنوز نیرو های کوچکی در شهر های مخا و شبوه و همچنین شهر های دیگر دارند.

اما امارات در بسیاری از جزایر اصلی فعال است. اخیراً تصاویر ماهواره ای نشان داد که امارات متحده عربی در حال ساخت یک پایگاه هوایی عظیم در جزیره میون است که در تنگه باب المندب واقع شده و دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می نماید. مساحت این جزیره 5 مایل مربع است و کلید اصلی کنترل باب المندب است.

ابوظبی همچنین جزیره سقطری در خلیج عدن را کنترل می نماید، که بسیار عظیمتر از جزیره میون است و عظیمترین جزیره یمن با جمعیت 60 هزار نفر محسوب می گردد.

اماراتی ها در سقطری پایگاه نظامی دارند که برای جمع آوری اطلاعات در خصوص تحرکات دریایی در باب المندب و خلیج عدن استفاده می گردد.

همچنین صد ها جهانگرد و جهانگرد خارجی طی روز ها و هفته های گذشته با ویزای ابوظبی به مجمع الجزایر سقطری وارد شده اند. شواهد و قرائنی وجود دارد که نشان می دهد، اماراتی ها در صدد ملحق کردن مجمع الجزایر سقطری یمن با استفاده از زور و اشغال آن و به دلیل موقعیت راهبردی این جزیره به خاک امارات هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش رقابت عربستان و امارات در المهره یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش رقابت عربستان و امارات در المهره یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید