العربی الجدید: آمریکا قصد عقب نشینی از عراق ندارد، مقاومت ساکت نمی ماند

به گزارش وبلاگ عکس، ناظران سیاسی با اشاره به این که واشنگتن قصد خروج از عراق را ندارد، پیش بینی می نمایند که گروه های مقاومت با از دست دادن اندک اعتماد باقی مانده به دولت الکاظمی، سکوت را بشنمایند.

العربی الجدید: آمریکا قصد عقب نشینی از عراق ندارد، مقاومت ساکت نمی ماند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ عکس، اعلام دولت آمریکا مبنی بر این که در حال حاضر، قصد ندارد شمار نیروهای خود را در عراق کاهش دهد، بار دیگر درها را مقابل احتمالات تشدید تنش های امنیتی از سوی گروه های مقاومت و مسلح عراقی مخالف حضور نظامیان آمریکایی در کشورشان باز می نماید و بحران اعتماد این گروه ها به دولت مصطفی الکاظمی را تشدید می نماید.

روزنامه العربی الجدید طی گزارشی با اشاره به این امر نوشت: این اعلام آمریکا به میزان زیادی با سخنان دولت الکاظمی که در هفتم آوریل جاری اعلام شد، در تضاد است. این دولت اعلام نموده بود که در دور جدید مذاکرات راهبردی بغداد - واشنگتن که به وسیله ویدئو کنفرانس برگزار گردید، از آمریکا خواسته شده تا یک چارچوب زمان بندی شده برای شروع عقب نشینی نیروهایش از عراق تهیه کند.

تناقض گویی بغداد و واشنگتن پس از دور سوم گفت وگوهای راهبردی

این نشست به ریاست فؤاد حسین وزیر خارجه عراق و آنتونی بلینکن همتای آمریکایی آن برگزار گردید. پنج شنبه پیش، ژنرال کنت مک کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به سنتکام طی یک کنفرانس خبری گفت که کشورش شمار نیروهای خود در عراق را کاهش نخواهد داد و شرح داد که این امر به خواست بغداد است.

وی توضیح داد: عراق خواهان باقی ماندن ماست و ما شمار نیروها در آن را کاهش نخواهیم داد.

مک کنزی درباره شرایط عراق نیز گفت که معتقد است که ایالات متحده آمریکا در آستانه جنگ در خاورمیانه نیست.

قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق عراق یکی از مهمترین گروه های مخالف ادامه حضور نظامیان آمریکایی در خاک عراق در واکنش به این اظهارات مک کنزی گفت که این اظهارات فرماندهی مرکزی آمریکا دلیلی است آشکار مبنی بر عدم جدیت دولت آمریکا برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از خاک عراق.

وی طی پستی در توئیتر در روز شنبه (24 آوریل)، نوشت: در صورت عدم صدور فوری تکذیبه از طرف دولت عراق، [این عدم واکنش] به معنای بی اعتباری گفته های دولت درباره درخواست خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق خواهد بود و اینکه آنچه علنا گفته می گردد برخلاف آن چیزی است که در خفا مطرح می گردد.

الخزعلی اضافه کرد: آمریکایی ها یکی پس از دیگری دلیل می آورند که زبان گفت و گو و منطق با آن ها بی فایده است و روش افغانستانی تنها راه برای بیرون راندن آن هاست.

پس از آن، سرتیپ یحیی رسول سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق گفت که جدول زمانبندی عقب نشینی نیروهای خارجی از سوی کمیته های فنی در چارچوب گفت وگوی راهبردی تعیین می گردد.

وی شرح داد که یک جدول زمان بندی و برنامه برای عقب نشینی نیروهای خارجی طی چندین مرحله وجود دارد که پس از نشست کمیته فنی که به دستور فرماندهی کل نیروهای مسلح به ریاست رئیس ستاد مشترک ارتش تشکیل شده، تعیین خواهد شد. عراق به هیچ سرباز آمریکایی یا خارجی دارای اسلحه احتیاجی ندارد که بخواهد در کنار نیروهای عراقی بجنگد. اساسا عراق به هیچ نیروی رزمی غیرعراقی احتیاجی ندارد.

هفتم آوریل جاری، قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق طی یک کنفرانس خبری در مقر وزارت خارجه عراق پس از سرانجام دور شوم گفت وگوی راهبردی بغداد و واشنگتن گفت: ایالات متحده آمریکا به خارج کردن شمار بیشتری از نیروهایش از کشور و عدم باقی ماندن پایگاه های نظانی آمریکایی در داخل عراق متعهد شد.

وی شرح داد: فرایند عقب نشینی نیروهای رزمی آمریکا به وسیله کمیته مشترک مسئول تعیین زمان آن، صورت می گیرد. پس از این، دفتر اطلاع رسانی نخست وزیری عراق نیز از تشکیل یک کمیته فنی مسئول تعیین زمان و سازوکارهای مربوط به نتایج و دستاوردهای دور سوم گفت وگوی راهبردی میان ایالات متحده آمریکا و عراق اطلاع داد و اعلام شد که ریاست این کمیته بر عهده سرلشکر عبدالامیر یارالله رئیس ستاد مشترک ارتش است.

حملات راکتی علیه پایگاه آمریکایی ویکتوریا و هدف قرار دریافت کاروان های لجستیکی

العربی الجدید در ادامه این گزارش نوشت: بغداد، پایتخت عراق شب پنج شنبه و آدینه گذشته، پس از گذشت حداقل دو ساعت از اعلام آمریکا مبنی بر عدم وجود برنامه عقب نشینی از عراق، شاهد شلیک راکت به سوی پایگاه نظامی ویکتوریا در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد بود. پایگاهی که یک یگان آمریکایی در چارچوب کوشش های ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش را در خود جای داده و 200 نظامی در آن حضور دارند که اغلب آنها از نیروهای مارینز (تفنگداران دریایی) هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: این حمله راکتی، خسارات مادی اندکی داشت و همه راکت ها به خارج از پایگاه اصابت کرد و تنها یک نیروی امنیتی عراقی زخمی شد. پس از آن، سه حمله جدید علیه کاروان های حامل تجهیزات لجستیک برای نیروهای ائتلاف هدف قرار دریافتد و خساراتی مادی به این کاروان ها وارد شد.

طفره رفتن مقامات دولت الکاظمی از شرح درباره این این تناقض گویی

العربی الجدید تاکید می نماید که در تماس با مقامات مسئول در دولت الکاظمی هیچ مقامی حاضر به شرح درباره اظهارات مک کنزی و موضع رسمی بغداد در قبال آن و دلیل این تضاد و تناقض گویی نشد.

چرا مک کنزی از تداوم حضور آمریکا در عراق گفت؟

اما یکی از اعضای مجلس عراق در تماس تلفنی توضیح داد: ظاهرا آمریکایی ها با این اعلام، الکاظمی را شرمنده کردند و از آنجا که این اقدام تحریک آمیز است، محتمل است که حملات جدیدی از سوی گروه های مسلح [علیه منافع آمریکا در خاک عراق] صورت گیرد.

وی با اشاره به سفر قریب الوقوع الکاظمی به واشنگتن در ژوئیه آینده برای آنالیز بعضی قضایا با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت که بعید نیست آنچه که در دور اخیر گفت وگوی راهبری میان طرفین حاصل شد و به طور تعیین موضوع حضور نظامی آمریکا در عراق، از سوی دولت آمریکا در معرض تجدید نظر قرار گرفته باشد.

این منبع مطلع تاکید نمود: در دور سوم گفت وگوی راهبردی، عراق خواهان عقب نشینی نیروهای آمریکایی نشد بلکه بالعکس، طی آن درباره حمایت آمریکا از عراق در برنامه های نظامی متعدد از جمله ارتقای سطح تسلیحات نیروی هوایی عراق، صیانت و تامین قطعه های یگان های زرهی و تانکهای عراقی به ویژه خودروهای هامفی، هومر و تانکهای آبرامز که صدها عدد از آنها از دور خارج شده اند، گفت وگو شد. همچنین درباره آموزش و حمایت از نیروی هوایی در پیگرد و تعقیب بقایای داعش رایزنی شد. لذا اساسا موضوع عقب نشینی نیروهای آمریکایی تا پیش از این انتخابات جدید، مطرح نیست.

علی الغانمی دیگر نماینده عراقی و عضو کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس عراق نیز این سخنان را تایید و اعلام نمود: با تاسف بسیار باید بگویم که در دور سوم گفت وگوی راهبردی، برخلاف دوره های پیش، موضوع برنامه ریزی برای عقب نشینی آمریکا از اراضی عراق طرح نشد.

در ادامه این گزارش، از دیگر نشانه های عزم آمریکا برای باقی ماندن در عراق، محتوای گفت وگوی تلفنی طولانی دیروز آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و خرسند بارزانی نخست وزیر منطقه کردستان عراق است.

در این گفت وگو علاوه بر محکوم کردن حملات راکتی و پهپادی اجرا شده علیه منطقه کردستان و پایگاه های نیروهای ائتلاف ضد داعش، بر احتیاج مستمر به حضور نیروهای ائتلاف در عراق و حمایت از پیشمرگه و نیروهای امنیتی عراق در نبرد با داعش تاکید شد.

حسن شویرد عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق درباره اظهارات مک کنزی می گوید که وی به صراحت از باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق اطلاع داد و بر ضرورت اتخاذ موضعی واحد از سوی عراق در قبال این امر و میزان احتیاج نیروهای عراقی به همتایان آمریکایی خود تاکید نمود.

حاکم الزاملی از رهبران جریان صدر عراق و نماینده سابق مجلس گفت که دولت الکاظمی باید شفاف تر درباره این پرونده سخن بگوید و عمل کند. عراق در آستانه مرحله مهمی مانند انتخابات و تحولات پس از آن است. لذا دولت می تواند میزان احتیاج خود به نیروهای خارجی برای آموزش و حمایت اطلاعاتی و ..را تعیین کند زیرا کشور دیگر به نیروی رزمی احتیاجی ندارد.

بعید بودن عقب نشینی آمریکا از عراق در آینده نزدیک

مهند سلوم دانشیار در بخش پژوهشهای امنیتی در مرکز مطالعات عالی دوحه می گوید: عقب نشینی کامل نیروهای آمریکایی در آینده نزدیک بعید است. این امر دلایل زیادی دارد. حضور این نیروها در عراق، برای حفظ و صیانت میزان نفوذ راهبردی ایالت متحده آمریکا در منطقه لازم است. امری که نمی توان با حضور در پایگاه های نظامی دیگر در کشورهایی مثل عربستان سعودی، ترکیه و قطر به آن رسید.

وی معتقد است اظهارات کمیته مشترک عراق و آمریکایی پس از گفت وگوهای روز هفتم ماه آوریل در مورد عقب نشینی آمریکا از عراق بیشتر از آنکه بخواهد یک توافق رسمی برای عقب نشینی نیروهای آمریکایی باشد یک خبر برای مصرف در داخل عراق بود. کما اینکه ژنرال مک کنزی در اواسط ماه جاری میلادی در مقابل کمیته نیروهای مسلح در کنگره آمریکا گفت: موضوع عقب نشینی کامل نیروهای آمریکایی از عراق کاملا به موازنه های منطقه ای مرتبط است و اگر این موازنات به هم بخورد، ممکن است عراق به یک عرصه باز درگیری میان ایران و دشمنانش در خاورمیانه تبدیل گردد.

وی با اشاره به اختلافات سیاسی در داخل عراق درباره مسئله زمان و سازوکار اخراج نیروهای آمریکایی بعید ندانست که این امور به افزایش تنش و بحران درگیری های خشونت بار علیه آمریکای ها در عراق منجر گردد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "العربی الجدید: آمریکا قصد عقب نشینی از عراق ندارد، مقاومت ساکت نمی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "العربی الجدید: آمریکا قصد عقب نشینی از عراق ندارد، مقاومت ساکت نمی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید