انتشار جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه اول سال 99؛ کاهش 39 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی

به گزارش وبلاگ عکس، خبرنگاران: جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد که تحت تاثیر کرونا، تجارت خارجی ایران به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

انتشار جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه اول سال 99؛ کاهش 39 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی

به گزارش وبلاگ عکس ، بر اساس برآوردهای انجام شده، در پنج ماهه ابتدایی سال جاری، میزان کل صادرات و واردات ایران 24.6 میلیارد دلار تخمین زده می گردد که این عدد در مقایسه با 35.6 میلیارد دلار سال گذشته، کاهش 31 درصدی را نشان می دهد.

بر این اساس، ایران تا سرانجام مرداد99 حدود 11 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته که این عدد از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش 39 درصدی را نشان می دهد. میزان واردات نیز به 13.7 میلیارد دلار رسیده که در قیاس با سال قبل، کاهش 23 درصدی نشان می دهد.

به این ترتیب تراز تجاری ثبت شده در پنج ماهه سال جاری عدد منفی 2.8 میلیارد دلار را نشان می دهد که در مقایسه با سال قبل افت قابل توجهی داشته است. میزان وزنی صادرات و واردات ایران نیز به ترتیب 37 و سه درصد کاهش یافته است.

آنالیز فرایند ماهانه تجارت در سال 99 نیز نشان می دهد که در تمامی این ماه ها، آماری که کمتر از مدت مشابه سال 1398 به ثبت رسیده است. در مرداد ماه، صادرات غیرنفتی ایران حدود 7.8 میلیون تن بوده که در قیاس با سال قبل کاهش 30 درصدی را نشان می دهد. مقدار واردات مرداد نیز کاهشی هفت درصدی داشته است.

در ماه های گذشته، بالاترین آمار تجاری مربوط به تیر ماه بوده که در آن حدود 3.3 میلیارد دلار صادرات به ثبت رسیده اما این آمار با کاهشی جدی در مرداد روبرو شده است.

در مقاصد اصلی صادراتی ایران، همچنان چین بالاترین خرید را داشته است. هرچند چین نیز مقایسه با سال قبل واردات کمتری از ایران داشته اما سهم خود را از 25 درصد ارتقا داده و به تنهایی 28 درصد صادرات ایران را خریداری نموده است. پس از چین، عراق با 22 درصد و امارات متحده عربی با 14 درصد در رده های بعدی هستند و افغانستان با هشت درصد به رده چهارم رسیده است. ترکیه که در سال قبل خود را به عنوان یکی از شرکای تجاری ایران مطرح نموده بود، از ابتدایی کرونا تنها 500 میلیون دلار واردات داشته و تنها پنج درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

در میان اصلی ترین صادرکنندگان کالا به ایران نیز چین با 26 درصد صدرنشین است و پس از آن امارات متحده عربی با 23 درصد واقع شده است. ترکیه با 11، هند با هفت و آلمان با پنج درصد دیگر صادرکنندگان اصلی به ایران به شمار می فرایند که تغییری در صندلی آنها نسبت به سال قبل رخ نداده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "انتشار جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه اول سال 99؛ کاهش 39 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه اول سال 99؛ کاهش 39 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید