انواع رژیم فستینگ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟، با این رژیم لاغری چاق می شوید!

به گزارش وبلاگ عکس، متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه رژیم های غذایی روزه داری متناوب علیرغم کارایی بالا، اما در برخی افراد اثر عکس دارد، گفت: برخی به این دلیل که ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری روبرو اند، در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می کنند و چاق تر از قبل می شوند.

انواع رژیم فستینگ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟، با این رژیم لاغری چاق می شوید!

دکتر احسان حجازی درباره رژیم های روزه داری متناوب توضیحاتی داد و اظهار کرد: چاقی و اضافه وزن آورده زندگی مدرن است؛ موضوعی که افراد را ترغیب به استفاده از راهکار های سریع برای کاهش وزن می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از روش های مورد توجه جوامع مدرن و افراد با مشغله زیاد، رژیم های روزه داری متناوب یا فستینگ است، افزود: این رژیم ها اصولا برای افرادی است که حوصله و صبوری کنترل دریافت و شمارش کالری را ندارند.

حجازی گفت: رژیم روزه داری متناوب شش روش دارد که ساده ترین حالت آن 12 ساعت روزه داری است که ساعاتی از آن را در خواب می گذرانیم؛ در این روش فرد 12 ساعت از شبانه روز را چیزی نمی خورد به طور مثال از هشت صبح تا هشت شب صرف غذا آزاد و باقی ساعات ممنوعیت غذا خوردن وجود دارد.

وی به یکی دیگر از انواع رژیم های غذایی فستینگ روزه داری اشاره کرد و افزود: رژیم 16 به هشت یکی دیگر از رژیم های فستینگ است، در این روش فردی که از این رژیم پیروی می کند هشت ساعت غذا می خورد و در 16 ساعت به جای مانده روزه دار است.

وی افزود: ساعات منع غذا خوردن در رژیم روزه داری متناوب، مختلف است؛ این تقسیم بندی با شرایط جسمی و اندازه اضافه وزن افراد تفاوت دارد.

وی ادامه داد: از دیگر مدل های رژیم فستینگ می توان به رژیم های هفتگی اشاره کرد؛ از جمله اینکه در برخی رژیم ها محدودیت برای دو روز در هفته است؛ به این شکل که به طور مثال دو روز در هفته محدودیت دریافت کالری وجود دارد و مابقی روز ها کالری به اندازه دلخواه و متعادل دریافت می شود؛ نکته اینجاست که این دو روز نباید پشت سر هم باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه رژیم های روزه داری متناوب عوارض و در عین حال سودمندی هایی هم دارد، گفت: از مزایای این رژیم ها ایجاد تغییراتی در ترکیبات بدن است؛ به عبارتی این رژیم ها باعث کاهش حجم دور کمر و چربی می شود.

کاهش کلسترول یکی دیگر از فواید رژیم های روزه داری متناوب است که شجاعی به آن اشاره کرد و گفت: تنظیم سطح قند خون ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین و تنظیم ریتم خواب شبانه روزی از دیگر مزیت های رژیم های مذکور است.

وی به کاهش التهاب به عنوان یکی دیگر از سودمندی های رژیم های فستینگ اشاره کرد و ادامه داد: کاهش التهاب می تواند باعث کاهش بیماری های مزمنی مثل سرطان، دیابت و سایر بیماری ها شود.

شجاعی به کارایی و اثربخشی رژیم های فستینگ اشاره کرد و افزود: اگر این رژیم ها به صورت اصولی و با مشورت متخصص تغذیه انجام شود، در سلامت و کاهش اضافه وزن موثر است؛ به شکلی که اثرات و ماندگاری آن هم با رژیم های متناوب و کلاسیک یکسان گزارش شده است.

وی به عارضه های جانبی این رژیم ها اشاره کرد و افزود: احساس گرسنگی و ضعف و در پی آن کاهش سطح تمرکز، خستگی، افت خلق و خو، کاهش آستانه تحریک پذیری و پایین آمدن سطح کیفیت زندگی از جمله عارضه های این رژیم است.

وی پیروی خودسرانه از رژیم های غذایی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این رژیم ها به هر فردی توصیه نمی شود؛ چون برخی افراد نمی توانند مداوم روزه دار باشند؛ به طور مثال زنان شیرده، باردار و یا مبتلایان به سنگ کلیه، بیماری های گوارشی و یا دچار رفلاکس نباید از این رژیم استفاده کنند.

شجاعی با اشاره به اینکه رژیم فستینگ در برخی افراد اثر عکس دارد نیز گفت: برخی به علت اینکه ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری روبرو اند در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می کنند.

وی تاکید کرد: طی مطالعات اجرا شده رژیم روزه داری متناوب تاثیرات مثبتی بر کنترل چربی خون، کلسترول و مقاومت انسولینی دارد؛ اما نکته اینجاست که این پژوهش ها در بازه زمانی کوتاه روی افراد اجرا شده و تایید آن نیازمند مطالعات بیشتر است.

او با بیان اینکه رژیم های طولانی مدت فستینگ در شرایطی که فرد روزانه کمتر از 1200 کالری دریافت کند، خطرناک است، گفت: عدم دریافت کالری لازم می تواند فرد را به سوء تغذیه مبتلا کند؛ بنابراین هرگز خودسرانه رژیم فستینگ نگیرید و پیش از هر اقدامی با متخصص تغذیه مشورت کنید.

شجاعی توصیه کرد: آماده کردن بدن برای رژیم های روزه داری ضرورت دارد؛ خصوصا ورزشکاران باید تحت نظر متخصصان تغذیه، کالری دریافتی را تنظیم کنند. ضمن اینکه بهتر است بازه زمانی ورزش کردن نزدیک به زمان هایی باشد که فرد مجاز به مصرف غذاست.

وی درباره ممنوعیت غذایی در رژیم روزه داری متناوب نیز گفت: فردی که اضافه وزن دارد و قصد دارد رژیم فستینگ بگیرد، نمی تواند در ساعات مجاز غذا خوردن کالری اضافی دریافت کند؛ بهتر است این افرد غذا های سالم، کم چرب و سبزیجات بیشتر را به رژیم خود اضافه کنند.

شجاعی ادامه داد: پایش و دنبال کردن رژیم روزه داری متناوب به شرایط بدنی افراد بستگی دارد؛ به طور مثال اگر فردی اضافه وزن محدودی دارد بین دو تا سه ماه به وزن مطلوب می رسد؛ اما اگر فردی از چاقی مفرط رنج می برد مدت بیشتری باید از این رژیم پیروی کند؛ ولی باید از این نکته غافل نشد که دنبال کردن طولانی مدت از این رژیم مستلزم استفاده از مکمل ها با مشورت متخصص تغذیه است.

بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی؛ وی به عوارض جانبی رژیم فستینگ اشاره کرد و گفت: سردرد، سرگیجه و یبوست از عارضه های کوتاه مدت این رژیم است؛ علت اینکه تاکید می شود این رژیم با مشورت پزشک متخصص دنبال شود به این علت است که عارضه های جانبی به حداقل برسد.

منبع: فرارو

به "انواع رژیم فستینگ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟، با این رژیم لاغری چاق می شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع رژیم فستینگ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟، با این رژیم لاغری چاق می شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید