این 22 درخت برای درست کردن بنسای عالی هستند!

به گزارش وبلاگ عکس، برای ساخت بنسای علاوه بر توجه به زیبایی باید به نوع گیاهی هم که برای این کار انتخاب می کنید توجه کنید تا نتیجه موفقیت آمیز از کار درآید.

این 22 درخت برای درست کردن بنسای عالی هستند!

درخت های زیادی وجود دارند که می توان آنها را بنسای کرد. تقریبا تمام گیاهان چوبی چند ساله می توانند بنسای شوند. اما بنسای این 22 درخت عالی خواهد شد. بعضی از انواع این درختان برای تازه کارها کاملا مناسب هستند اما بهتر است بعضی دیگر را تنها حرفه ای ها انتخاب نمایند.

1- افرای ژاپنی (افرای سرخ)

اولین علت انتخاب این درخت برای بنسای این است که برگ های آن لب دار و زیبا هستند. رنگ برگ ها و آدابته شدن گیاه به روش بنسای هم از دیگر دلایل عمده انتخاب آن است. واریته های زیادی از این درخت وجود دارد. با خرید واریته های مختلف و بنسای کردن آنها می توانید یک کلکسیون زیبا درست کنید!

نگهداری: افرای ژاپنی مکانی آفتاب گیر و با گردش هوای خوب را دوست دارد اما اگر هوا خیلی گرم است و آفتاب شدید است، بهتر است مکانی که برای آن انتخاب می کنید در هنگام ظهر کمی سایه داشته باشد تا گیاه آسیب نبیند.

2- انجیر معابد (انجیر هندی، درخت بودا)

می دانید درخت انجیر معابد درختی بود که بودا در زیر آن به روشنایی رسید! به همین علت است که این درخت به نام درخت بودا هم شناخته می گردد. انجیر معابد گیاهی سر سخت است که به سرعت رشد می نماید و ریشه های هوایی تشکیل می دهد. این درخت برگ های براق قلبی شکل دارد که در ابتدا به رنگ برنزی هستند و سپس سبز رنگ می شوند.

نگهداری: از آنجایی که انجیر معابد گیاهی استوایی است، عاشق آفتاب و گرما است. این گیاه را در جایی قرار دهید که حداقل 6 ساعت در روز آفتاب مستقیم داشته باشد (هر چه بیشتر بهتر). درخت بودا را از هوای سرد و یخبندان محافظت کنید.

3- شیر خشت

این گیاه در واقع یک گیاه بوته ای است که برای بنسای شدن بسیار مناسب است. شیر خشت غفلت شما را خواهد بخشید و به همین علت برای تازه کارها ایده آل است. این گیاه در مکانی گرم برترین رشد را دارد.

نگهداری: شیر خشت را می توان در آفتاب کامل و مستقیم یا مکانی با مقداری سایه پرورش داد اما در آفتاب مستقیم گلدهی بهتری دارد. اگر فصل سرما طولانی است، شیر خشت را از یخبندان در امان نگه دارید.

4- بائوباب

بلند، غول آسا و درخت افسانه ای آفریقا، بائوباب واقعا با بنسای شدن مسئله ای ندارد! اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید نگهداری از آن آسان است و شاداب به رشدش ادامه خواهد داد. این گیاه در فصل زمستان نیاز به محافظت دارد.

نگهداری: در شهری گرم زندگی می کنید؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را در مکانی آفتابی قرار دهید، این بزرگ ترین ساکولنت روی زمین(!) در این مکان کاملا راضی خواهد بود. در منطقه ها دیگر باید بائوباب تان را در زمستان ها از سرما محافظت کنید.

5- درخت راش

درخت راش همان درختی است که از آن مبل و تخت و کمد و … می سازند. این درخت بنسایی با سایز میانه تا بزرگ خواهد شد و برترین جلوه را در حالت راست قامت دارد. جوانه های این گیاه به راحتی شکل می گیرند و رنگ برگ های آن در پاییز به رنگ زرد و طلایی در می آیند.

نگهداری: بنسای راش تان را در مکانی نیم سایه - نیم آفتاب یا آفتاب کامل قرار دهید و آن را از آفتاب ظهر، به خصوص ظهر تابستان، محافظت کنید.

6- شمشاد

نه تنها برای لبه باغچه، شمشادها برای بنسا هم عالی هستند! انواع مختلفی از شمشاد وجود دارد که تقریبا می توان همه آنها را بنسای کرد. این گیاه به خوبی به بنسای شدن عادت می نماید و در گلدان رشد خوبی دارد. اگر تازه کار هستید و تا به حال بنسای درست ننموده اید، شمشاد گزینه خوبی است چون هم زود رشد می نماید و می توانید نتایج کارتان را سریع ببینید و هم هرس های اشتباه را تاب می آورد.

نگهداری: نگهداری این گیاه بسیار آن اسان است. این گیاه گیاهی بیرونی است که هم به آفتاب و هم به سایه عادت دارد. برترین مکان برای نگهداری اش جایی نیم آفتاب - نیم سایه است. شمشاد را از سرمای شدید و یخبندان زمستان حفظ کنید.

7- انار

یک بنسای کوچک انار با میوه های قرمز و مانند نگین را تصور کنید، محشر می گردد! انار یکی از زیباترین و برترین درختان میوه برای بنسای کردن است و خدا را شکر در کشور ما به وفور یافت می گردد! سیستم ریشه ای انار پرپشت نیست و به همین علت برای بنسای شدن عالی است.

نگهداری: این گیاه باید در تمام طول سال در بیرون از خانه و آفتاب کامل و مستقیم قرار داده گردد، البته به غیر از زمستان ها. زمانی که درجه حرارت هوا به زیر 5 درجه سانتی گراد می رسد گیاه را به درون خانه بیاورید و در مکانی آفتابی قرار دهید.

8- سرو کوهی (ارس)

سرو کوهی یکی از محبوب ترین گیاهانی برای بنسای شدن است. این گیاه همواره سبز حتی در طول زمستان هم خانه تان را با نشاط نگه می دارد.

نگهداری: سرو کوهی نمی تواند درون خانه زندگی کند، بهتر است آن را در بیرون از خانه در مکانی با سایه ظهرگاهی قرار دهید. در زمستان درخت را از سرما و یخبندان محافظت کنید.

9- بنسای فیکوس (فیکوس رتوزا)

این درخت یکی از مجذوب کننده ترین درختان بنسای استوایی است. فرم دادن به این گیاه آسان است و با وجود غفلت هم به رشد سالم ادامه می دهد. اگر در تبدیل آن به بنسای دچار خطا شوید، گیاه خراب نخواهد شد به همین علتی است که هم برای تازه کارها و هم برای افراد حرفه ای عالی است.

نگهداری: اگر آن را در منطقه ای با آب و هوای گرم نگه می دارید، آن را در مکانی با مقداری آفتاب نگه دارید. می توانید این درخت را در درون خانه هم نگهدارید اما باید در جایی روشن و به دور از آفتاب مستقیم باشد.

10- فیکوس بنجامین

یکی از محبوب ترین درختان برای بنسای. این گیاه همواره سبز انواع ابلق هم دارند که بنسای جالبی خواهند شد!

نگهداری: فیکوس بنجامین می تواند هم درون و هم بیرون از خانه رشد کند. در درون خانه آن را بر روی لبه پنجره ، در جایی که نور روشن دارد قرار دهید.

11- کراسولا (گیاه یشم)

کراسولا در واقع ساکولنتی است با برگ ها و شاخه های براق و آبدار. این ساکولنت بنسایی با پرورش آسان و شاخسار همواره سبز است که به خاطر تنه آبدارش مسن جلوه می نماید.

نگهداری: این گیاه را در درون خانه در مکانی آفتابی با دمای نسبتا زیاد قرار دهید. کراسولا را در معرض هوای سرد و یخبندان زمستان قرار ندهید.

12- توری

علت انتخاب این گیاه برای بنسای شاخسار بی بدیع، گل های به رنگ صورتی، بنفش و سفید و بیشتر از همه پوسته ریزی تنه گیاه است و پوسته های زیرین که به رنگ خاکستری، قرمز - نارنجی تا مایل صورتی درمی آیند.

نگهداری: این گیاه برای گلدهی به آفتاب مستقیم نیاز دارد. می توان گیاه را درون خانه در مکانی آفتابی هم نگه داشت. در زمستان باید کمی هوای سرد داشته باشد و نور هم کم باشد تا به خواب زمستانی برود. با فرا رسیدن بهار و همزمان با باد کردن جوانه ها دوباره آن را به مکانی آفتابی منتقل کنید.

13- کارمونا

یکی از اعضای دیگر کلکسیون بنسای تان، کارمونا، بنسایی کوچک برای درون خانه خواهد شد! برگ های کوچک و براق سبز تیره آن، نقاط کوچک سفید رنگ دارند.

نگهداری: این گیاه درواقع گیاهی خانگی است اما می تواند در فصول گرم سال در بیرون از خانه هم باشد. در درون خانه آن را در مکانی آفتابگیر قرار دهید.

14- نارون چینی

یکی از با شکوه ترین نارون هایی که وجود دارد، نارون چینی، گیاهی بومی شرق آسیا است و به راحتی بنسای می گردد. این گیاه با وجود غفلت شما به رشد ادامه داده و خم به ابرو نمی آورد! نارون چینی با هرس مرتب مسئله ای ندارد.

نگهداری: گیاه را در جایی قرار دهید که از آفتاب صبحگاه و اگر شد عصر گاه برخوردار گردد. نارون چینی می تواند دماهای مختلفی را تحمل کند اما از سرمای زیاد خوشش نمی آید.

15- گل کاغذی

این گیاه رنگارنگ و زیبا است و گل های کاغذ مانندش آن را به یکی از خاص ترین بنساهای تان تبدیل می نمایند. اگر شرایط محیطی و اقلیمی گیاه مناسب باشد پشت سر هم گل می دهد!

نگهداری: گیاه را در جایی قرار دهید که حداقل 5 تا 6 ساعت آفتاب مستقیم داشته باشد. آن را از یخبندان محافظت کنید.

16- شفلرا کوتوله

این بنسای زیبا در درون خانه به راحتی پرورش داده می گردد. این گیاه به خشکی مقاوم است و به این زودی ها نمی میرد به همین علت انتخابی عالی برای تازه کارها است. شفلرای کوتوله به راحتی فرم داده می گردد و می توان ریشه های هوایی گیاه را هم آراست.

نگهداری: شفلرای کوتوله تان را در مکانی روشن با نور غیر مستیم قرار دهید. این گیاه را در آفتاب مستقیم قرار ندهید. شفلرا حتی می تواند شرایط نوری ضعیف تر را هم تحمل کند.

17- فیکوس بنگالنسیس

درخت فیکوس بنگالنسیس یا بانیان، گیاهی بومی هند است که یکی از بزرگ ترین گونه از درختان است. گیاه ریشه های هوایی دارد که در برخورد با زمین سفت و چوبی می شوند و یک تنه تشکیل می دهند.

نگهداری: بنیان برای رشد به مکانی گرم و مرطوب نیاز دارد. اگر در مکان سردی زندگی می کنید باید در زمستان به خوبی از آن محافظت کنید. گیاه را در مکانی قرر دهید که در تمام طول روز به غیر از ظهر آفتاب مستقیم دارد.

18- آدنیوم (رز صحرایی)

تنه کلفت و تپل، گل های بی نظیر و برگ های براق، آدنیوم را به یکی از برترین گیاهان برای بنسای تبدیل نموده. این درخت زیبا با کمترین رسیدگی بنسایی عالی خواهد شد.

نگهداری: آدنیوم به مکانی آفتابی به دور از وزش باد نیاز دارد. اگر در مکانی استوایی زندگی نمی کنید، گیاه را در زمستان به درون خانه بیاورید.

19- زیتون

درخت زیتون گیاهی سرسخت است و پرورشی آسان دارد به همین علت برای بنسای شدن عالی است. تنه صاف و شاخسار خوش ترکیب آن برای بنسای شدن مناسب است.

نگهداری: بنسای زیتون را می توان در درون خانه هم نگه داشت اما بهتر آن است که در بیرون از خانه و در آفتاب مستقیم نگهداری گردد.

20- آزالیا

بنسا آزالیا به قدری زیبا است که آدم خیال می نماید گیاه مصنوعی است! این گیاه گل دهنده به خاطر عادت رشدی و گل های زیبایش که در رنگ ها، شکل ها و سایزهای مختلف هستند، محبوب شده. این گیاه مراقبت زیادی می خواهد پس اگر تازه کارید شاید بد نباشد بعدا به سراغ آزالیا نروید.

نگهداری: آزالیا را در خاکی اسیدی بکارید و در بیرون از خانه در مکانی آفتابی قرارش دهید که ظهرها آفتاب نداشته باشد تا گل های زیبای گیاه صدمه نبینند.

21- گواوا

شاید این گیاه را در ایران با نام زیتون بیابید. درخت گواوا گزینه رایجی برای بنسای شدن نیست اما بنسایی عالی می گردد که له مراقبت زیادی نیاز ندارد. این بنسای می تواند حتی میوه هم بدهد و بر چشمگیری خود بیافزاید!

نگهداری: گواوا گیاهی استوایی است و به همین علت باید در بیرون از خانه در مکانی آفتابی باشد. اگر در منطقه ای با زمستان های سرد زندگی می کنید، بنسای گواواتان را در طول این فصل در خانه نگه دارید.

22- کاج

کاج ها بنسای هایی عالی خواهند شد، البته برای تازه کارها مناسب نیستند. کاج ها یکی از بنسای های کلاسیک هستند و به خاطر تنه پوسته پوسته و ناهمواری که دارند ظاهری پیز به خود می گیرند که برای بنسای عالی است.

نگهداری: کاج را در بیرون از خانه در مکانی با آفتاب کامل نگه دارید، جایی که گردش هوای خوبی هم داشته باشد.

منبع: فوت و فن

به "این 22 درخت برای درست کردن بنسای عالی هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 22 درخت برای درست کردن بنسای عالی هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید