بومی گرایی در ادبیات نمایشی استان سمنان کاهش پیدا نموده است

به گزارش وبلاگ عکس، محمدرضا ابوطالبی در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران از شاهرود درباره شرایط حاکم در ادبیات داستانی و نمایشی استان سمنان بیان نمود: سال های قبل شاهد موجی از بومی گرایی در ادبیات نمایشی استان بودیم اما به مرور این ته مایه کمرنگ شده است.

بومی گرایی در ادبیات نمایشی استان سمنان کاهش پیدا نموده است

وی با بیان اینکه بسیاری از نویسندگان استان سمنان متاسفانه از بومی گرایی فاصله گرفتند بیان داشت: بومی گرایی به ما این فرصت را می دهد تا بتوانیم فرهنگ بومی مردم استان سمنان به منصه بروز و ظهور برسانیم .

این صاحب نظر حوزه ادبیات نمایشی با بیان اینکه این نوع ادبی یکی از برترین راه های تبادل فرهنگی بین اقوام مختلف است

بومی گرایی به ما این فرصت را می دهد تا بتوانیم فرهنگ بومی مردم استان سمنان به منصه بروز و ظهور برسانیم

گفت: سوژه های بسیار خوبی در حوزه ادبیات بومی استان سمنان وجود دارد که پوشش آنها می تواند بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

ابوطالبی با بیان اینکه عوامل متعددی سبب می شود تا نویسندگان از بومی گرایی فاصله بگیرند بیان نمود: یکی از مهم ترین دلایل این است که با کمال تأسف نسل نو نویسندگان ما به درستی فرهنگ بومی مردم استان خودشان را نمی شناسند.

وی اضافه نمود: بخشی از این موضوع به ترک فعل ها در حوزه ادارات و نهادهای فرهنگی بازمی شود که نتوانستند فراوری محتوای فاخر در زمینه فرهنگ بومی را به درستی داشته باشند لذا نویسنده ما به راحتی نمی تواند از داده های مناسب بهره بگیرد.

این فارغ التحصیل ادبیات نمایشی با بیان اینکه بومی گرایی جذابیت های خاص خود را دارد ابراز کرد: یکی دیگر از دلایل عدم تمایل نویسندگان به سوژه های بومی این است که ما به درستی نتوانستیم جذابیت های فرهنگ

بعضاً تصور نادرست نویسندگان جوان باعث فاصله گرفتن از این موضوع شده است

بومی را تبیین کنیم تا جایی که حتی قشر تاثیرگذار و نخبه ما نیز از آنها کم بهره است.

ابوطالبی گفت: ترس از دست دادن مخاطب دیگر موضوعی است که نمی گذارد نویسندگان جوان بومی به سمت سوژه های محلی پیش بروند بعلاوه بعضی از نویسندگان نسل جوان به اشتباه بومی گرایی را یک ایراد می دانند و لذا مطلعانه به سمت آن حرکت نمی نمایند.

وی با اشاره به اینکه بومی گرایی می تواند جذابیت های فراوانی برای مخاطبان داشته باشند اما بعضاً تصور نادرست نویسندگان جوان باعث فاصله گرفتن از این موضوع شده است، اضافه نمود: موضوع دنیا وطنی و بی مرزی که این روزها در بین نویسندگان جوان و رواج پیدا نموده تعریف خود را داشته و منافاتی با پرداختن به سوژه های بومی و محلی ندارد لذا آموزش نویسندگان جوان و مطلع سازی آنها در این زمینه می تواند دخیل باشند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "بومی گرایی در ادبیات نمایشی استان سمنان کاهش پیدا نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی گرایی در ادبیات نمایشی استان سمنان کاهش پیدا نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید