تد کروز خواستار فعال کردن مکانیزم ماشه شد

به گزارش وبلاگ عکس، فارس نوشت: علیرغم خروج یکجانبه واشنگتن از برجام، سناتور جمهوری خواه طی یادداشتی به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرد که با توجه به کاهش تعهدات ایران ذیل برجام، مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند.

تد کروز خواستار فعال کردن مکانیزم ماشه شد

تد کروز نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا و سناتور جمهوری خواه کنگره طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی نیویورک پست خواهان فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران شد.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بیش از یکسال پیش علیرغم گزارش های پی در پی آژانس بین الملل انرژی اتمی در مورد پایبندی ایران به تمامی مفاد برجام، به صورت یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شد و فشارها علیه ایران را به امید وادار کردن تهران برای موافقت با توافق مورد قبول آمریکا تشدید کرد.

با اینحال ایران بعد از خروج آمریکا از برجام همچنان به این توافق هسته ای پایبند بود تا اینکه به دنبال عدم تعهد کشورهای اروپایی امضانماینده برجام (آلمان، فرانسه، انگلیس) به تعهداتشان، ایران نیز تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد.

تد کروز در یادداشت خود ضمن مطرح کردن این ادعا که ایران در هفته های اخیر مانع از بازرسی آژانس از یک تأسیسات هسته ای مخفیانه شده، گفت که دولت ترامپ باید مکانیسم ماشه را فعال کند.

وی ضمن انتقاد از برجام تأکید کرد که ساختار این توافق هسته ای مشکل دارد و ادامه داد که با فعال شدن مکانیسم ماشه، هریک از اعضای گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) می توانند، قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را معکوس نمایند.

پس از تصویب قطعنامه 2231 در شورای امنیت سازمان ملل، تمامی 6 قطعنامه قبلی که علیه ایران صادر شده بود و منجر به تحریم هایی در رابطه با موضوع هسته ای علیه این کشور شده بود، ملغی شد.

وی سپس توضیح داد که با توجه به اینکه ایران اعلام نموده است که تعهداتش ذیل برجام را کاهش داده است، هفته آینده، زمان مناسبی برای دولت ترامپ است تا به بند 37 از برجام برای فعال کردن مکانیسم ماشه استناد کند.

کروز تأکید کرد که آمریکا باید به فشار اقتصادی علیه ایران ادامه دهد و مدعی شد که راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران بسیار قدرتمند عمل نموده است و هم اکنون باید ایران را از نظام اقتصادی دنیا خارج کرد و کشورهای ثالث را وادار کنیم تا بین ایران و آمریکا یک گزینه را انتخاب نمایند.

وی در بخش پایانی گزارش خود خواهان افزایش کوشش های کنگره برای اعمال فشار به ایران شد و گفت که در نظر دارد بعنوان عضوی از کنگره آمریکا لایحه ای را طی ماههای آینده ارائه دهد تا آنهایی که به دنبال دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران هستند را هدف قرار دهد.

کروز درحالی از فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران سخن می گوید که پیش از این، برایان هوک، رئیس کارگروه ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده اذعان نموده بود که آمریکا پس از خروج از برجام قادر به استفاده از این مکانیسم نیست.

وی اواخر مردادماه گذشته تصریح نموده بود: در مورد مکانیسم بازگشت اتوماتیک تحریم ها (مکانیسم ماشه) باید بگویم ما دیگر داخل آن توافق (برجام) نیستیم. طرف هایی که هنوز داخل توافق هستند باید تصمیم خودشان را بگیرند که می خواهند از مکانیسم حل اختلاف استفاده نمایند یا خیر.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "تد کروز خواستار فعال کردن مکانیزم ماشه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تد کروز خواستار فعال کردن مکانیزم ماشه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید