تشدید نظارت بر فرایند توزیع محصولات بهداشتی

به گزارش وبلاگ عکس، خبرنگاران/فارس فرماندار شیراز بر نظارت و توزیع اقلام بهداشتی با کمک تیم های نظارتی و تسهیل در دسترسی و تولید ماسک و مواد ضدعفونی تاکید کرد.

تشدید نظارت بر فرایند توزیع محصولات بهداشتی

محمدرضا امیری در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان که با رویکرد اتخاذ تصمیمات جهت پیشگیری از ویروس کرونا و آمادگی هرچه بیشتر دستگاه های اجرایی برای مقابله با این ویروس برگزار گشت، بر نظارت و توزیع اقلام بهداشتی با کمک تیم های نظارتی و تسهیل در دسترسی و تولید ماسک و مواد ضدعفونی تاکید کرد.

به گزارش وبلاگ عکس به نقل از روابط عمومی فرمانداری شیراز، امیری در خصوص توزیع این اقلام بهداشتی، گفت: اولویت با مراکز بهداشتی و درمانی، داروخانه ها و گروه هایی که بیشتر در معرض بیماری قرار دارند خواهد بود.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان شیراز همچنین بر ضدعفونی کردن سطوح در اماکن عمومی و همچنین آموزش مراقبت ها و نکات بهداشتی و حضور مستمر تیم های نظارتی در این خصوص تاکید کرد.

امیری همچنین ضمن اشاره به نقش تشکل های غیردولتی و NGO ها و با اشاره به پویش های مردمی که در حوادثی همچون سیل فروردین ماه، زبانزد مردم دیگر نقاط کشور بود، بر روحیه همراهی، مهربانی و همکاری نسبت به همنوعان در اقدامات پیشگیرانه شیوع کرونا ویروس تاکید کرد.

فرماندار شیراز تاکید کرد: در سطح شهرستان نیز ضمن اطلاع رسانی آموزش و آگاهی بخشی محتوای آموزشی مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی، در تامین آرامش مردم دقت و مراقبت لازم انجام شود.

او خاطرنشان کرد: تامین اقلام بهداشتی و حفاظتی برای پاکبانان که در تماس مستقیم با منابع آلودگی دارند و اقشار فعال مجموعه شهرداری در زمینه پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، ضروری بوده و می بایست در اولویت قرار گیرد.

امیری با اشاره به کم شدن حجم سفرهای شهری، ادامه داد: براساس تاکید مراکز بهداشت و درمان بر مراکز خرید، براساس مصوبه سازمان صمت از طریق اتحادیه ها و اتاق اصناف باید ابلاغ شود تا در طی چند مرحله در شبانه روز سطوح به ویژه سطوح فلزی گندزدایی و ضدعفونی شود.

او همچنین اضافه کرد: توزیع اقلام بهداشتی همچون مواد ضدعفونی و ماسک برای بخش مرکزی شهرستان، شهر جدید صدرا، داریون و بخش ارژن، با بکارگیری سامانه نظارت بر توزیع که طی دو روز آینده تعریف می شود، نیز می بایست در دستور کار قرار گیرد.

فرماندار شیراز افزود: در خصوص نانوایان نیز علاوه بر آموزش هایی که انجام شده است، بصورت مداوم باید نظارت های لازم و پیگیری در این خصوص صورت پذیرد. این در حالی است که در خصوص مراکز عرضه اغذیه بویژه نانوایی ها، آموزش های لازم در خصوص دریافت وجه، کشیدن کارت بانکی توسط خود مشتری آموزش ها و نظارت ها انجام شده است.

امیری با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای تامین مشترک با کمیته سلامت که مقرر شد تا معتادین متجاهر جمع آوری شوند، گفت: از آنجاکه بر اساس دستور العمل ابلاغ شده این افراد ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشند و نمی توان این افراد را منتقل کرد و بایستی مجموعه بهزیستی، نیروی انتظامی، شهرداری و مراکز بهداشت نیز نسبت به معین تکلیف نمودن این موضوع و این افراد اقدام کنند.

او به اقدامات مراکز بهداشت و زیر مجموعه های خود از جمله خانه های بهداشت در ضدعفونی کردن اشاره کرد و گفت: تمامی ادارات، دستگاه ها و نهادهای دولتی و عمومی نیز در پیشگیری از بروز این بیماری نیز خدمات ارزشمندی انجام داده اند.

فرماندار شهرستان شیراز ادامه داد: باتوجه به انتظاراتی که دانشگاه علوم پزشکی در قالب مصوباتی برای دستگاه های مختلف ارسال کرده است و طبق دستور استاندار فارس در این خصوص، باید تمامی دستگاه های اجرایی در سطح شهرستان نیز به تناسب سهم خود، این انتظارات را پیگیری و اجرایی کنند و نسبت به ارائه گزارش به فرمانداری و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اقدام کنند.

امیری مطرح نمود: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، محدودیت و ممنوعیت هایی در خصوص رعایت نکات بهداشتی در اماکن متبرکه و زیارتگاه ها نیز در جلسه شورای تامین اتخاذ شده، اما دستورالعمل های اجرایی در خصوص این اماکن متبرکه از سوی اداره کل اوقاف ارائه خواهد شد که نکات ضروری ارائه شده از سوی تولیت هر یک از بقاع متبرکه نیز مد نظر قرار خواهد گرفت.

او افزود: در نقاطی که سطح شیوع آنفولانزا و سرماخوردگی بالا می باشد، مراکز بهداشت هر منطقه و شهرداری نیز باید توجه ویژه ای بر این مناطق داشته و در این زمینه اهتمام کنند.

فرماندار شیراز با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در خصوص ضدعفونی کردن سطوح در بانک ها و ادارات که به عنوان مصوبه ابلاغ شده است، افزود: در خصوص شرکت های خدماتی، تمامی خدمات باید به نحو مطلوب انجام شود و نباید منجر به بروز اختلالی شود. باتوجه به محدودیت هایی که در تامین، توزیع و تولید اقلام بهداشتی ویژه شرکت های خدماتی وجود دارد، اما این شرکت ها باتوجه به توانایی مالی خود تا حدودی می توانند نسبت به تامین اقلام بهداشتی اقدام کنند.

امیری با اشاره به در اولویت قرار داشتن برخی اقشار جامعه همچون پاکبانان که جزو گروه های در معرض خطر بیماری قرار دارند افزود تامین اقلام بهداشتی برای این دسته از افراد جامعه می بایست در اولویت قرار گیرد. همچنین در خصوص مراجعه افراد کنتور خوان به درب منازل که به نوعی منجر به انتقال بیماری و سرایت خواهد شد، می بایست تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

او خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه خدمات بسکمک از سوی دولت همچون انجام مهلت کافی برای بازپرداخت اقساط بانکی و همچنین تمدید دفترچه های بیمه تا اواخر فروردین ماه به صورت اتوماتیک لحاظ شده است پیشنهاد می شود تا شورا و شهرداری نیز مهلتی را تا خاتمه اردیبهشت ماه در خصوص موضوع عوارض و اعمال نرخ عوارض، در دستور کار قرار دهند.

حقیقی، معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شیراز هم اظهار کرد: تماس های تلفنی زیادی از سوی ادارات و شرکت ها در سطح شهرستان در خصوص تهیه ماسک گرفته می شود که نیازمند آن است تا روز شنبه در خصوص تهیه و توزیع این اقلام بهداشتی معین تکلیف شود.

او با تاکید بر اینکه افرادی که در حوزه نظارت فعالیت دارند باید به سمت و سویی بروند که بر کالاهای موجود در بازار نظارت بیشتری داشته باشند، گفت: متاسفانه وجود کالاهای تقلبی در بازار رو به افزایش است و باتوجه به محدودیت تولید، باید شفاف سازی لازم درخصوص تدابیر اتخاذ شده توسط سازمان صمت و اتحادیه ها انجام شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شیراز همچنین بر گسترش آموزش های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در فضای مجازی تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تشدید نظارت بر فرایند توزیع محصولات بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید نظارت بر فرایند توزیع محصولات بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید