رونق پدیده ای تازه در بازار مسکن؛ فروش قسطی خانه!

به گزارش وبلاگ عکس، طی چند سال گذشته با افزایش قیمت مسکن، بسیاری از مردم توانایی خرید را از دست داده اند، در چنین شرایطی در تبلیغات اینترنتی و فضای مجازی شاهد رونق پدیده ای به نام فروش قسطی خانه هستیم که تفاوت های بسیاری با پیش فروش واحد های انبوه سازی دارد، در این رابطه، فعالان بازار مسکن نسبت به سرمایه گذاری مردم در این پروژه ها هشدار می دهند و به نوعی آن ها برخی از آن ها را کلاهبرداری قلمداد می کنند.

رونق پدیده ای تازه در بازار مسکن؛ فروش قسطی خانه!

به گزارش وبلاگ عکس، با توجه به اینکه این واحد های فروش قسطی جزییات آن مشخص نیست و به نوعی در جایی ثبت نشده است، نمی توان به آن ها اطمینان کرد، در همین زمینه دبیر انجمن انبوه سازان مسکن تهران می گوید: مردم بدانند با توجه به شرایط تورمی کشور وقتی هنوز کلنگ پروژه به زمین نخورده، نمی توان به آن خانه اعتماد کرد و در آینده افرادی که مدیریت این پروژه را در اختیار دارند، دچار مشکل می شوند.

رامین گوران اوریمی به تجارت نیوز گفته است: مردم روی خاک خانه نخرند، چراکه خانه های روی خاک جانمایی نشده و شرایط مشخصی ندارند. یعنی مردم برای این پیش فروش ها دسترسی به پروژه ندارند و مکان یا طبقه خانه هم مشخص نیست.

این در حالیست به دلیل اینکه کلاهبرداری های زیادی در این زمینه اجرا شده، خریداران توجه کنند، باید واحد هایی را پیش خرید کنند که درصد قابل توجهی از مراحل ساخت وساز طی شده باشد و به نوعی زمین ملک و شرایط سندی آن مشخص شده باشد و از سوی دیگر فروش تمام اقساط خانه آن هم در شهری مانند تهران با توجه به تورمی که در بخش مسکن وجود دارد، کاملا بی معنا است و مردم نباید به آن ها اعتنایی کنند.

مشتریان در پیش خرید خانه باید بسیار دقت کنند

مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با وبلاگ عکس با اشاره به اینکه مشتریان برای پیش خرید خانه باید بسیار دقت کنند، گفت: اینکه در مورد خرید خانه به صورت قسطی کلاهبرداری صورت می گیرد، نمی توان یک حکم کلی ارائه داد، ممکن است مواردی نیز در این رابطه اتفاق بیفتد، اما در موارد بسیاری نیز سازندگان و انبوه سازان به تعهدات خود عمل می کنند در این رابطه خریداران باید در مفاد قرارداد، از جمله نوع قرارداد، تعهدات خریدار و فروشنده، تضامین، زمان تسویه و قیمت قطعی را بررسی کنند.

وی افزود: در پیش فروش خانه معمولاً درصدی را به عنوان پیش پرداخت دریافت کرده و مابقی را طی اقساطی محدودی خریدار پرداخت می کند، اما این موضوع می تواند رخ دهد که بسته به توافقی که بین خریدار و فروشنده انجام می شود پرداخت اولیه و اقساط بلند مدت تر باشد.

سلطان محمدی با اشاره به اینکه به طور کلی انبوه سازی مسکن در ایران با مسائل بسیار زیادی روبرو است، افزود: اولین مانع در این زمینه قیمت زمین است، به دلیل اینکه زمین در ایران در کنترل دولت است، بخش خصوصی قدرت مانور زیادی برای ساخت و ساز ندارد و در بیشتر موارد انبوه سازان خانه های کلنگی که در شهر های بزرگ وجود دارد، را می کوبند و اقدام به ساخت وساز می کنند.

این دانشگاه افزود: بنابراین اگر دولت می خواهد شرایط مسکن سروسامان بگیرد، باید بر اساس طرح آمایش ملی سرزمین سیاست گذاری های ساخت مسکن شهر های تازه تاسیس عملیاتی شود و زمین هایی که مناسب سکونت هستند در اختیار انبوه سازان قرار بگیرد تا آن ها بتوانند اقدام به ساخت واحد هایی کنند که قابلیت زیست مناسب داشته باشند، نه مانند برخی از طرح هایی که اجرا شده، اما کمترین اصول معماری و شهرسازی در آن ها رعایت نشده است.

سلطان محمدی ادامه داد: دومین مشکل در زمینه شرایط تورمی در کشور است، در این شرایط قیمت نهاده های اولیه تولید افزایش پیدا کرده و عوارض دولتی از تراکم، انواع انشعابات، عوارض دولت و شهرداری نیز هر ساله با افزایش روبرو می شود که این موضوع باعث شده که هزینه ساخت و ساز با رشد افسار گسیخته ای روبرو شده است. از سویی این موضوع موجب کاهش سرمایه گذاری در زمینه ساخت و ساز مسکن شده است.

این استاد دانشگاه گفت: سومین معضل در این رابطه نیز شرایط قدرت خرید مردم است، در حال حاضر به دلیل اینکه طی یک دهه گذشته رشد اقتصادی کشور منفی بوده، این موضوع باعث شده که قدرت خرید مردم با کاهش بسیار زیادی روبرو شود و همین موضوع موجبات آن را فراهم آورده تا شاهد کاهش تقاضا در زمینه خرید خانه باشیم، در چنین شرایطی سرمایه گذاری در بخش مولد مسکن با افت بسیار زیادی روبرو بوده است.

سلطان محمدی بیان نمود: همچنین بانک ها نیز با توجه به شرایط وخیم و بغرنجی که با آن دست و پنجه نرم می کنند، ناتوان در تجهیز منابع برای ساخت و ساز ها و یا اعطای تسهیلات بانکی به مردم هستند که همین موضوع نیز در نهایت باعث کاهش تقاضا در بازار مسکن شده که نتیجه آن نیز رکود حاکم بر این بازار است.

منبع: فرارو

به "رونق پدیده ای تازه در بازار مسکن؛ فروش قسطی خانه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق پدیده ای تازه در بازار مسکن؛ فروش قسطی خانه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید