ریسک پنهان بحران سیلیکون ولی

به گزارش وبلاگ عکس، دهه هاست نوآوری، موتور محرک اقتصاد آمریکاست، اما حالا تخریب خلاق در خطر است. سقوط بانک سیلیکون ولی موجب شده به جز فشار به سیاستگذار پولی و کاهش اعتبار دولت، ریسک های مختلفی گریبان اقتصاد را بگیرد. گزارش تازه فایننشال تایمز نشان می دهد بحران تامین مالی نوآوری یکی از مهم ترین اثرات این ورشکستگی بانکی است حال آنکه فرآیند خروج پول از شبکه بانکی به علت پدیده هراس از ورشکستگی بانک ها به شکل تازه ای درآمده و قدرت رشد صنایع، بنگاه ها و کل اقتصاد نیز در نتیجه این چالش کاهش یافته است.

ریسک پنهان بحران سیلیکون ولی

به گزارش جهانی اقتصاد، ورشکستگی بانک سیلیکون ولی در ماه مارس امسال باعث بروز تلاطم در بازار های مالی جهان شد. روندی که به ورشکستگی این بانک انجامید، برای بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه یادآور وقایع سال 2008 میلادی بود؛ یعنی به هم ریختگی بازار های مالی آمریکا و توسعه آن به دیگر نقاط جهان. اما بعد از گذشت بیش از یک ماه از ورشکستگی بانک سیلیکون ولی، بسیاری از تحلیلگران از مواضع شتاب زده خود عقب نشینی و دیدگاه خود را تعدیل نموده اند.

به نظر می رسد آشوب در بازار مالی تا حدودی کنترل شده است و بسیاری بر این باورند که در حال حاضر نشانه هایی از بحرانی عمیق به مقدار بحران سال 2008 میلادی مشاهده نمی گردد. با وجود این، آشفتگی ناشی از ورشکستگی بانک سیلیکون ولی، سوالات بسیاری را برای محققان بازار های مالی و تحلیلگران مالی ایجاد نموده و مقاله های متعددی در خصوص ریشه اصلی این اتفاق و احتمالاتی که ممکن است در آینده با آن روبه رو باشیم، منتشر شده است.

در مجموعه مقالات این پرونده، نویسندگان قصد دارند ابعاد مهم این اتفاق را مورد آنالیز قرار دهند. مهم ترین نگرانی این است که آیا این پدیده پیش لرزه یک زلزله بزرگ در اقتصاد جهانست؟ سوال دیگر این است که ورشکستگی بانکی که با شرکت های فناوری آمریکایی رابطه نزدیکی داشت، چه تاثیری بر آینده این شرکت ها خواهد گذاشت؟ در آخر اینکه نقش پیشرفت تکنولوژی در تسریع یا جلوگیری از بحران های مالی به چه مقدار است. پاسخی که نویسندگان در این مقالات به این پرسش های اساسی داده اند، تا حد زیادی مساله را برای ما روشن خواهد نمود؛ اینکه در حال حاضر در چه وضعیتی قرار داریم و در آینده با چه چیزی روبه رو خواهیم شد.

منبع: فرارو

به "ریسک پنهان بحران سیلیکون ولی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریسک پنهان بحران سیلیکون ولی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید