شاغلان در معرض ابتلا به واریس

به گزارش وبلاگ عکس، یک فوق تخصص قلب و عروق علائم و نشانه های اولیه ابتلا به واریس را تشریح کرد و گفت: درد در ساق پا، احساس مور مور شدن، خارش و داشتن پای بی قرار می تواند از نشانه های اولیه ابتلا به واریس باشد.

شاغلان در معرض ابتلا به واریس

دکتر مهدی زاهدی در تبادل نظر با خبرنگار ایسنا با اشاره به علل بروز واریس اظهار کرد: در حالت عادی سه نوع رگ سیاهرگ، سرخرگ و مویرگ در بدن وجود دارد که بیماری واریس مربوط به سیاهرگ های بدن است.

وی ادامه داد: سیاهرگ ها خون را از اندام ها به سمت قلب برمی گردانند در واقع این رگ ها دریچه هایی دارند که باعث می گردد در راه برگشت، خون به سمت پایین بازگشت نکند و اگر این دریچه ها دچار نارسایی شوند با باقی ماندن خون در سیاهرگ ها، رگ های واریسی ایجاد می گردد.

این فوق تخصص قلب و عروق به علل دیگر بروز واریس اشاره نمود و گفت: بعضی علل زمینه ای موجب نارسایی دریچه ها و گشاد شدن سیاهرگ ها می گردد، مصرف سیگار یکی از علل مهم نارسایی دریچه ها و گشادشدگی سیاهرگ است که به مردم توصیه می کنیم از مصرف آن اجتناب نمایند.

زاهدی، چاقی را از دیگر علل نارسایی دریچه های قلبی و علل ایجاد واریس برشمرد و ادامه داد: وقتی فرد دچار اضافه وزن می گردد هر چقدر که فشار بیشتری به اندام ها وارد گردد زمینه نارسایی دریچه ها و ماندن خون در سیاهرگ ها و در پی آن ایجاد واریس را فراهم می نماید.

وی با بیان اینکه انواع بیماری ها و ژنتیک در نارسایی دریچه های قلبی و بروز واریس تاثیرگذار است، اعلام کرد: زمینه ژنتیکی، بسیاری از افراد را در همان سنین کودکی درگیر واریس می نماید، بعلاوه مصرف الکل و انواع فست فود نیز از جمله عللی است که زمینه نارسایی دریچه های قلبی و باقی ماندن خون در سیاهرگ ها را رقم می زند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با تاکید بر اینکه طیف وسیعی از بیماری ها نیز می تواند موجب نارسایی دریچه ها و در نتیجه ابتلا به واریس گردد، توضیح داد: شغل هم از دیگر علل بروز واریس است، معمولا کسانی که به علت شغل خود مجبور به ایستادن یا نشستن طولانی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به واریس قرار دارند.

زاهدی افزود: واریس در شاغلان بسیار شایع است برای همین تعداد زیادی از معلمان پس از بازنشستگی به واریس شدید مبتلا می شوند، این بیماری در سایر گروه های شغلی مانند آشپزها، پرسنل اتاق عمل و ... که مجبور به ایستادن طولانی هستند نیز دیده می گردد.

وی به نخستین علائم ابتلا به واریس اشاره نمود و شرح داد: بسیاری از مواقع ممکن است رگ های واریسی دیده نگردد و یا در قسمت مچ پا، رگ های ریز پدیدار گردد، اما از آن مهم تر درد هایی است که در ساق پا ایجاد می گردد، بعلاوه احساس مور مور شدن و خارش می تواند از نشانه های اولیه ابتلا به واریس باشد.

این فوق تخصص قلب و عروق اعلام کرد: معمولا نداشتن آرام و قرار و داشتن پای بی قرار آغاز فرایند واریس است و نشان می دهد بازگشت وریدی کم شده و فرد خستگی مزمن دارد پس از آن به تدریج رگ های واریسی نمایان شده و در سطح بدن پدیدار می گردد.

منبع: فرارو

به "شاغلان در معرض ابتلا به واریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاغلان در معرض ابتلا به واریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید