نابودی تومور های سرطانی از طریق نور فلورانس

به گزارش وبلاگ عکس، طبق تحقیق دانشمندان روشن کردن تومور ها از طریق نور فلورانس باعث نابودی تومور ها با دقت بیشتری می گردد.

نابودی تومور های سرطانی از طریق نور فلورانس

محققان کالج دانشگاهی لندن پس از مطالعه تازهشان معتقدند، روشن کردن تومور ها می تواند به جراحان یاری کند تا تومور ها را با دقت بیشتری از بین ببرند. این تکنیک تازه که تصاویر بسیار دقیق و در لحظه ای از داخل بدن را با نوعی نور مادون قرمز ترکیب می نماید، برای اولین بار در یک جراحی برای تمایز بین تومور های سرطانی و بافت سالم مورد استفاده نهاده شد.

محققان کالج دانشگاهی لندن دانشگاه اعلام کردند: این روش پیشگام که در موش ها نشان داده شده است، به وسیله مهندسان مرکز (Surgical WEISS) کالج دانشگاهی لندن و جراحان بیمارستان (GOSH) پیشرفته است.

محققان معتقدند، این پیشرفت می تواند پیامد هایی برای درمان نوروبلاستوما، که شایع ترین شکل تومور سرطانی جامد است، به غیر از تومور های مغزی که در بچه ها یافت می گردد، داشته باشد. درمان استاندارد معمولا شامل جراحی برای برداشتن کامل سلول های سرطانی است که تماشا آن ها به علت شباهت به بافت سالم اطراف سخت است.

این روش دقیقا چگونه عمل می نماید؟

در این مطالعه، دانشمندان کالج دانشگاهی لندن و بیمارستان (GOSH) از تکنیکی به نام تصویربرداری مولکولی در جراحی استفاده کردند که در آن مواد شیمیایی به جریان خون تزریق می شوند تا به عنوان کاوشگری برای تصویربرداری عمل نمایند. این مواد شیمیایی به سمت سلول های سرطانی بدن جذب می شوند و پس از اتصال، کاوشگر ها به وسیله فرآیندی به نام فلورسانس روشن می شوند که این امر به نوبه خود تومور را روشن می نماید. این تکنیک که در آزمایش های پیش بالینی روی موش ها مورد استفاده نهاده شد، بخشی از تومور را که در طی جراحی برداشته نشده بود، با موفقیت نشان داد.

محققان سپس می خواستند دریابند آیا با استفاده از نور مادون قرمز موج کوتاه (SWIR) که اخیراً به وسیله فناوری تازه در دسترس دانشمندان نهاده شده است، می توانند کیفیت بصری تصاویر را بهبود بخشند یا خیر.

برای این کار آن ها از یک دوربین با وضوح بالا برای گرفتن فلورسانس نور مادون قرمز موج کوتاه استفاده کردند. نور مادون قرمز موج کوتاه با چشم غیرمسلح نامرئی است و طول موج بیشتری نسبت به نور مرئی دارد و این امر به آن اجازه می دهد تا عمیق تر به بافت نفوذ کند و تصاویر واضح تر و دقیق تری ارائه دهد. با استفاده از این روش، جراحان توانستند بین تومور های سرطانی و بافت سالم در طی آزمایشات بالینی تمایز قائل شوند.

اسکن دقیق نوروبلاستوما برای درمان بهتر

نوروبلاستوما یکی از شایع ترین تومور های بدخیم تو پُر دوران کودکی است که در کلیه ایجاد شده و بیش ترین احتمال بروز آن در بچه ها وجود دارد. بیش از نیمی از موارد این تومور خارج جمجمه ای در بچه ها زیر دو سال روی می دهد.

نوروبلاستوما یک سرطان ویرانگر دوران کودکی است و هشت تا 10 درصد از سرطان های دوران کودکی و حدود 15 درصد از مرگ و میر های ناشی از سرطان در دوران کودکی را تشکیل می دهد. در حدود یک سوم بیماران، سرطان در زمان تشخیص به سایر قسمت های بدن پیشرفته است و این کار درمان آن را سخت تر می نماید.

استفانو جولیانی جراح اطفال و سرپرست این تیم تحقیقاتی، گفت: جراحی برای برداشتن نوروبلاستوما احتیاج به یک تعادل ظریف دارد. اگر خیلی کم برداشته گردد ممکن است تومور دوباره رشد کند، اما اگر بیش از حد هم برداشته گردد احتمال خطر آسیب رساندن به رگ های خونی اطراف، اعصاب و سایر اندام های سالم وجود دارد.

این تکنیک به طور موثر تومور را روشن می نماید و به جراحان اجازه می دهد آن را با دقت بی سابقه ای خارج نمایند. ما امیدواریم که بتوانیم این فناوری نوآورانه را در اسرع وقت در عمل بالینی در بیمارستان GOSH استفاده کنیم تا جان تعداد بیشتری از بچه ها مبتلا به تومور های سرطانی را نجات دهیم. برخلاف تصویربرداری با اشعه ایکس یا تشدید مغناطیسی (MRI) که بر روی اندام ها و استخوان ها تمرکز می نمایند، تصویربرداری مولکولی تصاویر دقیقی از فرآیند های بیولوژیکی ایجاد می نماید و می توان آن را به صورت زنده در طول جراحی انجام داد، به این معنی که محققان احتیاجی به منتظر ماندن نتایج بیوپسی یا کشت ندارند.

احتیاج به فناوری های تازه

لورا پریویترا از کالج دانشگاهی لندن گفت: انکولوژی جراحی بچه ها با احتیاج روزافزون به فناوری ها و دستگاه های تازهی روبرو است که می توانند به تجسم تومور ها در حین عمل یاری نمایند. با استفاده از جراحی هدفمند راهنمایی شده با فلورسانس، ما امکان معین ایمن و اختصاصی حاشیه های تومور را داریم و این امر امکان تمایز تومور از بافت سالم اطراف را فراهم می نماید. جراحی راهنمایی شده با فلورسانس یک نوآوری است که بازی را تغییر می دهد و به جراحان یاری می نماید تا جراحی ایمن تر و کامل تری داشته باشند.

منبع:باشگاه وبلاگ عکس

منبع: فرادید

به "نابودی تومور های سرطانی از طریق نور فلورانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی تومور های سرطانی از طریق نور فلورانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید