لبنان، کارشکنی عربستان در فرایند تشکیل دولت مصطفی ادیب

به گزارش وبلاگ عکس، بعد از انتخاب مصطفی ادیب به عنوان مأمور تشکیل کابینه جدید لبنان٬ منابع سعودی اعلام کردند که ریاض این دولت را نسخه اصلاح شده دولت دیاب می داند و موافق آن نیست.

لبنان، کارشکنی عربستان در فرایند تشکیل دولت مصطفی ادیب

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ عکس٬ روزنامه الاخبار لبنان پس از انتخاب مامور تشکیل کابینه این کشور در رایزنی های روز گذشته در گزارشی درباره موضع عربستان سعودی در قبال انتخاب مصطفی ادیب نوشت که برخلاف سایر فرهنگ ها٬ در فرهنگ عربستان سکوت علامت رضایت نیست. در واقع سکوت استراتژی سعودی ها برای ابراز نارضایتیشان است و درباره دولت لبنان به این معناست که با بهانه هایی مانند اینکه ریاض کاری به لبنان ندارد و اتفاقات این کشور به آن مربوط نیست٬ سکوت خود را توجیه می نمایند.

این مسئله زمانی روشن می گردد که به زمان تشکیل دولت حسان دیاب (نخست وزیر در دولت پیشبرد امور لبنان) بازگردیم. در آن موقع سفارت عربستان در بیروت به سرعت با صدور بیانیه ای اظهارات فهد الرکف روزنامه نگار سعودی را مبنی بر اینکه ریاض از فرایند انتخاب حسان دیاب راضی نیست٬ تکذیب کرد. در آن موقع فهد الرکف موضع واقعی مسئولان سعودی را که با دوستان لبنانیشان پشت درهای بسته اعلام می کردند٬ منعکس نموده بود.

در حال حاضر نیز موضع سعودی ها نسبت به دولت دیاب٬ درباره مصطفی ادیب که روز گذشته مامور به تشکیل کابینه در لبنان شد تکرار شده است. عربستان هیچگونه موضع منفی یا مثبتی دباره انتخاب مصطفی ادیب اتخاذ ننموده؛ جز اینکه اطلاعات نشان می دهد موضع سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان برای این سازش و انتخاب ادیب مورد رضایت عربستان نبوده است.

در واقع ریاض٬ ادیب را نسخه اصلاح شده حسان دیاب و انتخاب وی را به معنای سیطره حزب الله و میشل عون رئیس جمهوری لبنان بر اهرم های دولت این کشور می داند؛ موضوعی که هیچ تناسبی با سیاست های عربستان ندارد.

حتی بعضی اطلاعات حاکی از آن است که ولید البخاری سفیر عربستان در بیروت چند روز قبل به سعد حریری پیام داده بود که موضع وی در مورد انتخاب مصطفی ادیب برای نخست وزیری لبنان٬ مورد تایید و موافقت ریاض نیست و سعودی ها نواف سلام را ترجیح می دهند.

نظر مثبت ریاض در مورد انتخاب نواف سلام از زبان نمایندگان حزب نیروهای لبنانی در رایزنی های پارلمانی دیروز روشن شد؛ همانطور که کاملا شاخص است آنها منعکس نماینده رسمی سیاست های عربستان در لبنان هستند.

اما در اینجا سوال مهمی که مطرح می گردد درباره موضع فواد سنیوره که یکی از شاخصترین نزدیکان ریاض در لبنان به شمار می آید است؛ اینکه چرا سنیوره پذیرفت همراه با حریری و نجیب میقاتی و تمام سلام نخست وزیران اسبق لبنان٬ مصطفی ادیب را برای نخست وزیری آینده معرفی کند؟

منابع نزدیک به سنیوره و سفارت عربستان در این زمینه پاسخ می دهند که فواد سنیوره عضو گروه نخست وزیران اسبق لبنان بوده و مجبور شد در برابر خواست آنها برای انتخاب ادیب تسلیم گردد.

بدون شک معرفی ادیب نتیجه یک توافق داخلی با نظارت فرانسه است؛ توافقی که ریاض معتقد است به وسیله آن حریری فرصت خود را برای بازگشت دوباره به قدرت از دست داد و خودش اصرار به این ضرر و زیان داشت. سعودی ها معتقدند حریری سلاح های زیادی برای استفاده علیه حزب الله و میشل عون داشت٬ از دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری تا انفجار بندر بیروت؛ اما از هیچکدام استفاده نکرد.

حتی موضع ریاض مقابل حریری به جایی رسیده که برحی مسئولان سعودی می گویند که او هم پیمان حزب الله است. منابع نزدیک به عربستان در لبنان گفتند که ریاض به همان روشی که با دولت دیاب برخورد کرد٬ با دولت ادیب نیز رفتار می نماید. درست است که ادیب با حمایت و نظارت فرانسه انتخاب شد؛ اما عربستان پایبند و معتقد به سیاست فرانسه و حتی گاهی آمریکا در لبنان نیست و از نظر آن نمی توان بار دیگر به سازش ریاست جمهوری لبنان بازگشت؛ زیرا این ایده شکست خورده است.

عربستان سعودی از ابتدا هم بحث سازش ریاست جمهوری لبنان را رد می کرد؛ اما حریری به آن وعده داده بود که می توان میشل عون را از حزب الله دور کرد؛ اما ریاض دید که این اتفاق نیفتاد.

منابع نزدیک به عربستان در ادامه اظهار داشتند که ریاض مداخله ای درباره تشکیل دولت لبنان نمی نماید؛ اما هرگز در آن به روی دولت ادیب باز نخواهد بود و با همان روش فاصله دریافت از لبنان عمل می نماید. این منابع همچنین تاکید کردند که عربستان به کسانی که تصمیم دریافتد به فرایند سازش مجدد با عون و حزب الله بازگردانند گفته که خودشان مسئول انتخاب هایشان هستند و نیز احتمال صدور بیانیه تندی در این زمینه از سوی ریاض وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لبنان، کارشکنی عربستان در فرایند تشکیل دولت مصطفی ادیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، کارشکنی عربستان در فرایند تشکیل دولت مصطفی ادیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید