نقش مس در نابودی کرونا؛ لایه نازک از مس ویروس را از بین می برد!

به گزارش وبلاگ عکس، محققان دانشگاه واترلو کانادا در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند پوشاندن سطوح با مس پتانسیل نابودی سریع تر کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را فراهم می نماید.

نقش مس در نابودی کرونا؛ لایه نازک از مس ویروس را از بین می برد!

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ان، محققان کشف نموده اند که استفاده از یک پوشش و لایه نازک از مس یا ترکیبات مسی روی سطوح می تواند توانایی مس در غیرفعال کردن یا از بین بردن کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را افزایش دهد.

طی این مطالعه ای که بلافاصله پس از شیوع بیماری همه گیر کووید-19 در مارس 2020 شروع شد، دانشجویان دانشگاه واترلو چگونگی تعامل 6 پوشش نازک فلزی و اکسیدی مختلف با HCov-229E را آنالیز کردند. HCov-229E ویروسی است که از نظر ژنتیکی مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 است، اما کار بر روی آن برای انسان ها ایمن تر است.

کوین مسلمان (Kevin Mussleman) استاد مکانیک و مکاترونیک دانشگاه واترلو و رهبر این مطالعه گفت: قبلا داده هایی در خصوص طول عمر این ویروس بر روی سطوح معمولی مانند فولاد ضد زنگ، پلاستیک و مس منتشر شده بود، اما طول عمر ویروس روی پوشش های مهندسی شده کمتر شناخته شده بود.

طی این مطالعه محققان دانشگاه واترلو با محققان دانشگاه ویلفرد لوریر که اثربخشی پوشش های ضد ویروسی را روی شیشه و پارچه ماسک N95 آزمایش می کردند، همکاری کردند. آن ها از پوشش های مختلف روی سطوح استفاده کردند و سپس نقش آن ها در نابودی کروناویروس را مورد آنالیز قرار دادند. محققان دریافتند که سایر پوشش ها اثرات ضد ویروسی مشابهی همچون مس یا ترکیبات حاوی مس ندارند و تاثیر مس در غیرفعال کردن یا از بین بردن کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 بیشتر است.

به گفته محققان گرچه استفاده از ماسک یک راه مؤثر برای جلوگیری از توسعه کووید-19 است، اما افزودن یک پوشش ضد ویروسی حاوی مس به قسمت بیرونی مواد محافظ یا یک فیلتر داخلی می تواند یک لایه ایمنی اضافی به آن وسیله اضافه کند.

چندی پیش محققان دانشگاه ناتینگهام ترنت انگلیس از توسعه ماسک صورت جراحی پنج لایه ای خبر دادند که درون آن مس تعبیه شده است و می تواند 90 درصد ذرات ویروس کرونا را از بین ببرد. ماسک مذکور دارای گواهینامه نوع IIR است که این استاندارد طلایی برای ماسک هایی است که باعث می شوند 99.98 درصد ذرات فیلتر شوند. این ماده (مس) 90 درصد ذرات ویروس کرونا را در کمتر از یک ساعت از بین می برد. مس مدت زیادی است که به علت خاصیت ضد ویروسی شناخته می گردد، به همین علت در اوایل شیوع کرونا کارشناسان خواهان استفاده از آن در چرخ دستی های خرید و دستگیره های درب برای توقف انتقال ویروس کرونا بودند.

منبع: فرارو

به "نقش مس در نابودی کرونا؛ لایه نازک از مس ویروس را از بین می برد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مس در نابودی کرونا؛ لایه نازک از مس ویروس را از بین می برد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید