هزینه های زندگی چقدر بیشتر شده است؟

به گزارش وبلاگ عکس، روند روبه رشد تورم در مهرماه متوقف شد، اما در همین شرایط خانوارهای ایرانی به طور میانگین بیش از 28 درصد برای خرید کالا و خدمات خود نسبت به مهرماه سال گذشته هزینه کردند.

هزینه های زندگی چقدر بیشتر شده است؟

ایسنا نوشت: اعلام وضعیت تورم در مهرماه از سوی مرکز آمار از این حکایت داشت که بعد از حدود 16 ماه افزایش تورم سالانه، این شاخص معکوس و کاهشی شده است؛ به طوری که نرخ تورم از 42.7 در شهریورماه به 42 درصد رسید.

تورم نقطه به نقطه که بیانگر تغییر وضعیت شاخص کالا و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل است، در مهرماه به 28.3 درصد رسید که نشان می دهد خانوارها به طور میانگین 28.3 درصد بیشتر از مهرماه سال 1397 برای خرید مجموعه ای از کالا و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

البته تورم نقطه به نقطه از چند ماه قبل روند کاهشی در پیش گرفته و افزایش هزینه ها نسبت به سال گذشته کاهشی بود که البته این به معنای ارزان شدن نیست و تنها از سرعت رشد کمتر شده است.

اما در بین کالا و خدمات مصرفی مردم خوراکی ها و آشامیدنی ها نسبت به مهرماه سال گذشته 33.6 درصد افزایش قیمت داشته است و در سایر بخش ها همچنان گوشت قرمز، ماکیان و ماهی ها دارای بیشترین تورم هستند، در حال حاضر برای خرید گوشت قرمز و مجموعه این گروه نسبت به مهرماه سال گذشته، 54 درصد هزینه ها افزایش دارد.

چای، قهوه و کاکوئو گروه دیگر کالا و خدمات هستند که 55.6 درصد تورم نقطه به نقطه برای آن گزارش شده است.

از سوی دیگر مبلمان و لوازم خانگی نیز که در سال 1397 افزایش قیمت قابل توجهی داشت و در بین آمارهای تورمی نیز همیشه در رده های بالا قرار می گرفت، در مهرماه سال جاری تورم 42 درصدی برای آن گزارش شده است که نشان می دهد نسبت به سال گذشته تا این حد هزینه ها در این بخش افزایش دارد.

اما در بین کالاها و خدمات بعضی در مقایسه با مهرماه سال گذشته افزایش کمتری دارند، از جمله سبزیجات و میوه ها که با حدود 15 تا 16 درصد، کمترین افزایش هزینه را داشتند.

در این بین گروه دخانیات تورم منفی داشته و نشان می دهد هزینه تامین دخانیات نسبت به مهرماه سال گذشته 0.7 کمتر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "هزینه های زندگی چقدر بیشتر شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های زندگی چقدر بیشتر شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید