وام ودیعه مسکن چه کمکی به مستاجران می نماید؟

به گزارش وبلاگ عکس، آمار ها نشان می دهد از 24 میلیون خانواده ایرانی، 30 درصد مستاجر هستند و این یعنی تعداد مستاجران در کشور به حدود هشت میلیون خانواده می رسد. وزارت راه و شهرسازی می گوید در مرحله اول ثبت نام وام ودیعه مسکن، حدود یک میلیون و 600 هزار نفر معادل یک پنجم اجاره نشین ها، برای دریافت وام ثبت نام نموده اند و اینطور که پیداست تا اینجای کار صرفا 2.6 درصد از آن ها پیروز به دریافت وام شده اند. البته آمار مرحله دوم هنوز معین نشده. وزارت راه فرصت دوباره ای داده تا متقاضیان وام ودیعه مسکن تا انتها مهرماه در سایت tem.mrud.ir ثبت نام نمایند. این وام در تهران 50 میلیون تومان، کلانشهر ها 30 میلیون تومان و دیگر شهر ها 15 میلیون تومان است. آنطور که آنالیز ها نشان می دهد شاید این وام در تهران کارایی چندانی نداشته باشد و نهایتا 60 درصد پول پیش و 30 درصد رهن کامل را پوشش دهد، اما در برخی شهر ها مثل کرمانشاه می تواند کل سرمایه لازم برای رهن کامل یک خانه معمولی را تامین کند. چنین وامی در شرایطی که صاحبخانه ها قرارداد ها را با افزایش 41 درصدی مبلغ رهن و اجاره تمدید نموده اند، طبیعتا متقاضیان زیادی دارد. هرچند شرایط آن کمی سفت و سخت است و کمتر کسی می تواند همه شرایط لازم را داشته باشد. تازه اگر این اتفاق بیافتد، باید فکری به حال ضامن وام کنید. مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند دریافت این وام نیازی به ضامن ندارد، اما آنالیز ها نشان می دهد بانک ها از خیلی از متقاضیان وام ودیعه مسکن، ضامن خواسته اند.

وام ودیعه مسکن چه کمکی به مستاجران می نماید؟

قدرت وام ودیعه 50 میلیونی در تهران؛ 30 درصد رهن کامل

تهرانی ها سال جاری برای هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط 59 هزار و 500 تومان اجاره می دهند. البته سه درصد رهن خانه هم در این رقم محاسبه شده و تقریبا 36.7 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته. مرکز آمار می گوید مستاجران تهرانی به طور متوسط واحد های 83 متری اجاره نموده اند و این موضوع نشان می دهد آن ها سال جاری به طور متوسط 82 میلیون تومان پول پیش داده اند و قرار است هر ماه دو میلیون و 500 هزار تومان به صاحبخانه اجاره بدهند. مبلغ رهن کامل هم برای یک واحد 83 متری به طور متوسط 164 میلیون تومان است. این موضوع نشان می دهد وام ودیعه مسکن 50 میلیونی در تهران شاهد کارایی چندانی نداشته باشد. چراکه صرفا 60 درصد پول پیش 80 میلیونی و 30 درصد رهن کامل یک خانه را پوشش می دهد و شاید از نگاه خیلی ها چنین مبلغی ارزش کوشش برای دریافت وام 50 میلیونی ودیعه مسکن را ندارد.

قدرت وام ودیعه 30 میلیونی در کلانشهرها؛ 70 درصد رهن کامل

مبلغ وام ودیعه مسکن برای هشت کلانشهر مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه که جمعیت بالای یک میلیون نفر دارند، 30 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. هرچند این رقم نسبت به وام ودیعه مسکن در تهران خیلی کمتر است، اما تا حد زیادی می تواند به یاری مستاجر ها بیاید. طوری که این مبلغ 30 میلیونی تقریبا 70 درصد رهن کامل یک واحد مسکونی در کلانشهر هایی به غیر از تهران را پوشش می دهد. برای مثال در شهری مثل مشهد میانگین قیمت اجاره خانه به ازای هر مترمربع تابستان سال جاری به حدود 11 هزار و 800 تومان رسیده است. مستاجران مشهدی به طور میانگین در خانه های 109 متری زندگی می نمایند و این یعنی آن ها رقمی حدود 21 میلیون تومان پول پیش و ماهانه 700 هزار تومان اجاره پرداخت می نمایند. همچنین مبلغ رهن کامل برای خانه های 109 متری حدود 43 میلیون تومان است. این مورد نشان می دهد وام ودیعه مسکن 30 میلیونی می تواند به طور کامل پول پیش خانه را پوشش دهد. با توجه به رهن کامل 43 میلیونی برای خانه های معمول در مشهد، می توان گفت قدرت وام ودیعه مسکن در این شهر 69 درصد است.

قیمت رهن کامل در کرج حدود 64 میلیون تومان است، تنها برای پرداخت 47 درصد از این رقم می توان روی وام ودیعه حساب کرد

بین کلانشهر های مختلف، مبلغ اجاره می تواند تفاوت زیادی داشته باشد. برای مثال کرج یکی از گران ترین شهر ها به حساب می آید. متوسط قیمت اجاره خانه در شهر کرج برای تابستان سال جاری متری 20 هزار تومان بوده. خانه ها در کرج به طور متوسط 96 مترمربع مساحت دارند و این مورد نشان می دهد مستاجران کرجی میانگین 32 میلیون تومان پول پیش می دهند و ماهانه 960 هزار تومان اجاره پرداخت می نمایند. با این حساب ودیعه مسکن 30 میلیونی در کرج 93 درصد پول پیش خانه ها را پوشش می دهد. رهن کامل خانه در کرج به طور میانگین 64 میلیون تومان است و مستاجران کرجی صرفا برای پرداخت 47 درصد از این رقم می توانند روی وام ودیعه مسکن 30 میلیونی حساب باز نمایند.

وام ودیعه مسکن در کرمانشاه بیشترین قدرت را دارد. طوری که صرفا با دریافت وام ودیعه می توان یک خانه را رهن کامل کرد. میانگین قیمت اجاره خانه در کرمانشاه رقمی حدود هشت هزار و 900 تومان به ازای هر مترمربع است. واحد های مسکونی اجاره نشین در کرمانشاه به طور متوسط 108 مترمربع مساحت دارند و این موضوع نشان می دهد مستاجران کرمانشاهی رقمی حدود 16 میلیون تومان پول پیش و ماهانه 480 هزار تومان اجاره می دهند. رهن کامل یک خانه 108 متری هم حدود 32 میلیون تومان خواهد بود. با این حساب وام ودیعه مسکن 30 میلیونی در کرمانشاه نه تن ها می تواند کل پول پیش خانه را پوشش دهد، بلکه به اندازه 93 درصد رهن کامل یک واحد مسکونی به مستاجران یاری می نماید. با همین شیوه محاسبه، پوشش وام ودیعه مسکن برای رهن کامل خانه در تبریز 66 درصد، اصفهان 70 درصد، اهواز 65 درصد و قم 88 درصد است. به طور میانگین در هشت کلانشهر با جمعیت بالای یک میلیون نفر، پوشش وام ودیعه مسکن حدود 70 درصد است.

قدرت وام ودیعه 15 میلیونی در سایر شهرها؛ 56 درصد رهن کامل

شهر های با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر در دسته سایر شهر ها قرار می گیرند و سقف وام ودیعه مسکن در آن ها 15 میلیون تومان است. در 22 شهر مرکز استان که کلانشهر به حساب نمی آیند، میانگین پوشش وام ودیعه مسکن به حدود 56 درصد رهن کامل می رسد. بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی یکی از شهر هایی است که وام ودیعه مسکن 15 میلیونی بیشترین قدرت را دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار از تورم اجاره خانه و میانگین مبلغ اجاره در این شهر، مستاجران بیرجندی تابستان سال جاری به ازای هر مترمربع واحد مسکونی حدود شش هزار و 100 تومان اجاره پرداخت نموده اند. این رقم سه درصد پول پیش را هم شامل می گردد. گزارش های مرکز آمار می گوید در بیرجند خانه های اجاره نشین به طور میانگین 82 مترمربع مساحت دارند و این نشان می دهد مستاجران در این شهر برای اجاره یک خانه معمولی هشت میلیون تومان پول پیش و ماهانه حدود 250 هزار تومان اجاره پرداخت می نمایند. همچنین رهن کامل چنین خانه ای به طور میانگین 16 میلیون و 700 هزار تومان سرمایه لازم دارد. با این حساب می توان گفت وام ودیعه مسکن 15 میلیونی در شهری مثل بیرجند می تواند علاوه بر پوشش کامل پول پیش یک خانه معمولی، حدود 90 درصد سرمایه لازم برای رهن کامل خانه را تامین کند.

در طرف مقابل وام ودیعه مسکن در بعضی شهر ها مثل قزوین کمترین قدرت را دارد. آنالیز اطلاعات مرکز آمار نشان می دهد میانگین مبلغ اجاره یک متر مربع واحد مسکونی در کنار سه درصد پول پیش در شهر قزوین حدود 15 هزار تومان است. خانه های اجاره نشین در این شهر به طور متوسط 91 مترمربع مساحت دارند و با این حساب می توان گفت اجاره کردن یک خانه معمولی در قزوین حدود 23 میلیون تومان پول پیش و ماهانه 680 هزار تومان اجاره لازم دارد. همچنین رهن کامل این خانه 46 میلیون تومان سرمایه می خواهد. وام ودیعه مسکن 15 میلیونی در شهری مثل قزوین تنها 65 درصد پول پیش خانه را پوشش می دهد و در تامین سرمایه لازم برای رهن کامل یک خانه تنها به اندازه 33 درصد یاریتان خواهد نمود.

رهن و اجاره در قرارداد هایی که تابستان سال جاری و در فصل اوج جابه جایی ها تمدید شده اند، 41 درصد افزایش پیدا نموده است

صاحبخانه ها سال جاری 41 درصد به اجاره اضافه کردند

رهن و اجاره در قرارداد هایی که تابستان سال جاری و در فصل اوج جابه جایی ها تمدید شده اند، 41 درصد افزایش پیدا نموده است. آن ها پارسال هم 27 درصد به اجاره خانه اضافه نموده بودند. پیش از این دولت سقف افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته را 25 درصد در تهران، 20 درصد در کلانشهر ها و 15 درصد در شهر های کوچک مشخص شده بود. با این حساب اگر صاحبخانه شما سال جاری 25 درصد به اجاره خانه تان اضافه نموده، شما با یک صاحبخانه خوب و قانون مدار طرف هستید و بهتر است حسابی هوایش را داشته باشید. اگر سال جاری 30 درصد به اجاره خانه شما اضافه شده، احتمالا صاحبخانه تان در دسته صاحبخانه های خوب قرار می گیرد و اگر سراغ افزایش 40 درصدی مبلغ اجاره بها رفته، درست مثل خیلی از صاحبخانه های دیگر رفتار نموده است. همچنین در صورتی مبلغ رهن و اجاره شما بیشتر از 40 درصد افزایش داشته، احتمالا ضروری است برای سال بعد روی چنین صاحبخانه ای حساب نکنید و سراغ اجاره یک خانه جدید بروید.

وام ودیعه مسکن در کدام استان ها هوادار بیشتری دارد؟

آنالیز جستجوی های اینترنتی نشان می دهد ساکنان استان های لرستان، ایلام، خراسان شمالی، کرمانشاه و کردستان بیشتر از بقیه نقاط کشور واژه وام ودیعه مسکن را جستجو نموده اند و احتمالا تعداد متقاضیان این وام در این استان ها بیشتر است. کرمانشاه تنها کلانشهری است که نام آن در فهرست بیشترین جستجوی اینترنتی وام ودیعه مسکن واقع شده است. احتمالا قدرت چشمگیر وام 30 میلیونی در این شهر که می توان تا 93 درصد رهن کامل یک خانه معمولی را تامین کند، باعث شده علاقه به دریافت چنین وامی در کرمانشاه بیشتر باشد.

منبع: فرارو

به "وام ودیعه مسکن چه کمکی به مستاجران می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ودیعه مسکن چه کمکی به مستاجران می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید