وزیر ارتباطات: در سال 2023 هیچ قطعی سراسری اینترنت نداشتیم

به گزارش وبلاگ عکس، شفقنا نوشت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به گزارشی درخصوص شرایط اینترنت ایران واکنش نشان داد و گفت: در این گزارش گفته شده که 48 درصد با اختلال اینترنت رو به رو هستیم و استنادشان به یک لیست صدتایی از سایت هاست در صورتی که 13 سایت از این لیست، تحریم هستند و 35 سایت دیگر با تصویب کارگروه معین مصادیق و نهادهایی که قانوناً وظیفه دارند، فیلتر شدند که 30 سایت در دولت های قبل بوده است.

وزیر ارتباطات: در سال 2023 هیچ قطعی سراسری اینترنت نداشتیم

عیسی زارع پور در پاسخ به این پرسش که اخیراً گزارشی از طریق یک انجمن داخلی حوزه فناوری اطلاعات منتشر شده و ایران را کشوری با مقدار بالای اختلال های اینترنتی معرفی کرده است، تا چه مقدار این آمار مورد تایید است؟ بیان نمود: این گزارش را دیدم و همکارانم در حال بررسی آن هستند. در کنار همه گزارشاتی که از سوی مجموعه های مختلف تهیه می شود، این گزارش هم نقاط قوت و ضعفی داشت، اما انتظار من از این مجموعه این بود که حرفه ای تر برخورد کنند.

وی ادامه داد: متأسفانه علی رغم اینکه در متن نکات خوبی مطرح شده بود، اما همه تیترها سیاسی و بعضاً عاری از حقیقت بود. به عنوان مثال تیتری که برخی از روزنامه ها استفاده کردند، این بود که ما در سال 2023 در خاموشی مطلق اینترنت در دنیا رکورد دار هستیم در حالی که در سال 2023 ما هیچ قطعی سراسری اینترنت نداشتیم.

وی بیان نمود: به یاد دارید که تقاضاهای بسیار زیادی در زمان برگزاری کنکور وجود داشت که اینترنت قطع شود، اما دولت مقاومت کرد و رییس جمهور دستور دادند که برخلاف سنوات گذشته به هیچ وجه اینترنت قطع نشود چرا که زندگی بسیاری از مردم به اینترنت وابسته است.

وی تأکید کرد: ممکن است که در متن این گزارش مطلب دیگری نوشته باشند، اما تیتر، خلاف واقع و گمراه کننده بود و افکار عمومی را بهم می ریزد و ایجاد نا امیدی می کند، از این جهت انتظار این بود که تیترها مناسب انتخاب شوند.

  • اینترنت غزه وصل شد

وی بیان نمود: اگر به متن این گزارش توجه کنید، اشاره شده که نسبت به گزارش قبلی همین مجموعه، در حال حاضر اختلالات اینترنت کمتر و کیفیت اینترنت بهتر شده، اما تیترها همه سیاسی بود.

وی گفت: در این گزارش گفته شده که 48 درصد با اختلال اینترنت رو به رو هستیم و استنادشان به یک لیست صدتایی از سایت هاست در صورتی که 13 سایت از این لیست، تحریم هستند یعنی 25 درصد سایت هایی که مورد ادعا واقع شده، اصلاً هیچ اختلالی از سمت ما بر روی این سایت ها وجود ندارد و اتفاقاً باید بروند به سراغ کسانی که این اختلال را ایجاد کردند. خودشان هم در گزارش گفتند که ما داریم با سایت های خارجی که ما را تحریم کردند، مکاتبه می کنیم.

وی ادامه داد: 35 سایت دیگر با تصویب کارگروه تعیین مصادیق و نهادهایی که قانوناً وظیفه دارند، فیلتر شدند که 30 سایت در دولت های قبل بوده است. در تیتر گزارش نوشته شد مختل ترین اینترنت را در دنیا پیدا کردیم یا این تیتر که اینترنت در شرایط خطرناک قرار گرفت؛ سوال این است که زمانی که این 30 سایت در دولت های قبل فیلتر بود، چرا صحبتی نکردید؟! 4 تا 5 سایت در این دولت فیلتر شده که بعد از اتفاقات سال گذشته رخ داده است. البته ما اعتقاد داریم که در میان این 5 سایت و 30 سایتی که از گذشته فیلتر شدند، بخشی قابل بازنگری است و می توان درباره آن تنو نظر کرد و بارها در حیاط دولت در این باره توضیح دادیم و در حال حاضر پیگیری هستیم که این اتفاق بیفتد.

وی گفت: انتظار ما این بود که برخورد حرفه ای تر شود، البته به همکارانم گفتم که علی رغم اینکه تیترها سیاسی و سیاه نمایی بوده، جلسه بگذارند و این دوستان را روشن کنند و به ابهامات و اطلاعاتی که در این گزارش درج شده پاسخ دهند.

ما از هرگونه نقد سازنده استقبال می کنیم تا بتوانیم روز به روز کیفیت شبکه را بهتر کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگر شفقنا درباره اینکه آیا وجود اختلال در اینترنت کشور را تأیید می کنید؟ گفت: من قبلاً اعلام کردم که گاهی به منظور توسعه شبکه ساعت 1 تا 2 بامداد شاید در اینترنت برخی از نقاط اختلال ایجاد شود. به هر حال ما داریم 60 درصد به ظرفیت شبکه مادر کشور اضافه می کنیم و می خواهیم تجهیزات اضافه کنیم و گاهی یک ی را باید موقتاً قطع کنند و تجهیزات نو نصب کنند. در همین گزارش این مساله را به عنوان اختلال فاکتور کردند، همچنان که تحریم ها را هم به عنوان اختلال فاکتور کردند. ما شبانه روز در تلاشیم که کیفیت شبکه را ارتقا دهیم، حتماً اختلال موردی ممکن است که اتفاق بیفتد و مواردی هم بوده و اعلام هم کردیم. اما تلاشمان در دولت این است که این بستری که زندگی مردم، کسب و کار و تفریح آنها به آن وابسته شده را روز به روز ارتقا دهیم.

وی تأکید کرد: ما در همین مدت 6 هزار روستای نو را به شبکه متصل کردیم. در روستاها چند هزار میلیارد تومان هزینه کردیم، پروژه بزرگ فیبرنوری را اجرا می کنیم که سرعت ها را 100 برابر کنیم. کسی که دنبال اختلال باشد، این رویکرد را دارد؟!

وی گفت: جهت گیری دولت این است که بتوانیم روز به روز کیفیت اینترنت را بهتر کنیم و سرعت را بیشتر کنیم و تأخیر را کمتر کنیم، هم اکنون در این مسیر قرار داریم و رو به جلو حرکت می کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگر شفقنا درباره اینکه چه منبعی برای نظارت بر کیفیت اینترنت وجود دارد که مورد تایید دولت و مردم باشد؟ گفت: طبق قانون سازمان تنظیم مقررات ناظر بر اپراتورهای ارتباطی است، پروانه می دهد و شاخص برای آنها تعیین می کند و بر کارشان نظارت دارد و ساز و کار رسیدگی به شکایات دارد.در واقع نهاد تنظیم گر اپراتورها که وظیفه پیگیری کیفیت شبکه را دارند و به عنوان کننده مردم، ناظر بر اپراتورهاست، سازمان تنظیم است. سامانه رسیدگی به شکایات نیز شماره سه رقمی 195 است و هرکدام از هموطنان که مشکل ارتباطی داشته باشند در هر ساعت از شبانه روز می توانند تماس بگیرند و حتماً همکارانم رسیدگی می کنند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "وزیر ارتباطات: در سال 2023 هیچ قطعی سراسری اینترنت نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: در سال 2023 هیچ قطعی سراسری اینترنت نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید