وسوسه ای به نام کاهش وزن سریع!

به گزارش وبلاگ عکس، معمولاً افراد برای رژیم گرفتن خیلی حوصله به خرج نمی دهند و می خواهند در کمترین زمان بیشترین نتیجه را به دست بیاورند. اگر می خواهید خیلی سریع لاغر شوید باید بدانید که:

وسوسه ای به نام کاهش وزن سریع!

نویسنده: دکتر بهمن محمدی

معمولاً افراد برای رژیم گرفتن خیلی حوصله به خرج نمی دهند و می خواهند در کمترین زمان بیشترین نتیجه را به دست بیاورند. اگر می خواهید خیلی سریع لاغر شوید باید بدانید که:

1. کاهش وزن سریع با عوارض همراه است:

ریزش موها، چین و چروک و شلی پوست صورت و بدن، ضعف اعصاب، افت فشار خون و ضعف و بی حالی، پوسیدگی دندان ها، بروز سنگ کیسه صفرا، ورم و زخم معده، یبوست وحتی افسردگی، از عوارض کاهش وزن سریع است.

2. کاهش وزن سریع، موجب مقاومت بدن در برابر لاغری می شود:

کاهش وزن سریع که معمولاً در جریان کم خوری و ورزش شدید روی می دهد، بدن را تحت فشار قرار داده و موجب افزایش مقاومت بدن در برابر لاغری می شود. بدین ترتیب به تدریج سرعت کاهش وزن کند شده و بالاخره در جایی کاهش وزن متوقف می شود. علت این امر احتیاج بدن به حفظ بافت چربی به اسم ذخیره حیاتی انرژی بدن در مواقع گرسنگی و قحطی است و بدن کوشش می نماید به هر صورت ممکن، ذخیره چربی را حفظ کند.

3. در پی کاهش وزن سریع، مجدداً چاقی برمی شود:

اگر شخصی که با انجام تمرینات ورزشی شدید و کم خوری لاغر شده است به هر علت نتواند به همان شدت سابق ورزش کند یا ورزش را رها کند یا غذای خود را افزایش دهد بدن سریعاً واکنش نشان داده و وزن افزایش می یابد و آن شخص، مجدد چاق می شود.

از طرف دیگر کم خوردن و گرسنگی پایان مقاومت انسان را در هم می شکند و ممکن است باعث شود که او از سابق هم بیشتر غذا بخورد و حتی از ابتدای کار هم چاق تر شود.

4. در کاهش وزن سریع فرصتی برای ایجاد عادت غذایی صحیح وجود ندارد:

کاهش وزن اصولی و تناسب اندام ماندگار، احتیاج به زمان و تشکیل عادت های غذایی مناسب دارد. در دوران کاهش وزن باید عادت های غذایی چاق کننده مانند خوردن غذاهای چرب و پر کالری و مواد غذایی کم خاصیت چاق کننده مانند هله هوله و شیرینی ها را به تدریج کنار بگذاریم و عادت های غذایی مناسب مانند خوردن غذاهای مفید و کم کالری نظیر سبزی ها و سالاد و مواد پروتئینی را جایگزین آن ها نموده و لبنیات، میوه ها، نان و برنج هم باید درحد متعال مصرف کنیم.

نتیجه

بنا به دلایل گفته شده، کاهش وزن سریع به هیچ اسم توصیه نمی شود.

کاهش وزن باید تدریجی و اصولی و همراه با یادگیری عادت های غذایی تازه باشد. در این صورت این کاهش وزن بدون گرسنگی و عوارض است و امکان چاقی مجدد بسیار کم است.

منبع مقاله :

نشریه زیبایی سالم، سال هفتم، اول و پانزدهم دی ماه 1393

منبع: راسخون

به "وسوسه ای به نام کاهش وزن سریع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسوسه ای به نام کاهش وزن سریع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید