چگونه سرطان ریه و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

به گزارش وبلاگ عکس، با همه گیری کووید 19 در جهان، تشخیص ابتلا به سرطان ریه و یا ویروس کرونا به یک چالش برای کادر درمانی تبدیل شده است.

چگونه سرطان ریه و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

به گزارش وبلاگ عکس از وبلاگ عکس، همه گیری ویروس کرونا در جهان به یکی از چالش های بزرگ بهداشتی کشور ها تبدیل شده است.

دانشمندان می گویند کووید 19 بافت ریه ها را درگیر و حتی می تواند باعث تخریب گسترده سلول های این بخش شود. با این حال، کرونا مرگبارترین بیماری مربوط به ریه نیست. سرطان ریه شایع ترین سرطان در جهان است. تنها در سال 2018 بیش از 2 میلیون و 90 هزار نفر در جهان به دلیل ابتلا به سرطان ریه جان خود را از دست دادند. این در حالی است که تلفات ویروس کرونا در یک سال گذشته هنوز به یک میلیون و 500 هزار تن نرسیده است.

از این رو، به دلیل شایع بودن هر دو بیماری، سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان تفاوت ابتلا به ویروس کرونا و سرطان ریه را تشخیص داد؟

سرویس بهداشت همگانی انگلیس سرفه های خشک و مداوم را یکی از اصلی ترین علائم ابتلا به کووید 19 معرفی کرده است.

با این حال، این سرفه های خشک بعد از دو یا سه هفته از بین می رود یا از شدت آن کاسته می شود. این در حالی است که سرفه های مربوط به سرطان ریه به طور همیشگی و مداوم ادامه دارد و با مرور زمان تسکین نخواهد یافت.

تحقیقات جدید نشان می دهد حتی بسیاری از پزشکان عمومی به دلیل همه گیری کرونا در تشخیص ابتدایی خود، ابتلا به سرطان ریه را با ابتلا به کووید 19 اشتباه می گیرند. تداخل این دو بیماری باعث مرگبارتر شدن سرطان ریه شده است.

برای مثال، متخصصان دانشگاه ناتینگهام انگلیس اعلام کردند دستکم یک سوم از مبتلایان به سرطان ریه در این کشور از زمان همه گیری کرونا جان خود را از دست داده اند.

تحقیقات نشان داده است حتی شماری از جان باختگان از سرطان ریه برچسب ابتلا به کرونا خورده اند و علت مرگ آن ها به درستی تشخیص داده نشده است. از فصل بهار تا به امروز در انگلیس شمار افرادی که از سوی پزشکان عمومی به عنوان مبتلایان به سرطان ریه به پزشکان متخصص ارجاع داده شده اند به میزان 75 درصد کاهش یافته است.

متخصصان می گویند تشخیص سرطان ریه و ابتلا به کرونا از یکدیگر کار بسیار دشواری است و نیازمند آزمایش های تخصصی در بیمارستان است. با این حال، رایج ترین علائم ابتلا به سرطان ریه شامل بالا آوردن خون، عفونت دائمی قفسه سینه، درد و رنج در زمان سرفه یا نفس کشیدن، تنگی نفس دائمی، خستگی دائمی یا نداشتن انرژی، از دست دادن اشتها و یا کاهش وزن غیر منطقی است.

منبع: جام جم آنلاین

به "چگونه سرطان ریه و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سرطان ریه و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید