12 روتین شبانه برای داشتن مو هایی سالم و زیبا

به گزارش وبلاگ عکس، بسیاری از ما یک روتین پوستی قبل از خواب داریم، بنابراین منطقی است که برای مو های خود نیز روتینی در نظر بگیریم. بافت و مدل مو های مختلف احتیاج های متفاوتی دارد و مهم است قبل از انجام روتین مو های خود را بشناسید و بر اساس آن یک روتین مو داشته باشید. در این مقاله به نکاتی می پردازیم که به شما یاری می نماید تا حد امکان از مو های خود در هنگام خواب محافظت کنید. مو های ما بسیار مهم هستند و مراقبت از آن ها می تواند اعتماد به نفس ما را افزایش دهد.

12 روتین شبانه برای داشتن مو هایی سالم و زیبا

1. همواره قبل از خواب مو های خود را خشک کنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که مو های خود را در شب می شویید، برای این که مو های خود را سالم نگه دارید باید یک نکته را در نظر داشته باشید؛ هرگز با مو های خیس نخوابید. مو های ما وقتی خیس هستند ضعیف ترین حالت خود را دارند. پیوند های هیدروژنی مو هنگامی که خیس هستند، انعطاف پذیرتر هستند. در واقع مو بیشتر مستعد کشیدگی است و منجر به شکستگی می گردد. به عنوان یک روتین مو قبل از رفتن به رخت خواب مو های خود را با سشوار خشک کنید. اگر نمی خواهید به موهای خود حرارت وارد کنید می توانید از حوله های میکروفایبر بهره ببرید. حوله های میکروفایبر برای انواع مو ها به خصوص مو های مجعد و ضخیم عالی است و پیچیدن مو ها در یکی از آن ها روند خشک شدن را به اندازه قابل توجهی سرعت می بخشد.

2. از روبالشتی های ساتن بهره ببرید

روبالشتی های مقرون به صرفه قیمت پنبه ای و معمولی می توانند پوست و موی ما را خراب نمایند. برترین جایگزین ممکن یک روبالشی ابریشمی و ساتن است. در واقع بافت صاف ابریشم به جلوگیری از موخوره یاری می نماید. علاوه بر این مو های شما روی ابریشم گیر نمی نماید و نمی شکند و باعث می گردد یک خواب آرام تر و مو های زیباتر و سالم تری در صبح داشته باشید. ابریشم برخلاف روبالشتی های نخی که می تواند رطوبت مو را از بین ببرد باعث حفظ رطوبت در موها می گردد. اگر صبح ها مو هایتان خشک و شنماینده است روبالشتی خود را عوض کنید.

3. قبل از خواب مو های خود را به آرامی برس بزنید

بسیاری از ما مو های خود را به طور مرتب شانه یا برس می زنیم، اما گاهی اوقات برس کشیدن بیش از حد می تواند به مو آسیب بزند. بهتر است قبل از خواب به صورت خیلی آرام به مو های خود برس بکشید. برس کشیدن می تواند مانند ماساژ دادن پوست سر باشد، در نتیجه به عنوان یک روتین مو قبل از خواب استرس را کاهش می دهد. برس کشیدن مو ها بعلاوه یک راه عالی برای از بین بردن پوست مرده کف سر است و باعث می گردد چربی طبیعی مو ها به طور یکنواخت در کل مو پخش گردد و ریشه مو کمتر چرب گردد.

4. مو های خود را ببافید

بستن مو با کش هنگام خواب به مو آسیبی زیادی وارد می نماید. به جای اینکه مو های خود را با کش ببندید آن را ببافید. بسیاری از ما در طول خواب غلت می زنیم و همین حرکت ها می تواند آسیب زیادی به مو هایمان وارد کند. وقتی مو ها بافته می گردد، این آسیب بسیار کمتر می گردد. بافتن مو به جلوگیری از مالش بیش از حد مو بر روی روبالشتی یاری می نماید و احتمال شکستگی مو بسیار کم می گردد.

5. کاهش استرس در شب

گاهی اوقات مسائل مو ربطی به نحوه رفتار ما با مو هایمان ندارد و بیشتر به نحوه رفتار ما با خودمان مربوط می گردد. مطالعه ای که در سال 2007 به وسیله آموزشگاه پوست آمریکا انجام شد نشان داد که استرس نقش مهمی در سلامت کلی مو، پوست و ناخن های ما دارد و یکی از کار هایی که همه ما می توانیم قبل از خواب برای یاری به مو هایمان انجام دهیم، کاهش استرس است. یکی از دلایل ریزش موی افراد استرس زیاد است. اگر دائماً اضطراب و استرس دارید بهتر است راه های مدیریت استرس مانند ورزش منظم را امتحان کنید.

6. از سرم ها و روغن های مو بهره ببرید

مو های ما در طول روز با آسیب هایی روبرو می گردد و با روغن و سرم ها می توان جلوی این آسیب ها را گرفت. شب زمانی است که مو ها فرصت ترمیم دارند. سرم ها و روغن های مو می توانند در شب نیز مفید باشند و برترین زمان برای استفاده از سرم شب ها موقع خواب است. سرم ها و روغن های زیادی برای انواع مو وجود دارد و باعث آبرسانی و خوش حالتی مو ها می گردد. بنابراین توصیه می گردد حتماً در روتین مو استفاده از سرم و روغن ها را قرار دهید.

7. از شامپوی خشک در شب بهره ببرید

شامپوی خشک محصولی عالی برای تمیز کردن مو است. این محصول در شب تأثیر بیشتری بر مو های ما می گذارد، زیرا مو بیشترین اندازه چربی را هنگام خواب فراوری می نماید و استفاده از این شامپو قبل از خواب می تواند به تعادل چربی موها یاری کند. استفاده از شامپوی خشک در شب می تواند برای افرادی که مو های نازکی دارند مؤثر باشد و مو ها را حجم دهد.

8. از ماسک موی آبرسان بهره ببرید

اگر همواره با مو های وز از خواب بیدار می شوید، مو های شما احتیاج به آبرسانی و تغذیه بیشتری دارد. بنابراین بهتر است از یک ماسک موی آبرسان مختص شب بهره ببرید. هر چه مدت طولانی تر از این ماسک بهره ببرید تأثیر بیشتری دارد. می توانید از ماسک های داروخانه ای برای روتین مو بهره ببرید. علاوه بر ماسک مو آماده بعلاوه می توانید از ماسک موی خانگی نیز بهره ببرید. برای تهیه ماسک مو خانگی ابتدا باید معین کنید که مو های شما در حال حاضر به چه چیزی احتیاج دارد. اگر شوره سر دارید، می توانید ماسکی از موز و ماست درست کنید و چند بار در هفته از آن بهره ببرید.

این ماسک ها را باید بعد از خواب بشورید، بنابراین فقط زمانی از آن ها بهره ببرید که صبح برای شست وشو وقت دارید. انجام این روتین مو حتی یک بار در هفته می تواند به شما یاری کند تا با مو هایی سالم تر و درخشان تر از خواب بیدار شوید.

9. قبل از خواب سر خود را ماساژ دهید

پوست سر را مانند پوست صورت می توان لایه برداری کرد. پوست سر محل رشد ریشه های مو است. به همین علت ماساژ پوست سر قبل از خواب به تقویت رشد مو یاری می نماید. تحقیقات نشان می دهد که ماساژ روزانه پوست سر به افراد یاری می نماید تا مو های پرپشت تری داشته باشند و به وسیله تحریک مداوم فولیکول های مو از ریزش مو جلوگیری می نماید. یک شانه زدن سریع یا حتی ماساژ با انگشت به مدت یک تا پنج دقیقه می تواند یک روتین مو باشد. بعلاوه می توانید سرم یا روغن مو برای تقویت ریشه های مو به روتین ماساژ خود اضافه کنید. برای برترین نتیجه سعی کنید در پی سرم هایی باشید که دارای مواد طبیعی مانند عسل، نعنا یا رزماری هستند.

10. به جای کش مو از اسکرانچی بهره ببرید

استفاده از کش مو روی فولیکول های مو تأثیر بد می گذارد و باعث سردرد های دردناک و ریزش مو می گردد. اگر می خواهید گره خوردن و شکستگی مو را به حداقل برسانید، از یک اسکرانچی ساتن یا ابریشمی بهره ببرید.

11. موقع خواب از یک کلاه ابریشمی بهره ببرید

استفاده از کلاه خواب اصطکاک بین مو ها و روبالشی را کاهش می دهد و سرم و روغن های مو بهتر جذب مو ها می شوند. اگر مو های بلند یا پرپشتی دارید، یک کلاه بزرگ با لبه ضخیم می تواند برترین گزینه برای شما باشد. کلاه ابریشمی نیز نسبت به پارچه های دیگر جذب کمتری دارد و رطوبت را در مو های شما نگه می دارد.

12. از دستگاه بخور بهره ببرید

دستگاه بخور برای افزایش رطوبت هوا استفاده می گردد و برای افرادی که خشکی گلو یا پوست خشک دارند، بسیار مفید است. بخور برای مو ها به خصوص در ماه های سرد نیز مفید است. رطوبت پایین هوا منجر به کاهش رطوبت در مو و پوست سر و خشک شدن مو ها می گردد و بدن شما را مجبور می نماید تا با فراوری چربی بیشتر این رطوبت را جبران کند. کمبود رطوبت می تواند به شوره سر، تحریک پوست سر و خشکی مو منجر گردد. استفاده از دستگاه بخور در شب می تواند به حفظ تعادل رطوبت طبیعی پوست سر یاری کند. بنابراین دستگاه بخور را در روتین مو خود قرار دهید.

کلام آخر

سلامت و زیبایی مو همواره یک دغدغه در بین افراد به خصوص خانم ها است. در شب مو ها فرصت ترمیم دارند، بنابراین با داشتن یک روتین مو مانند استفاده از سرم و روغن مو، ماساژ سر، بافتن مو و نکات دیگر گفته شده در این مقاله می توانید مو های سالم و زیبایی داشته باشید.

منبع: glam

منبع: دیجیکالا مگ

به "12 روتین شبانه برای داشتن مو هایی سالم و زیبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 روتین شبانه برای داشتن مو هایی سالم و زیبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید