دلایل پرش پلک و راه های جلوگیری از آن

به گزارش وبلاگ عکس، طبنا نیوز/کشش پلک یا میوکیمیا اسپاسمی تکرار شونده و ناخواسته از عضلات پلک است که اغلب در قسمت پلک بالایی رخ می دهد. در این مقاله به آنالیز پرش پلک می پردازیم.

دلایل پرش پلک و راه های جلوگیری از آن

پرش پلک

حتما برای شما هم این مسئله به وجود آمده است که پلک یکی از چشم هایتان شروع به پرش های ناگهانی کند و اختیار این موضوع هم در دست شما نمی باشد و گاهی اوقات پرش پلک چشم (eyelid spasm) فوق العاده باعث آزارتان شده باشد.

اما خوشبختانه این پدیده در بیشتر مواقع خطرناک نبوده و پرش های اعصاب خردکن را هم که کنار بگذاریم، با درد خاصی همراه نیست. دانی ساه، از دانشگاه نبراسکا می گوید: اساسا پرش پلک به خاطر تحریک بیش از حد ماهیچه های چشم است.

این تحریک بیش از اندازه نتیجه اش انقباض های غیر ارادی ماهیچه ها است و سبب می گردد تا پرش پلک ها رخ دهد. اما به طور دقیق تر، چه چیزی باعث این تحریک بیش از اندازه شده و چطور می توان آن را درمان کرد.

چه چیزی باعث پرش پلک می گردد؟

اسپاسم پلک می تواند بدون هیچ دلیلی که ما از آن سر در می آوریم رخ دهد. از آنجایی که آن ها به ندرت نشانه ای از مشکل جدی هستند، دلیل رخ دادنشان هنوز تعیین نیست.

با این حال موضوعات زیر می تواند در بروز آن موثر باشد:

تحریک چشم

کشیدگی عضلات اطراف چشم

خستگی

خواب کم

کار فیزیکی سنگین

عوارض جانبی داروها

استرس

مصرف الکل، تنباکو و کافئین

اگر عارضه در شما شدت بیشتری پیدا کند، موارد زیر می تواند آسیب بیشتری به شما وارد سازد:

التهاب پلک

التهاب ملتحمه

خشک شدن چشم

محرک های محیطی نظیر باد، نور شدید و آلودگی هوا

کار کشیدن از بدن و خستگی

حساسیت به نور

استرس داشتن

مصرف بیش از حد کافئین و الکل و سیگار کشیدن

جالب است بدانید که این اتفاق در زنان بیشتر رخ می دهد و تقریبا 50 هزار آمریکایی در بزرگسالی دچار آن هستند. به مرور زمان نشانه ها شدت بیشتری می گیرد و در صورت عدم رسیدگی ممکن است منجر به تار بینی، اسپاسم دیگر عضلات صورت و حساسیت بالای به نور گردد.

چرا باید حتما به پزشک مراجعه کرد؟

به ندرت پیش می آید که پرش پلک تبدیل به یک موقعیت اورژانسی گردد. اگرچه اسپاسم مزمن پلک می تواند نشانه ای باشد مبنی بر اختلالات سیستم عصبی یا مغز. در این حالت و اگر نشانه های زیر را دیدید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید:

چشم ها قرمز و ملتهب شده و ترشحات غیر معمول از آن دیده می گردد.

پلک بالایی افتادگی دارد.

پلک هایتان هر زمان که دچار پرش می گردد کاملا بسته می گردد.

پرش پلک دیگر اعضای صورتتان را نیز دچار مشکل می نماید.

عوارض جانبی پرش پلک

در مواردی بسیار نادر، اسپاسم پلک علامت اختلال جدی در مغز و اعصاب است. اگر موارد بالا را داشته باشید، ممکن است شرایط شما رابطه ای با یکی از بیماری های زیر نیز داشته باشد:

فلج بِل

دیستونی

دیستونی گردنی

ام اس

پارکینسون

سندروم توریت

چطور پرش پلک را درمان می نمایند؟

بیشتر اسپاسم های پلک بدون هیچ گونه درمان شناخته شده ای طی چند روز و یا چند هفته از بین می فرایند. اگر دوره مورد نظر بسیار طولانی شد، می توانید فاکتورهای احتمالی موثر را کاهش دهید. عمده عوامل شناخته شده موثر در این مسئله، استرس، خستگی و مصرف بیش از اندازه کافئین است.

بنابراین:

کافئین کمتری بنوشید.

به میزان کافی بخوابید.

با قطره های چشمی سطح چشم خود را همواره مرطوب نگه دارید.

وقتی اسپاسم شروع می گردد یک کمپرس گرم روی آن قرار دهید.

در شرایط بسیار حاد، معمولا تزریق سم بوتولونیم یا همان بوتاکس تجویز می گردد. تا زمانی که تاثیر این سم باقی مانده، اثری از پرش پلک نخواهد بود اما به محض شروع دوباره، باید تزریقی دیگر صورت پذیرد.

اگر موقعیت به قدری آزار دهنده است که زندگی را برای شما سخت نموده، بعضی از مراکز درمانی جراحی های مخصوصی دارند تا عضلات و اعصاب دخیل در این مسئله را کاملا از بین برده و یا حذف نمایند.

چطور می توان از این عارضه جلوگیری کرد؟

اگر اسپاسم پلک شما اخیرا بیش از حد عادی شده، حتما زمان وقوع آن و دلایلی که فکر می کنید با آن مرتبط هستند را یادداشت کنید. اگر مصرف کافئین، تنباکو و الکل دارید، میزان آن را ثبت کنید و بنویسید که تا چه حد استرس داشته اید و چقدر توانسته اید در چند روز گذشته بخوابید. همه این ها می تواند عوامل موثری برای پرش پلک به حساب آید.

برای مثال اگر متوجه شدید خواب کم باعث شده تا پرش پلک به سراغ شما آید، از آن شب به بعد سعی کنید نیم ساعت الی یک ساعت زودتر بخوابید. شاید از این طریق فشار کاهش یافته و اسپاسم ها نیز به حداقل برسد.

چشم انداز درمانی

دلایل بسیاری در این مسئله دخیل است. درمان و چشم انداز آن برای هر فردی متفاوت است. پژوهشگران تا به امروز ارتباط این پدیده با ژنتیک شخص را به طور دقیق پیدا ننموده اند ولی تعیین است که سابقه فامیلی نقش چندانی ندارد.

پرش های مربوط به استرس، کمبود خواب و دیگر فاکتورهای مرتبط با سبک زندگی افردا می تواند بهترین ارتباط باشد. اگر هر یک از این موضوعات به عنوان عامل اصلی در هر فرد شناسایی گردد، بهتر است روی همان فاکتور برای یافتن سلامتی سرمایه گذاری گردد.

درمان های خانگی برای از بین بردن پرش پلک چشم

کمپرس گرم

کمپرس گرم، عضلات چشم را به خوبی آرام و در نهایت، حرکات ناخواسته پلک ها را متوقف می نماید ، حوله یا دستمالی را در آب گرم فرو کنید پس از فشردن آن، آن را بر روی پلک چشم قرار دهید، تا زمانی که گرما از بین می رود این فرآیند را 5-6 بار در روز تکرار کنید.

موز

یکی از شایع ترین علل شل شدن پلک چشم، کمبود پتاسیم است. موز را به طور مرتب مصرف کنید، زیرا مقدار زیادی پتاسیم را در بر می گیرد، که به غلبه بر برانگیختگی و پرش پلک یاری می نماید.

تکنیک آبرسانی

اسپری کردن، جایگزین آب گرم می تواند به حل مسئله پلک ها یاری کند مژه های خود را با آب گرم بشویید تا آرامش پیدا کنید.

کلسیم

کلسیم ،عنصر مهمی برای نگه داشتن اعصاب و سیستم عصبی سلامت است به منظور متوقف کردن پرش چشم، مواد غذایی غنی از کلسیم مانند :شیر، ماست، پنیر و آب پرتقال میل نمایید

منیزیم

منیزیم، به حفظ عضلات و عملکرد عضلانی نرمال یاری می نماید و بنابراین یک درمان مؤثر برای درمان شوک چشم، مصرف مواد غذایی غنی از منیزیم ،مانند آووکادو، دانه ها، لوبیا، آجیل، سبزی برگ و غیره است.

بخار

بخار، یکی دیگر از روش های خوب درمان چشم ها است ، بخار حرکت عصبی را کاهش می دهد و تمام آلودگی را از منافذ پوست می شوید.

ماساژ چشم

ماساژ مناطق اطراف (زیر و بالا) چشم ،با یاری انگشت اشاره ماساژ ،در نهایت باعث افزایش گردش خون و تقویت عضلات چشم خواهد شد این فرایند را حداقل برای 30 ثانیه 5-6 بار در روز تکرار کنید.

منبع: همگردی

به "دلایل پرش پلک و راه های جلوگیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل پرش پلک و راه های جلوگیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید