امریکا؛ گوجه فرنگی بنفش اصلاح شده ژنتیکی مجوز فراوری گرفت

به گزارش وبلاگ عکس، وزارت کشاورزی آمریکا، فراوری گوجه فرنگی بنفش اصلاح شده ژنتیکی را مورد تایید قرار داده است.

امریکا؛ گوجه فرنگی بنفش اصلاح شده ژنتیکی مجوز فراوری گرفت

به گزارش نیو اطلس، گوجه فرنگی بنفش تقویت شده، پس از گذشت بیش از یک دهه توسعه، از نظر داشتن مواد مغذی به وسیله وزارت کشاورزی آمریکا (USDA) برای پرورش دادن بی خطر تلقی شده است. این گوجه فرنگی ها برای این که نسبت به گونه های پیشین 10 برابر بیشتر آنتی اکسیدان فراوری نمایند، اصلاح ژنتیکی شده اند.

در سال 2008، یک پژوهش جالب در مجله Nature Biotechnology به چاپ رسید. این پژوهش در خصوص نوعی گوجه فرنگی گزارش داد که برای فراوری حجم بالایی از آنتی اکسیدان ها به نام آنتوسیانین (Anthocyanin)، ویرایش ژنتیکی شده بود.

آنتوسیانین ها به طور طبیعی در بسیاری از محصولات مانند زغال اخته و کلم قرمز یافت می شوند. آنها مسئول رنگدانه بنفش در این محصولات هستند و مزایای مختلفی از جمله کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت را برای سلامتی به همراه دارند.

بعضی از انواع گوجه فرنگی با پوست بنفش طبیعی، حاوی سطوح پایینی از آنتوسیانین هستند، اما بعضی از دانشمندان علوم غذایی به این موضوع فکر کردند که آیا می توان این سطوح را با چند تغییر ژنتیکی افزایش داد. بدین منظور، دو ژن از گیاه دیگری موسوم به گل میمونی (Snapdragon) گرفته شد و به نوعی گوجه فرنگی بنفش اضافه شد. این ژن ها، توانایی گیاه را برای فراوری آنتوسیانین تقویت کردند و در نتیجه، گوجه فرنگی منحصربه فردی با بافت بسیار بنفش به وجود آمد.

پژوهش سال 2008، آزمایش اثرات این گوجه فرنگی تقویت شده با آنتوسیانین را بر سلامتی موش هایی گزارش کرد که برای ابتلا به سرطان مهندسی شده بودند. موش هایی که با رژیم غذایی حاوی گوجه فرنگی بنفش تغذیه شدند، 30 درصد بیشتر از موش هایی که با رژیم غذایی معمولی تغذیه شدند، عمر کردند.

کتی مارتین (Cathie Martin)، زیست شناس گیاهی، طی مصاحبه ای در سال 2008 گفت: این یکی از نخستین نمونه های مهندسی متابولیک است که پتانسیل ارتقای سلامت به وسیله رژیم غذایی را با کاهش تأثیر بیماری های مزمن ارائه می دهد و مطمئنا نخستین نمونه از یک ارگانیسم اصلاح شده ژنتیکی به شمار می رود که یک مزیت بالقوه را برای همه مصرف نمایندگان ارائه می نماید.

گوجه فرنگی بنفش اصلاح شده ژنتیکی پس از مدت ها گذراندن فرآیندهای نظارتی و دریافت تایید سرویس بازرسی سلامت حیوانات و گیاهان (APHIS)، اکنون یک گام به بازار نزدیکتر شده است. این مجوز بدان معناست که گیاه اصلاح شده ژنتیکی دیگر با کنترل های سختگیرانه که مکان و نحوه پرورش آن را محدود می نمایند، روبرو نیست. بدین ترتیب، می توان آن را مانند هر محصول مجاز دیگری با خیال راحت در هر نقطه ای از آمریکا کشت کرد.

جاناتان جونز (Jonathan Jones) که بیش از یک دهه است با مارتین در تجاری سازی این گیاه کار می نماید، گفت: زمانی که من و کتی نزدیک به 15 سال پیش سازمان نورویچ پلنت ساینسز (Norwich Plant Sciences) را تاسیس کردیم تا گوجه فرنگی بنفش تقویت شده ژنتیکی را که در بریتانیا ابداع شد، به بازار عرضه کنیم، هرگز فکر نمی کردیم که گرفتن تأییدیه نظارتی این قدر طول بکشد.

طی چند سال گذشته، تعدادی از کاربردهای گوجه فرنگی تقویت شده کشف شده است. دانشمندان ابتدا روی فراوری آب گوجه فرنگی غنی از آنتوسیانین تمرکز کردند که می تواند در زمینه های بالینی برای بیماران مبتلا به سرطان یا بیماری های قلبی-عروقی آزمایش گردد.

با وجود این، این نوع محصول پیش از رسیدن به بازار هنوز با آزمایش ها و موانع نظارتی بیشتری روبه رو است. بنابراین، نخستین گام برای مارتین و جونز، فروش دانه های این گوجه فرنگی های بنفش به فراورینمایندگان خانگی خواهد بود.

مارتین گفت: ما اکنون یک گام به تحقق رویای من برای ارائه گوجه فرنگی بنفش سالم به بسیاری از افرادی که برای خوردن آن هیجان زده هستند، نزدیک تر شده ایم. نکته تلخ این است که گوجه فرنگی در آمریکا و نه در بریتانیا به فروش می رسد اما جنبه مثبت آن این است که با تمرکز بر فراورینمایندگان خانگی، ما مصرف نماینده محور خواهیم بود و می توانیم بازخورد و علاقه مورد احتیاج را برای توسعه محصولات دیگر دریافت کنیم.

منبع: انتخاب

به "امریکا؛ گوجه فرنگی بنفش اصلاح شده ژنتیکی مجوز فراوری گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امریکا؛ گوجه فرنگی بنفش اصلاح شده ژنتیکی مجوز فراوری گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید