تاثیر هورمون عشق در درمان افسردگی بعد از زایمان

به گزارش وبلاگ عکس، مطالعه جدید نشان می دهد هورمون عشق موسوم به اُکسی توسین در درمان بسیاری از اختلالات روانی از جمله افسردگی پس از زایمان سودمند است.

تاثیر هورمون عشق در درمان افسردگی بعد از زایمان

به گزارش خبرنگار مهر، هورمون اُکسی توسین در تنظیم رفتار اجتماعی و مادرانه مهم است. سلول های گیرنده این هورمون در منطقه مغز قرار دارند. بعلاوه تجلی گیرنده های اُکسی توسین در این سلول ها تنها زمانی حاضر هستند که هورمون استروژن هم وجود داشته باشد. به همین خاطر این سلولها در تحریک رفتار مادرانه دخیل هستند.

بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده اند که بین تغییر در تجلی گیرنده های اُکسی توسین و افسردگی پس از زایمان ارتباط وجود دارد.

افسردگی پس از زایمان در سلامت ضعیف مادر نقش داشته و بر رشد کودک تاثیر می گذارد. شماری از مطالعات نشان داده اند که بچه ها دارای مادران افسرده با طیف وسیعی از مسائل شناختی، احساسی، رفتاری و پزشکی روبرو هستند.

به همین خاطر افسردگی پس از زایمان دغدغه اصلی سلامت عمومی است چراکه هم بر مادر و هم بر کودکش تاثیرات منفی دارد. حدود 10 تا 20 درصد زنان افسردگی پس از زایمان را تجربه می نمایند.

به گفته محققان، این یافته جدید، راهکارهایی برای درمان های جدید احتمالی و داروهای احتمالی برای افسردگی پس از زایمان با هدف قرار دادن سلول های گیرنده اُکسی توسین ارائه می دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تاثیر هورمون عشق در درمان افسردگی بعد از زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر هورمون عشق در درمان افسردگی بعد از زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید