تهیه پیش نویس طرح اصلاح قانون تأسیس کتابخانه های عمومی کشور

به گزارش وبلاگ عکس، پیش نویس طرح اصلاح قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه های عمومی کشور از سوی مرکز پژوهش های مجلس تهیه شد.

تهیه پیش نویس طرح اصلاح قانون تأسیس کتابخانه های عمومی کشور

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ عکس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، طرح تأسیس و نحوه اداره کتابخانه های عمومی کشور به شماره ثبت 376 در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، به مرکز پژوهش های مجلس جهت اظهارنظر کارشناسی ارجاع شده است. در آنالیز های اولیه معین گشت طرح مزبور با ایرادات متعدد روبرو بوده که مسائل کنونی کتابخانه های عمومی را مرتفع نمی سازد.

از این رو با ابتکار عمل مرکز پژوهش ها 9 جلسه کارشناسی در سطح دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی و نیز در حدود 100 ساعت کار کارشناسی انجام پذیرفت و پس از آنالیز مسائل و چالش های کتابخانه های عمومی، پیش نویس طرح نو تدوین شده است.

لازم به ذکر است که یکی از مهمترین ایده ها در تدوین متن نو جهت رفع نمودن مسائل نهاد این است که ترکیب هیئت امنا به گونه ای باشد که نقش مردم در اداره امور کتابخانه عمومی مؤثرتر واقع گردد. ضمن اینکه تأثیرگذاری انجمن ها به شکل کنونی در حداقل ممکن است که با ترکیب نو به شکل شورا های استانی و شهرستانی، ایده محلی بودن فعالیت کتابخانه ای قابلیت تحقق بیشتری دارد.

بعلاوه در بحث اقتصادی علاوه بر پیش بینی منابع اقتصادی نو و نیز تغییر ماهیت پرداخت های دولتی، به علت نبود ضمانت اجرایی قوی در وصول سهم کتابخانه های عمومی از عایدی های شهرداری جرم انگاری و ترک فعل به عنوان ضمانت اجرا تعبیه گشت. مضافا بحث توسعه املاک و بعلاوه واسپاری الکترونیک منابع کتابخانه ای با ایجاد و توسعه پایگاه داده علمی نسبت به دسترسی آحاد مردم از جمله مواردی هستند که به جد مورد توجه قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تهیه پیش نویس طرح اصلاح قانون تأسیس کتابخانه های عمومی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه پیش نویس طرح اصلاح قانون تأسیس کتابخانه های عمومی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید