خبرنگاران تاخت و تاز کرونا در قزوین و بی توجهی مردم

به گزارش وبلاگ عکس، قزوین - خبرنگاران - موج چهارم کرونا در قزوین همچنان تاخت و تاز می نماید و در این میان شهروندان و به ویژه نسل جوان با ساده انگاری این ویروس از کنار آن بی توجه می گذرند.

خبرنگاران تاخت و تاز کرونا در قزوین و بی توجهی مردم

به گزارش وبلاگ عکس، با یک گشت در سطح شهر می توان میزان توجه مردم به مصوبات ستاد مقابله با کرونا مبنی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از ماسک را در هفته دوم اعمال محدودیت های مقابله با این بیماری درک کرد.

با شیوع موج چهارم کرونا که بعد از تعطیلات نوروزی در سطح استان و کشور به وقوع پیوست و شرایط استان را به سمت بحرانی و فوق قرمز تبدیل کرد اعمال محدودیت ها شروع شد و با پر شدن ظرفیت بستری مراکز درمانی برای راه اندازی بیمارستان صحرایی در فضای لشگر 16 زرهی قزوین اقدام شد.

متاسفانه تمامی هشدارهای مسوولان و اخطارهای رسانه ها مبنی بر پیچیده، مرموز و ناشناخته بودن بیماری کرونا به ویژه نوع جهش یافته آن، باز هم در سطح شهر مشاهده می کنیم که در بعضی از پارک ها و بوستانها به رغم نصب بنر تعطیل بودن، دورهمی ها و تجمعات خانوادگی برگزار شده است و بعضی شهفرایندان به ویژه جوانان و نوجوانان بدون ماسک در این فضاها حضور یافته اند.

این درحالی است که میزان مرگ و میر کرونا در موج چهارم شیوع آن طی شبانه روز گذشته 2 رقمی شده و متاسفانه 15 تن از شهفرایندان جان خود را از دست داده اند.

البته در این میان اغلب کسبه، اصناف، شهفرایندان و جوانان نیز به مصوبات ستاد مقابله با کرونا پایبند هستند و تنها بخشی از این اقشار متاسفانه با عادی انگاری و ناچیزپنداری کرونا برای استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی توجه لازم را ندارند.

10 درصد مردم بدون ماسک برای خرید در بازار تردد می نمایند

یک فروشنده میوه و سبزیجات که روزانه با شهفرایندان زیادی سروکار دارد به خبرنگار وبلاگ عکس می گوید: با توجه به شغل خودم از اول صبح تا شامگاه با مردم زیادی سروکله می زنم و تمام کوشش خود را برای رعایت مسایل بهداشتی مقابله با کرونا به کار می بندم.

علی محمدحسینی افزود: متاسفانه در این شرایط بد که هرروز خبر درگذشت یکی از آشنایان و اطرافیان خود را بر اثر کرونا دریافت می کنیم بعضی از شهفرایندان هیچ توجهی به استفاده از ماسک ندارند و تذکر ما نیز به آنها مثمر ثمر نیست.

وی افزود: خوشبختانه بیشتر مردم با استفاده از ماسک برای خرید اقلام ضروری در سطح بازار تردد می نمایند و حتی هنگام پرداخت پول نیز بر پرداخت غیرنقدی و استفاده از دستگاه کارتخوان تمایل دارند.

این فروشنده گفت: در این میان، بخش کوچکی از جامعه شاید حدود 10 درصد توجه و تمایلی به استفاده از ماسک برای پیشگیری از شیوع کرونا ندارند که همین موضوع ممکن است به کل جامعه آسیب برساند.

ساده انگاری ها و رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی منجر به پرشدن ظرفیت بستری مراکز درمانی، بحرانی شدن شرایط استان و تشکیل جلسه اضطراری ستاد مقابله با کرونا در شامگاه 27 فروردین ماه شد تا برای اعلام شرایط ویژه در استان و تعطیلی تمامی مراکز صنفی به جز مشاغل بسیار ضروری در هفته پیش رو تصمیم گیری کند.

شرایط ویژه در استان قزوین اعلام می گردد

جانشین و سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین در این باره گفت:????دیروز بالاترین میزان مبتلایان و فوتی های کرونایی در استان قزوین در 14 ماه اخیر به ثبت رسید و بر همین اساس تصمیم گرفته شد از امروز شنبه شرایط ویژه در استان قزوین اعمال گردد.

منوچهر حبیبی گفت: تمامی ادارات، با یک سوم ظرفیت فعالیت خواهند کرد و در خصوص بعضی از ادارات، فرمانداران اختیار دارند که آن دستگاه ها را به طور کامل تعطیل نمایند.

وی افزود: جلسات اداری در فضای باز و حدبیشتر با حضور 15 نفر برگزار خواهد شد و در این هفته، فقط اصنافی که مایتحاج اساسی مردم مانند خوراکی، بهداشتی و درمانی را تأمین می نمایند باز هستند و پارک ها، بوستان ها، اتوبوسرانی، دفاتر پیشخوان و بازارچه ها به ویژه بازارچه سپه در طول هفته آینده به صورت کامل تعطیل خواهند بود و از امشب آژیر خطر تعطیلی در سراسر استان به صدا درخواهد آمد.

عادی انگاری، معضل جدی مقابله با ویروس کرونا در قزوین است

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان قزوین، گفت: با وجود اینکه رسانه ها و مسوولان بارها گوشزد نموده اند تخت های بیمارستانی پر است اما مردم همچنان در صف های خرید نان بربری و هلیم و زولبیا قرار می گیرند.

منوچهر حبیبی افزود: البته زمان بر شدن بیماری خارج از حوصله مردم بوده و عادی انگاری معضل این روزها است و امیدواریم براساس وعده اعلام شده تا خاتمه اردیبهشت ماه واکسن کرونا آماده گردد.

وی افزود: رکورد ابتلا به این بیماری در طول 14 ماه گذشته، روز گذشته شکسته شده که این موضوع بسیار نگران نماینده است.

حبیبی خاطر نشان کرد: هم اینک 642 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان قزوین بستری هستند و هر روز به جمع بیماران کرونایی در استان قزوین اضافه نموده می گردد و شرایط بسیار خطرناکی را تجربه می کنیم.

معاون استاندار افزود: بسیاری از بیماران در منزل قرنطینه خانگی هستند در غیر این صورت آمار بیماران بستری به بیش از 800 نفر خواهد رسید بنابراین شرایط به گونه ای است که همه باید برای مقابله با کرونا یاری نمایند.

90 درصد کسبه قزوین، محدودیت های جدید کرونایی را اجرا نموده اند

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان قزوین با تاکید بر پرهیز از ساده انگاری کرونا، افزود: یکی از جاهای بسیار مهم در کنترل شیوع کرونا بازار و مراکز فروش است که لازم بود به سرعت تمهیدات لازم را برای قطع زنجیره انتقال در آنها بیندیشیم.

معاون استاندار گفت: خوشبختانه 90 درصد از کسبه و بازاریان قزوینی در پیشبرد طرح محدودیت های جدید کرونایی که در راستای حفاظت از سلامت جامعه در حال انجام است، همکاری نموده اند.

حبیبی با بیان اینکه مشکل اصلی ما مشاغل گروه یک است، افزود: بخش عمده بازار در گروه یک واقع شده است و با توجه به مجاز بودن فعالیت آنها محدودیت ها در بازار خودش را نشان نمی دهد به همین دلیل در آخرین جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان تصمیم گرفتیم که از امروز، فقط اصنافی که مایتحاج اساسی مردم را تأمین می نمایند، باز باشند.

حبیبی با اشاره به راهکارهای خروج از شرایط فوق قرمز شیوع کرونا یاد آور شد: کنترل ترددها و اجرای محدودیت های مشاغل ، محدود کردن بازار گردی ها، اجتناب از دورهمی های فامیلی و مسافرت مهمترین راهکارهای قطع زنجیره ویروس کرونا در استان است.

آهنگ رشد مبتلایان، بستری ها و تلفات در قزوین نگران نماینده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این باره به خبرنگار وبلاگ عکس گفت: افزایش سفرهای خانوادگی، حضور در مهمانی ها و دورهمی های غیر ضروری و در مجموع عادی انگاری های شهفرایندان موجب ورود استان قزوین به موج چهارم شیوع کرونا شد.

پیمان نامدار بیان نمود: در حال حاضر 80 درصد از بیماران کرونایی استان مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی هستند و در صورت مهار نکردن سیر صعودی آن، ظرفیت ها و زیرساخت های درمانی استان قزوین نمی تواند جوابگوی نیازهای درمانی بیماران باشد.

وی افزود: در یک ماه اخیر فرایند بستری بیماران کرونایی در استان 50 درصد رشد یافته و تنها در سایه رعایت سختگیرانه محدودیت های کرونایی است که می توان به عبور از شرایط فوق بحرانی فعلی امیدوار بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین افزود:طی روزهای گذشته، بیشترین آمار بستری کرونا در استان طی 14 ماه گذشته ثبت شده و سرعت افزایش بستری بیماران افزایش یافته است بنابراین باید تمام مصوبات و تصمیم های ستاد کرونا با جدیت و سختگیری مضاعفی به مرحله اجرا درآید.

وی افزود: متاسفانه با تمامی اقدامات اجرا شده، طی یک هفته گذشته، هیچ کاهشی در بیماران سرپایی نداشته ایم و شهرستان تاکستان و قزوین در شیب تند ابتلا به کرونا قرار دارند همچنین سایر شهرستان ها هنوز در ادامه جهت افزایش هستند.

نامدار افزود: آمار روزانه مبتلایان به کرونا از تعداد تخت های بیمارستانی استان پیشی گرفته است که امیدواریم با اعلام شرایط ویژه در استان بتوانیم سیر صعودی این بیماری را مهار کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین با بیان اینکه کادر درمان تمام توان خود را پای کار گذاشته اند، توضیح داد: در صورت مهار نشدن موج چهارم کرونا و پیشروی این بیماری، دیگر نمی توانیم نیازهای درمانی استان را بر طرف کنیم.

وی مطرح کرد: از زمان شیوع بیماری کرونا، تا به امروز 30 هزار و 513 بیمار تحت درمان مستقیم دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته اند، در حالی که این عدد در یک ماه گذشته 20 هزار بیمار بوده، از سوی دیگر تعداد فوتی های ناشی از بیماری کرونا از شیوع این بیماری تا به امروز به یک هزار و 413 نفر رسیده است.

میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در قزوین افت نموده است

رئیس کمیته بازرسی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای قزوین در این باره به خبرنگار وبلاگ عکس گفت:متاسفانه بعد از تعطیلات نوروزی به رغم ورود به مرحله چهارم شیوع کرونا شاهد افت رعایت دستورالعمل های بهداشتی هستیم.

محمد افشار گفت: با وجود مصوبه ستاد کرونا مبنی بر اعمال سختگیریها ولی این مصوبات از سوی مردم و بعضی از اصناف و کسبه رعایت نمی گردد.

وی افزود: شاید یکی از دلایل این موضوع، طولانی شدن شیوع کرونا در سطح کشور بوده که موجب خستگی مردم و رعایت نکردن دستورالعمل ها شده است.

به دنبال تعطیلات نوروزی، دید و بازدیدهای عید و دورهمی های خانوادگی و سفرهای غیرضروری شاهد ورود کشور و استان قزوین به مرحله چهارم شیوع کرونا و شرایط فوق قرمز در استان هستیم.

متاسفانه به رغم تذکرات و هشدارهای مستمر و متوالی مسوولان و رسانه ها رعایت دستورالعمل های بهداشتی در این برهه حساس به شدت افت نموده و بعضی از شهفرایندان به ویژه جوانان و نوجوانان در اماکن عمومی توجهی به رعایت آنها به ویژه استفاده از ماسک ندارند.

ستاد استانی مقابله با کرونا نیز بارها این موضوع را اعلام نموده و هشدار داده است که اگر ویروس مرموز و پیچیده کرونا جدی گرفته نگردد باید به زودی عزای عمومی برای آن بیان کرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تاخت و تاز کرونا در قزوین و بی توجهی مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تاخت و تاز کرونا در قزوین و بی توجهی مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید