روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک

به گزارش وبلاگ عکس، متخصصان اطفال به تازگی دریافته اند که تغذیه نوزاد با خوراکی های جامد حاوی گندم در ماه های اولیه پس از تولد می تواند از ابتلا به بیماری سلیاک پیشگیری کند.

روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک

به گزارش وبلاگ عکس، بیماری سلیاک یک بیماری التهابی است که بر اثر آن مصرف گلوتن به روده کوچک آسیب می رساند و باعث می گردد جذب مواد مغذی به درستی انجام نگردد.

این پزشکان در مطالعات خود دریافتند در صورتیکه نوزاد در چهار ماهه نخست پس از تولد در معرض گلوتن قرار گیرد خطر ابتلا به بیماری خودایمنی/آلرژی موسوم به بیماری سلیاک در او از بین می رود.

محققان انگلیسی اظهار داشتند: نتایج این آنالیز بر اساس مطالعه انجام گرفته روی 1300 نوزاد بدست آمده است. نیمی از این نوزادان مواد غذایی جامد از جمله پروتئین گندم را در سنی دریافت کردند که خلاف دستورالعمل های محدود شده به تغذیه با شیرمادر است. در بین این نوزادان موردی از ابتلا به بیماری سلیاک مشاهده نشد.

این محققان بر اساس مطالعه اجرا شده اظهار داشتند: یافته های بدست آمده شگفت آور است. اما درصورتیکه این مطالعه صحیح باشد نشان می دهد که برای پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری سلیاک ضروری است مقدار قابل توجهی از گندم در رژیم غذایی نوزاد در چهار ماهگی گنجانده گردد.

با این حال محققان هشدار دادند که یافته های بدست آمده در این رابطه نتیجه قطعی نیست.

به گفته آنها این مطالعه روی تعداد کمی بیمار انجام گرفته و بنابراین نمی توان نتیجه آن را قطعی در نظر گرفت و ضروری است آنالیز های بیشتری روی آن انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید