صنعت نفت از واردات یک کالای آمریکایی خودکفا شد

به گزارش وبلاگ عکس، ناصر درویشی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به خودکفایی ایران در طراحی و ساخت انواع عایق های گرم و سرد ضد خوردگی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انتقال آب، نیروگاهی و انرژی هسته ای، گفت: برای نخستین بار با دانش فنی و طراحی تمام ایرانی این محصول پرکاربرد در داخل کشور عرضه می گردد.

صنعت نفت از واردات یک کالای آمریکایی خودکفا شد

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با اعلام اینکه هفته آینده خط فراوری محصول استراتژیک قلاف های حرارتی انقباضی مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و انرژی به صورت رسمی در مدار بهره برداری قرار می گیرد، توضیح داد: بر این اساس برای نخستین بار امکان فراوری یک محصول بسیار پیشرفته و به اصطلاح های تک در کشور فراهم شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این محصول جدید حتی در صنایع و انرژی هسته ای هم دارای کاربرد است، اعلام کرد: با فراوری این محصول جدید پلیمری مهندسی شده پیش بینی می گردد که از خروج سالانه بیش از 50 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری گردد و یک خودکفایی ارزی برای اقتصاد کشور به ارمغان می آورد.

وی اضافه نمود: جمهوری اسلامی ایران، نخستین کشور اسلامی منطقه خاورمیانه بوده که به دانش فنی فراوری این محصول دست یافته است سالانه بیش از 100 میلیون دلار از این محصول استراتژیک به کشورهای مختلف همسایه و منطقه خاورمیانه صادر گردد.

درویشی با بیان اینکه نکته و ویژگی شاخص راه اندازی این خط جدید فراوری و عرضه این محصول جدید آن است که طراحی و تدوین دانش فنی فراوری این محصول با ابتکار و خلاقیت دانشمندان جوان ایرانی انجام گرفته است، تاکید نمود: در کنار فراوری این محصول، ایران به دانش کاملا بومی طراحی و ساخت خطوط فراوری این محصول هم دست یافته است.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با یادآوری اینکه با فراوری این محصول ایران از واردات محصولات مشابه آمریکایی و کانادایی خودکفا شده است، تبیین کرد: در تهیه و تامین مواد اولیه و خام این محصول هم به صورت حداکثری از توان و ظرفیت های داخلی استفاده شده است.

وی با اعلام اینکه در طول چند سال گذشته محصولات مشابه به به کشورهای عراق، اقلیم کردستان عراق، هند، ترکمنستان، ترکیه، عمان، بنگلادش، کویت، پاکستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، کشورهای منطقه آسیای میانه، مرکزی و حوزه قفقاز صادر شده است، گفت: پیش بینی می گردد محصول جدید هم به بازارهای منطقه ای و دنیای صادر گردد.

درویشی هزینه تمام شده فراوری این محصول جدید در مقایسه با نمونه های چینی را 10 درصد ارزان قیمت تر و در مقایسه با نمونه های آمریکایی و اروپایی 30 درصد ارزان تر عنوان نمود و گفت: با این وجود کیفیت محصولات فراوریی به مراتب بالاتر از حتی نمونه های مشابه اروپایی و آمریکایی بالاتر است.

وی با تاکید بر اینکه در فراوری این محصول جدید به عنوان قلاف حرارتی انقباضی، مقاومت و خواص فیزیکی محصول به شدت ارتقا یافته است، تبیین کرد: علاوه بر این تاکنون همکاری های مشترکی با شرکت گازپروم روسیه، ترکمن گاز ترکمنستان و شرکت ملی گاز ایران به عنوان سه شرکت بزرگ گازی دنیا اجرا شده است.

وی ظرفیت فعلی فراوری این محصول در داخل کشور را حدود 25 هزار تن عنوان نمود و اضافه نمود: احتیاج واقعی بازار ایران به ویژه در سطح شبکه انتقال نفت، گاز، پتروشیمی، آب و انرژی سالانه حدود 15 هزار تن است که امکان تامین احتیاجهای داخلی بدون احتیاج به واردات وجود دارد.

درویشی با استقبال از لغو تحریم های بین المللی و بازگشایی بازار صادرات پیش روی سازندگان و صنعتگران ایرانی، اعلام نمود: نگرانی بازگشت شرکت های بزرگ خارجی به ایران پس از لغو تحریم ها نیستیم زیرا کیفیت و قیمت تمام شده محصول ایرانی قابل رقابت با تمامی برندهای دنیای است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "صنعت نفت از واردات یک کالای آمریکایی خودکفا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت نفت از واردات یک کالای آمریکایی خودکفا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید