طرز تهیه رب گوجه خانگی به 2 روش (با اجاق گاز و نور خورشید)

به گزارش وبلاگ عکس، رب گوجه خانگی از چاشنی های پرمصرف در تهیه غذاست که با رعایت نکات ضروری در تهیه آن می توان این طعم دهنده را به بهترین و ساده ترین روش درست کرد.

طرز تهیه رب گوجه خانگی به 2 روش (با اجاق گاز و نور خورشید)

سرویس آشپزی - رب، خمیر غلیظی است که با انواع میوه ها و سبزی ها درست می گردد و اغلب در آشپزی به عنوان چاشنی و طعم دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. رب آلو، رب نارنج، رب زرشک، رب تمشک، رب انار و ... انواع این طعم دهنده هستند که هر یک در غذایی خاص کاربرد دارند. رب گوجه فرنگی یکی از پرکاربردترین چاشنی های غذایی است که در ادامه به آموزش تهیه آن خواهیم پرداخت.

طرز تهیه رب گوجه خانگی

مواد لازم
گوجه فرنگی رسیده 10 کیلوگرم
نمک 10 قاشق غذاخوری سرصاف
 1. ابتدا گوجه فرنگی را تمیز بشویید و در آبکش قرار دهید تا آب آن خارج گردد.
 2. گوجه فرنگی ها را از طول با یک چاقوی تیز به چهار قسمت تقسیم نموده و از قسمت سبز رنگ، اتصال به بوته را جدا کنید. همچنین هنگام خرد کردن گوجه فرنگی ها اگر قسمتی خراب یا آفت زده بود به دقت با چاقو جدا نموده و دور بریزید.
 3. گوجه فرنگی خرد شده را در قابلمه ای ریخته و به ازای هر کیلوگرم گوجه، یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید.
 4. گوجه فرنگی را پنج بزنید تا کمی له شده و نمک در آن نفوذ کند، سپس درب قابلمه را بسته و حدود 10 الی 12 ساعت صبر کنید تا گوجه ها له شوند.
 5. مدت زمان له شدن گوجه بسته به دمای محیط و نوع گوجه فرنگی متفاوت است. هر چه هوا گرم تر باشد و گوجه ها رسیده تر و پوست نازکتر باشند، زودتر له می شوند؛ بنابراین هر 4-3 ساعت یک بار به قابلمه سر زده و گوجه فرنگی ها را چنگ بزنید تا از میزان له شدن آن ها اطمینان حاصل کنید.
 6. وقتی گوجه ها کاملا له شده و پوست آن ها جدا شد، یک آبکش روی دهانه قابلمه یا ظرفی بزرگ قرار دهید و گوجه را در آن بریزید.
 7. گوجه را با دست، فشار دهید تا عصاره آن خارج شده و پوست و دانه آن گرفته گردد.
 8. اگر آبکشی که برای صاف کردن استفاده می کنید دارای سوراخ های بزرگی باشد، دانه های گوجه از آن عبور می نماید؛ بنابراین بهتر است از آبکشی با سوراخ های ریز بهره ببرید یا در صورت عدم دسترسی به چنین آبکشی پس از صاف کردن گوجه، عصاره را از توری عبور دهید تا دانه های آن کاملا گرفته گردد.

از این مرحله به بعد برای تغلیظ عصاره گوجه می توانید از دو روش بهره ببرید:

1. طرز تهیه رب گوجه خانگی با استفاده از نور خورشید

 1. عصاره گوجه را تا ارتفاع 3-2 سانتیمتر در سینی های استیل بزرگ بریزید، روی سینی ها را با پارچه توری تمیزی بپوشانید و سپس آن ها را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید.
 2. بسته به شدت نور خورشید، 2 الی 4 روز طول می کشد تا آب گوجه تبخیر شده و رب گوجه خانگی آماده گردد. در این مرحله تنها نکته این است که هر 5-4 ساعت یک بار، عصاره گوجه موجود در سینی را با یک قاشق هم بزنید تا به صورت یکنواخت حرارت ببیند.
 3. پس از اینکه رب گوجه به غلظت مناسب رسید، سینی را در سایه قرار دهید تا رب کاملا خنک گردد، سپس آن را در بطری شیشه ای تمیز بریزید.
 4. درب بطری را محکم بسته و رب گوجه خانگی را در یخچال نگهداری کنید.

2. طرز تهیه رب گوجه خانگی بر روی اجاق گاز

 1. عصاره گوجه فرنگی را در قابلمه ای ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید تا به جوش آید.
 2. به محض جوش آمدن عصاره، حرارت را کمتر کنید و اجازه دهید ریز جوش بزند.
 3. در فاصله جوشیدن عصاره، هر چند دقیقه یک بار آن را هم بزنید و مراقب باشید ته نگیرد.
 4. زمانی که آب گوجه تبخیر شد و رب به غلظت مناسب رسید، حرارت را خاموش نموده و اجازه دهید رب در قابلمه بماند تا کاملا خنک گردد.
 5. رب گوجه را پس از خنک شدن در بطری شیشه ای تمیز ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

نکات ضروری در تهیه رب گوجه خانگی

 • یکی از مواردی که مانع فساد و کپک زدن رب گوجه می گردد، غلظت مناسب رب است. رب گوجه زمانی به غلظت مناسب رسیده است که اگر با قاشق شیاری روی آن ایجاد کنید، سریع پر نگردد و پر شدن شیار طول بکشد.
 • هنگام جوشیدن عصاره گوجه مرتب آن را هم بزنید و به خصوص در اواخر پخت، مراقب باشید ته نگیرد.
 • به محض له شدن گوجه آن را سریع صاف کنید و در معرض نور خورشید قرار داده یا حرارت دهید، در غیر این صورت گوجه کپک می زند.
 • قبل از ریختن رب گوجه در شیشه، اجازه دهید کاملا خنک گردد و سپس اقدام به بسته بندی آن کنید.
 • نمک مهم ترین ماده ای است که از کپک زدن رب گوجه خانگی جلوگیری می نماید، بنابراین به ازای هر کیلوگرم گوجه فرنگی از یک قاشق غذاخوری نمک بهره ببرید.
 • هنگام استفاده از رب گوجه خانگی از قاشق تمیز بهره ببرید تا ماندگاری آن افزایش یابد.
 • با رعایت این نکات، رب گوجه فرنگی تهیه شده به روش های فوق را می توانید تا 3-2 سال در یخچال نگهداری کنید.

راهنمای نگهداری از رب گوجه فرنگی و جلوگیری از کپک زدن آن

سخن آخر

رب گوجه خانگی را می توان با گوجه فرنگی محلی یا گلخانه ای موجود در بازار درست کرد که هر یک مزایا و معایبی دارند. گوجه فرنگی محلی، رب کمتری می دهد، ولی ماندگاری آن بیشتر است در حالیکه گوجه فرنگی گلخانه ای گرانتر بوده و از آن رب بیشتری حاصل می گردد. اغلب به ازای هر 100 کیلوگرم گوجه فرنگی گوشتی و آبدار 10 تا 15 کیلوگرم رب گوجه به دست می آید. روش ارائه شده برای تهیه رب گوجه خانگی یکی از ساده ترین روش هایی است که احتیاج به ابزار یا وسیله خاصی ندارد و به راحتی امکان پذیر است. یکی از مهمترین کاربردهای رب گوجه، تهیه سس گوجه فرنگی است که می توانید آن را نیز در خانه آماده کنید. شما نیز اگر در رابطه با این مطلب نظر یا پیشنهادی دارید می توانید به وسیله بخش ارسال نظر با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com

به "طرز تهیه رب گوجه خانگی به 2 روش (با اجاق گاز و نور خورشید)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه رب گوجه خانگی به 2 روش (با اجاق گاز و نور خورشید)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید