قدرت خرید مسکن افزایش می یابد؟

به گزارش وبلاگ عکس، اولویت پرداخت وام ازدواج به کسانی که در صندوق پس انداز مسکن یکم ثبت نام کرده اند در حالی از سوی مجلس مطرح شده که محاسبات نشان می دهد تجمیع این دو نوع تسهیلات تنها 31 درصد ارزش یک آپارتمان 55 متری با توجه به میانگین قیمت پایتخت را پوشش می دهد.

قدرت خرید مسکن افزایش می یابد؟

به گزارش وبلاگ عکس، در پیشنهادی که مرکز پژوهش های مجلس ارایه کرده، اولویت پرداخت وام 60 میلیون تومانی ازدواج برای زوجینی باشد که در صندوق پس انداز مسکن یکم ثبت نام کرده اند. در این زمینه معاون وزیر اقتصاد گفته که این موضوع می تواند قدرت خرید خانه اولی ها را افزایش دهد.

در حال حاضر سقف وام برای زوجین خانه اولی در تهران 160 میلیون تومان است که طبق جدیدترین میانگین قیمت مسکن شهر تهران یعنی 13 میلیون و 30 هزار تومان در هر متر مربع طی مردادماه 1398، تنها می تواند 22 درصد یک آپارتمان 55 متری در پایتخت را پوشش دهد. با وجود این که بعضی کارشناسان بر ضرورت افزایش سقف تسهیلات تاکید می کنند، این موضوع مخالفانی دارد. وزیر راه و شهرسازی از جمله این افراد است که می گوید افزایش مبلغ وام مسکن تورم زا است. در سوی دیگر بعضی فعالان بازار مسکن می گویند وزن معاملات سوداگرانه در جهش قیمت مسکن طی دو سال اخیر، بیشتر از خرید و فروش واقعی بوده است.

هم اکنون وام ازدواج برای هریک از زوجین 30 میلیون تومان است که جمعا 60 میلیون تومان می شود. تجمیع این مبلغ با 160 میلیون تومان تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم 220 میلیون تومان می شود. این در حالی است که هم اکنون قیمت یک واحد 55 متری با توجه به متوسط قیمت شهر تهران 716 میلیون تومان می شود. به بیان دیگر تسهیلات مسکن یکم در تهران 22 درصد یک واحد 55 متری و تجمیع وام ازدواج و وام خانه اولی ها 30.7 درصد قیمت یک آپارتمان 55 متری را پوشش می دهد و 70 درصد مابقی را باید خود افراد تهیه کنند.

از سوی دیگر مبلغ هر قسط از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با توجه به سود 8 درصد آن 865 هزار تومان است که برای دو نفر به یک میلیون و 730 هزار تومان می رسد و این ارقام خارج از توان بسیاری از خانواده ها است.

مبلغ وام صندوق پس انداز مسکن یکم برای انفرادی در تهران 80 میلیون تومان، شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 60 میلیون و برای سایر مناطق تا 40 میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا 160 میلیون تومان، شهرهای بالای 200 هزار نفر 120 میلیون و سایر مناطق تا 80 میلیون تومان اختصاص پیدا می کند. به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به عنوان مثال متقاضی وام 80 میلیونی، 40 میلیون تومان سپرده می خواهد و بعد از یک سال 80 میلیون وام به اضافه 40 میلیون سپرده گذاری شده را دریافت می کند.

حدود چهار سالی که از راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم می گذرد سود اختصاص یافته به تسهیلات آن به تدریج کمتر شد تا اینکه از حدود 14 درصد ابتدای دوره به 8 درصد در اوایل سال 1397 رسید و تا کنون روی همین رقم باقی مانده است.

در جدول زیر مبلغ وام های 40 تا 160 میلیون تومانی صندوق پس انداز یکم با توجه به نرخ سود 8 درصد با فرش دوره بازپرداخت 12 ساله مورد محاسبه قرار گرفته است.

به هر ترتیب مرکز پژوهش های مجلس در روزهای اخیر پیشنهاد داده تا اولویت پرداخت تسهیلات ازدواج به کسانی که در صندوق پس انداز مسکن یکم ثبت نام کرده اند باشد که در این خصوص معاون امور مالی وزیر اقتصاد گفته است: پرداخت فوری تسهیلات ازدواج به کسانی که در صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کرده اند و موعد دریافت تسهیلات آنها فرارسیده یا پس از گذشت مدتی فرا خواهد رسید، می تواند یک تحول مثبت به نفع خانه اولی ها باشد.

وی همچنین معتقد است تسهیلات 60 میلیونی ازدواج می تواند در صندوق پس انداز یکم سپرده گذاری شود و در صورت تکمیل موجودی تا 80 میلیون تومان، زوجین پس از گذشت یک سال می توانند از امتیاز ارزان قیمت ترین تسهیلات مسکن حال حاضر شبکه بانکی برخوردار شوند.

با این حال دیدگاه معاون وزیر اقتصاد این است که نباید جبری برای سپره گذاری در صندوق یکم با تسهیلات ازدواج اعمال شود و این راه حل صرفا به شکل پیشنهاد و به صورت اختیاری باید پیاده شود.

دهقان دهنوی به این موضوع نیز اشاره کرد که الزاما هر کس در صندوق یکم سپرده گذاری کرده یا قصد سپرده گذاری دارد، نمی تواند واجد اولویت برای پرداخت تسهیلات ازدواج شناخته شود.

معاون وزیر اقتصاد در این باره توضیح داد: ممکن است نیازهای مالی فوری تری در زوجین دیگر وجود داشته باشد و اساسا تشخیص اولویت میان زوجین متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج کار ساده ای نیست. انتظار این است که منابع بانکی تکافوی پرداخت تسهیلات به تمام زوجین را داشته باشد و اساسا صفی تشکیل نشود که نیازی به اولویت بندی در پرداخت این تسهیلات باشد و به همه متقاضیان با سرعت و سهولت، این وام پرداخت شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قدرت خرید مسکن افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت خرید مسکن افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید