هدف گذاری 5 میلیارد یورویی برای روابط مالی تهران، مسکو

به گزارش وبلاگ عکس، معاون دیپلماسی مالی وزیر امورخارجه از کوشش دستگاه دیپلماسی برای افزایش مناسبات مالی میان تهران - مسکو به رقمی بیش از پنج میلیارد یورو اطلاع داد.

هدف گذاری 5 میلیارد یورویی برای روابط مالی تهران، مسکو

به گزارش وبلاگ عکس، مهدی صفری در حاشیه نشست آنالیز آخرین وضع روابط مالی تهران - مسکو گفت: در این جلسه موضوعات مختلفی آنالیز شد که یکی مربوط به کریدور شمال -جنوب بود که مسائل و مسائل آن آنالیز و بر تکمیل بخش های مختلف این کریدور در جهت دریای خزر تاکید شد.

وی اضافه نمود: یکی از بخش های این کریدور، تکمیل بندر انزلی- کاسپین است که در این جهت دو خط آهن به سمت دریای خزر داریم، یکی مربوط به بندر امیرآباد و دیگری در جهت انزلی- کاسپین که بندر امیرآباد آماده شده است، اما بندر کاسپین هنوز آماده نیست و از دو ماه پیش فعالیت برای تکمیل آن ادامه دارد.

صفری گفت: در نشست امروز بعلاوه در مورد استفاده از کشتی های کانتینربر که بتوانند واگن های ما را جابجا نمایند، گفتگو و نتیجه گیری شد که این کشتی ها را خرید یا اجاره کنیم.

معاون وزیر امورخارجه اضافه نمود: درباره بخش شرق این کریدور نیز که از ترکمنستان و قزاقستان به روسیه می رود، مسائلی در مورد کمبود واگن مطرح بود که در این باره با مقامات ترکمنستان رایزنی کردیم تا راننده های ما بتوانند به وسیله این کشور بارهای شان را تخلیه نمایند.

وی اجرای طرح های مشترک مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با روس ها را از دیگر موضوعاتی برشمرد که در نشست آنالیز آخرین وضع روابط مالی تهران- مسکو، پیگیری شد.

صفری گفت: یکی دیگر از موضوعات مطرح در نشست امروز، اجرای طرح فاینانس هایی است که حدود پنج میلیارد یورو ارزش دارد که یکی مربوط به نیروگاه سیریک و دیگری تقویت دو نیروگاه رامین و گتوند است.

معاون وزیر امورخارجه اضافه نمود: در چارچوب اجرای این طرح، نیروگاه سیریک فعال شده و بلافاصله تقویت دو نیروگاه رامین و گتوند نیز انجام می گردد که ارزش یکی از این طرح ها 380 میلیون دلار و دیگری 280 میلیون دلار است.

وی اجرای طرح اینچه برون را از دیگر طرح ها برشمرد و اضافه نمود: درخصوص اجرای این قرارداد با روس ها تفاهم کردیم، اما باید کوشش گردد که آن را اجرا کنیم.

صفری تاکید نمود: یکی از مهمترین مسائل مطرح در نشست امروز موضوع صادرات محصولات کشاورزی ما به روسیه بود که اکنون رقم محصولات صادراتی ما به این کشور 670 میلیون دلار است و با توجه به بعضی مسائل که رخ داده است نباید اجازه دهیم این رقم مخدوش گردد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به پیگیری ها در مورد آفات محصولات کشاورزی صادراتی ما گفت: وزارت کشاورزی و سازمان غذا و دارو مکلف شدند که با هماهنگی یکدیگر مسائلی را که روس ها در این خصوص مطرح کردند، به زودی برطرف نمایند.

وی در ادامه مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، همکاری در فراوری دارو را از دیگر حوزه های ارتباطی تهران - مسکو دانست و اضافه نمود: فراوری ما در این عرصه خوب است، اما موانعی برای دریافت مجوز در روسیه وجود دارد که مقرر شد پیگیری و آن را برطرف کنیم.

صفری بیش از 80 درصد صادرات کشورمان به روسیه را مربوط به محصولات کشاورزی دانست و اضافه نمود: علاوه بر این رقم صادراتی دو طرح فاینانس شده شامل نیروگاه سیریک و اینچه برون به ارزش دو و دو دهم میلیارد یورو و تقویت دو نیروگاه به ارزش حدود 700 میلیون یورو قابل محاسبه است که مجموع ارقام به پنج میلیارد یورو افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هدف گذاری 5 میلیارد یورویی برای روابط مالی تهران، مسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف گذاری 5 میلیارد یورویی برای روابط مالی تهران، مسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید