هر روز دوش نگیر! به 6 علت خیلی جدی: از سلامت پوست و مو تا بهداشت اندام تناسلی

به گزارش وبلاگ عکس، برخی از ما عادت داریم روزی یک بار یا حتی بیشتر دوش می گیریم. اما اگر از خودتان بپرسید که چرا باید هر 24 ساعت خودمان را بشوییم، شاید متوجه شوید که دارید بیش از حد لازم دوش می گیرید. در حقیقت دوش گرفتن مکرر هیچ فایده ای برای ظاهر و حتی سلامتمان ندارد.

هر روز دوش نگیر! به 6 علت خیلی جدی: از سلامت پوست و مو تا بهداشت اندام تناسلی

در ادامه می خواهیم ببینیم اگر هر روز دوش نگیریم چه اتفاقی می افتد و چرا باید این عادت را ترک کنیم.

1- کمتر در معرض عفونت قرار خواهید گرفت

شاید فکر کنید که هر روز دوش گرفتن برای سلامتی مفیدتر است. اما در واقع برعکس است. دوش گرفتن های مکرر ممکن است تعادل میکرو ارگانیسم های روی پوست را بر هم زند، امری که پوست را در برابر عفونت آسیب پذیرتر می نماید. دستگاه ایمنی بدن ما باید به وسیله باکتری ها و آلودگی ها تحریک گردد و دوش گرفتن بیش از مقدار ممکن است دستگاه ایمنی را ضعیف و از توانایی آن برای محافظت از ما در برابر ویروس ها بکاهد.

2- پوستتان از شما ممنون خواهد بود

دوش گرفتن طولانی مدت با آب داغ شاید آرامش بخش باشد و پوست را کاملاً تمیز کند، اما می تواند باعث پیری زودرس هم گردد. پوست ما از یک لایه چربی خارجی پوشیده شده که رطوبت را در خود نگه می دارد تا پوست مدت بیشتری پُر و جوان باقی بماند. شستشو و اسکراب پوست می تواند این لایه محافظ را از بین ببرد، امری که پوست را تحریک، دچار چین و چروک و خشک می نماید.

3- ممکن است سرعت رشد موهایتان کمتر گردد

متناقض به نظر می آید، اما شستشوی روزانه مو ها می تواند آن ها را درنهایت کدرتر و چرب تر کند. شستشوی هر روزه مو ها باعث از بین رفتن لایه چربی خارجی ای می گردد که مثل یک سپر حفاظتی در برابر آسیب ها عمل می نماید. منافذ پوست در واکنش به این اتفاق آغاز به فراوری هرچه بیشتر چربی می نمایند، امری که پوست کف سر را تحریک و دچار خارش می نماید و در نهایت موجب مسدود شدن منافذ پوست می گردد. این مسأله ممکن است رشد مو ها را مختل کند و در نتیجه مو ها نتوانند ظاهر خوبی نداشته باشند.

4- ممکن است وزن کم کنید

گرفتن یک دوش آرامش بخش بلافاصله بعد از خوردن یک پرس غذای لذیذ شاید خوشایند به نظر برسد، اما این عادت ممکن است واقعاً باعث بالا رفتن وزنتان گردد. برای هضم شدن غذا خون باید به شکل مناسبی به سمت معده جریان پیدا کند. دوش گرفتن باعث افت دمای بدن می گردد، امری که دستگاهی گوارش بدن را سردرگم می سازد. انجام مکرر این کار ممکن است به دستگاه گوارشتان صدمه بزند و باعث بالا رفتن وزنتان گردد.

5- کمتر مستعد واکنش های آلرژیک خواهید بود

دوش گرفتن بیش از مقدار ممکن است یکی از عوامل زمینه ساز واکنش های آلرژیک ناخوشایندتان باشد. با آسیب تماشا پوشش اسیدی پوست، از قدرت پوست برای مقابله با محرک های خارجی کاسته می گردد. شستن تمام آلودگی ها از پوست، دستگاه ایمنی بدن را تنبل می نماید، امری که ممکن است منجر به بروز آلرژی، آسم و حتی دیابت گردد.

6- برای سلامت دستگاه تناسلی تان هم بهتر است

دستگاه تناسلی هم مانند پوست برای حفظ سلامت خود باید از تعادل باکتریایی برخوردار باشد. آبی که خود را با آن می شوییم ممکن است حاوی فلزات سنگین و دیگر مواد شیمیایی مضر باشد، چه برسد به رایحه ها و افزودنی های مصنوعی بسیاری که درون صابون ها و شامپو ها وجود دارد. قرار دادن هر روزه خود در معرض این مواد شیمیایی ممکن است به باکتری های مفید درون دستگاه تناسلی صدمه بزند، امری که باعث خارش، تحریک و عفونت های مختلف می گردد.

منبع: روزیاتو

منبع: فرارو

به "هر روز دوش نگیر! به 6 علت خیلی جدی: از سلامت پوست و مو تا بهداشت اندام تناسلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر روز دوش نگیر! به 6 علت خیلی جدی: از سلامت پوست و مو تا بهداشت اندام تناسلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید