واکنش وزیر بهداشت به مباحث مربوط به کمبود پزشک

به گزارش وبلاگ عکس، وزیر بهداشت ضمن رد مباحثی مبنی بر کمبود پزشک در کشور و همچنین ارایه راهکارهایی جهت توزیع مناسب فارغ التحصیلان پزشکی در مناطق مختلف گفت: ممکن است در جاهایی کمبود پزشک احساس شود، اما این موضوع به دلیل آن است که نیروهای پزشکی را به خوبی توزیع نکرده ایم و همچنین خیلی از فارغ التحصیلان پزشکی به دلایلی به حرفه پزشکی وارد نشده اند.

واکنش وزیر بهداشت به مباحث مربوط به کمبود پزشک

دکتر سعید نمکی در گفت وگو با ایسنا، درباره مباحث مطرح مبنی بر کمبود نیروی انسانی در برخی مراکز درمانی بویژه مناطق کمتر برخوردار، گفت: در این راستا مقرر شده که از ظرفیت نیروهای بومی بیشتر استفاده کنیم؛ گرچه قانون می گوید باید فراخوان عمومی بگذاریم و نیرو از هر کجا که آمد، به کار گرفته شود، ولی واقعا نیروی بومی به شدت پایدارتر و ماندگارتر در این مناطق است.

وی با اشاره به بازدید خود از بیمارستان های کرمانشاه و درخواست جذب و تبدیل وضعیت نیروهای فعال در زلزله، اضافه نمود: نیروهایی که در مناطق زلزله خیز و آسیب دیده از زلزله زحمت کشیدند، انتظارشان آن است که در استان بمانند و به فعالیت شان ادامه دهند. به همین دلیل نیز ما تلاش مان آن است که این نیروها را حفظ کنیم.

وزیر بهداشت درباره تامین نیروهای پزشکی مورد نیاز مناطق کمتر برخوردار ادامه داد: از طرفی هم برای مناطق محروم و در رشته های تحصیلی پزشکی و پیراپزشکی حداقل 30 درصد ظرفیت گذاشته ایم و به این ترتیب پیش بینی می شود که تا سه - چهار سال آینده تقریبا نیروهای تخصصی مان در این مناطق، از نیروهای بومی خواهند بود.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه مباحث اخیر مبنی بر کمبود پزشک در کشور را قبول دارید یا خیر، گفت: خیر، این چنین نیست. ممکن است در جاهایی کمبود پزشک احساس شود، اما این موضوع به دلیل آن است که نیروهای پزشکی را به خوبی توزیع نکرده ایم. همچنین خیلی از فارغ التحصیلان پزشکی به حرفه پزشکی وارد نشده اند و ممکن است این افراد به دلیل اینکه به نقاط کمتر برخوردار نروند، به شغل های دیگر وارد شده باشند.

وی اضافه نمود: بنابراین ما اگر بتوانیم نیروهایمان را درست توزیع کنیم و بتوانیم برای پزشکان مان انگیزه های رفاهی و اقتصادی بیشتری ایجاد کنیم که در نقاط محروم بمانند و از همه مهم تر این ظرفیتی که برای نقاط محروم گذاشته شده را بتوانیم در آینده و بعد از فارغ التحصیلی، به این مناطق بفرستیم و تاکید داشته باشیم که این نیروها نمی توانند از منطقه خود خارج شوند، قطعا مسئله ای به نام کمبود پزشک نخواهیم داشت.

وزیر بهداشت ادامه داد: به این ترتیب اضافه نمودن ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی قطعا ما را با یک بار فزون تر از نیاز در آینده روبرو خواهد کرد و اسراف در بخش دانشگاه ها و سرمایه گذاری علمی مملکت خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "واکنش وزیر بهداشت به مباحث مربوط به کمبود پزشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزیر بهداشت به مباحث مربوط به کمبود پزشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید