استفاده از یک ابزار جدید اقتصادی در فرابورس از 4 اسفند

به گزارش وبلاگ عکس، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از روز یکشنبه 4 اسفند استفاده از یک ابزار جدید فروش تعهدی در پنج نماد فرابورس آغاز می گردد.

استفاده از یک ابزار جدید اقتصادی در فرابورس از 4 اسفند

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ عکس شاپور محمدی در خصوص نماد های جدید در بازار سرمایه گفت: از روز یکشنبه 4 اسفندماه ابزار جدید فروش تعهدی بر روی پنج نماد در فرابورس ایران عملیاتی می گردد.

وی گفت: نحوه فروش تعهدی این است که مثل فروش استقراضی مرسوم در بورس های جهان است، اما با این تفاوت که با عقد وکالت طوری تنظیم شده است، این معامله از نظر شرعی قابل قبول باشد و کمیته فقهی سازمان بورس این ابزار فروش تعهدی را طراحی نموده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه چرا به ابزار دید فروش تعهدی می گوییم، گفت: در فروش تعهدی یک نفر متعهد می گردد که سهامی را که فروخته است از بازار بخرد و در واقع قرض نمی گیرد، بلکه متعهد به خرید و برگرداندن آن سهام از بازار می گردد و از نظر عقد وکالت این قابل قبول ترین شکل برای فروش تعهدی می تواند باشد.

محمدی اضافه کرد: ابزار فروش تعهدی از روز یکشنبه 4 اسفند در پنج نماد فرابورس عملیاتی می گردد.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر ضرری در فروش تعهدی برعهده چه کسی خواهد بود، گفت: سازوکار ها طوری طراحی شده که سهام وارد زیان نمی گردد، چون می تواند از حساب ودیعه صاحب سهام جبران گردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: ابزار های اقتصادی در بازار بورس تکمیل شده و اکنون ابزار هایی مانند سهام، قرارداد آینده، اختیار خرید، اختیار فروش داریم و ابزار فروش تعهدی را هم اضافه می کنیم. همچنین فروش اعتباری را هم از قبل داشتیم. این ها ابزار های مربوط بازار سرمایه است.

وی گفت: در خصوص ابزاری اقتصادی اسلامی هم ایران از همه کشور های اسلامی از تعداد بیشتری ابزار اقتصادی اسلامی استفاده می نماید. در حال حاضر ابزار های مشارکت، اجاره دارایی، اجاره سهام، عقد استصناع (عقد سفارش ساخت یک صنعت) یا صکوک ساخت، مرابحه، خرید دین، جعاله، وکالت، اوراق منفعت داریم و هیچ کشوری همه این ابزار های اقتصادی اسلامی را با هم ندارد.

محمدی در خصوص اینکه با وجود تکمیل ابزار های اقتصادی چرا با این وجود شرکت ها برای تأمین اقتصادی به بازار سرمایه مراجعه نمی نمایند و بیشتر از بانک ها تأمین اقتصادی می نمایند، گفت: به خاطر اینکه بانک ها سهل تر تسهیلات می دهند، اما بازار سرمایه مقررات بیشتری دارد و این مقررات هم برای صیانت از حقوق سهامداران و دارندگان اوراق بهادار است. دلیل دوم این است که کسی که به بازار سرمایه مراجعه می نماید متعهد می گردد، در روز معینی مبلغ تعهد را پرداخت کند، چون اوراق سهام دست مردم است و باید به روز پرداخت گردد در حالی که در نظام بانکی این اختیار وجود دارد که بازپرداخت وام کسی را امهال و استمهال بکند، یعنی مهلت بدهد.

وی اضافه کرد: دلیل دیگر این است که وقتی یک شرکت به بورس می آید باید اطلاعات اقتصادی و صورت های اقتصادی خود را مرتب ارائه کند و بعضی از شرکت ها این اطلاعات را از قبل تهیه ننموده و ندارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه سهام بازار سرمایه از تأمین اقتصادی چقدر است، گفت: در خصوص شرکت ها این سهم کم است، اما در خصوص دولت بیشتر است و در مجموع سهم بازار سرمایه از تأمین اقتصادی شرکت ها و کشور 15 درصد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "استفاده از یک ابزار جدید اقتصادی در فرابورس از 4 اسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از یک ابزار جدید اقتصادی در فرابورس از 4 اسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید