روابط مالی با همسایگان برای دفع تهدیدات جهانی لازم است

به گزارش وبلاگ عکس، یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: یکی از بهترین روش هایی که می تواند تهدیدات را کاهش دهد توسعه هرچه بیشتر روابط مالی با کشورهای همسایه و منطقه است.

روابط مالی با همسایگان برای دفع تهدیدات جهانی لازم است

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ عکس، عباسعلی منصوری آرانی کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با مهر، در مورد گام دوم ایران در واکنش به بدعهدی طرف های اروپایی باقیمانده در برجام و اینکه آیا گامی عملیاتی در راستای تأمین منافع ایران در مدت زمان شصت روزه دوم بر خواهند داشت یا خیر، گفت: جمهوری اسلامی ایران از روزی که برجام را امضا کرد تا پیش از اجرای گام اول، به کلیه آنچه که در قالب برجام متعهد شده بود پایبند بود و گزارشات متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تأیید نموده است.

وی گفت: متأسفانه با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام طرف های باقیمانده و به خصوص کشورهای اروپایی نتوانستند گامی عملیاتی در راستای تأمین منافع ایران بردارند و لذا ایران مجبور به استفاده از گزینه کاهش تعهداتش شد.

منصوری ادامه داد: برخلاف آنچه که در مواضع سیاسی و شعارها گفته شد طرف های اروپایی گام عملیاتی چندانی را در فرصت شصت روزه اول برنداشتند و به همین دلیل ما تصمیم به شروع گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود گرفتیم.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه بدیهی است که ایران همچون دیگر کشورها در پی تأمین منافع ملی خود باشد و در این راستا از هیچ کوششی فروگذار نکند، توضیح داد: ایران همواره طی چهار دهه اخیر به دنبال تنش زدایی در منطقه و عرصه بین الملل بوده و با همه توان خود در این راستا کوشش نموده است و همواره خود را متعهد به رعایت کلیه قوانین و مقررات بین المللی دانسته و دیگران را هم به این مهم تشویق نموده است.

وی اعلام کرد: منافع ملی کشور ایجاب می نماید آنچه را که شورای عالی امنیت ملی مشخص می نماید، دنبال کنیم. بر اساس آنچه که ایران گفته، هر زمان که طرف مقابل گامی عملیاتی را بردارد، ما متناسب با آن، اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

منصوری اضافه کرد: اگر شاهد برداشته شدن اقدامی عملیاتی در قالب اجرای قطعنامه 2231 از سوی اعضای باقیمانده در برجام به خصوص کشورهای اروپایی نباشیم، طبیعی است که گام سوم ایران هم با قاطعیت و سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر اروپا یقین حاصل کند که جمهوری اسلامی ایران مصمم است متناسب با اقدامات آنها گام بردارد، قدم های عملیاتی و مؤثری را بر خواهد داشت.

وی در مورد اهمیت برخورداری از کانال های مالی و پیمان های مالی با کشورهای مختلف توضیح داد: فارغ از اینکه در حال حاضر روابط ما با کشورهای مختلف چگونه است و از چه وضعیتی به دلیل سیاست های تحریمی برخورداریم، هرگونه پیمان مالی با کشورهای بزرگ و منطقه ای از جمله روسیه، چین، هند، پاکستان، ترکیه و بعضی دیگر که می تواند منافع مالی ایران را تأمین کند برای ما یک ضرورت به حساب می آید.

منصوری با بیان اینکه عقل سیاسی و عقل مالی ایجاد می نماید که ایران در راستا پیمان ها و ائتلاف های منطقه ای منافع ملی خود را تأمین کند، تاکید نمود: برخورداری از 15 کشور همسایه یک امتیاز بزرگ برای ایران به حساب می آید که همزمان تهدیدات و فرصت هایی را برای ما به همراه دارد، هوشمندی در سیاست خارجی آنجا ارزش بیشتری پیدا می نماید که بتوانیم فرصت ها را افزایش و تهدیدات را کاهش دهیم.

این کارشناس مسائل بین الملل در انتها اظهار داشت: یکی از بهترین روش هایی که می تواند تهدیدات را کاهش دهد توسعه هر چه بیشتر روابط مالی با کشورهای همسایه و منطقه است. اکثر کشورهای منطقه ما، مسلمان هستند و توسعه روابط با کشورهای مسلمان در دکترین سیاست خارجی ایران دیده شده و به نظر می آید در شرایط فعلی باید توجه بیشتری به این مهم داشته باشیم.

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روابط مالی با همسایگان برای دفع تهدیدات جهانی لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط مالی با همسایگان برای دفع تهدیدات جهانی لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید