معاون وزیر دفاع سابق آمریکا: اردوغان کوشش نموده ترامپ را به بازی بگیرد

به گزارش وبلاگ عکس، معاون وزیر دفاع سابق آمریکا به روزنامه اکسپرس انگلیس گفت، رجب طیب اردوغان کوشش نموده برای دستیابی به تسلیحات هم به وسیله ناتو و هم به وسیله ولادیمیر پوتین، رفتار دونالد ترامپ را به نفع خود به بازی بگیرد.

معاون وزیر دفاع سابق آمریکا: اردوغان کوشش نموده ترامپ را به بازی بگیرد

به گزارش وبلاگ عکس، جیم تاونسند که در دولت باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا معاون وزیر دفاع در امور سیاست اروپا و ناتو بود و اکنون یکی از کارشناسان ارشد برنامه امنیت ترنس آتلانتیک در مرکز امنیت جدید آمریکایی است، معتقد است که رجب طیب اردوغان، ریس جمهور ترکیه کوشش نموده رفتار دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا را در راستای دستیابی به تسلیحات هم از ناتو و هم از روسیه به بازی بگیرد.

او در این باره گفت: برای مثال در مساله S-400 شرایط به گونه ای بود که اردوغان نفع خود را در همکاری با پوتین دید. ترکیه و روسیه از یکدیگر برای منافع خود استفاده می نمایند.

وی اضافه کرد: اردوغان آمریکا را دست کم گرفت. او فکر می کرد می تواند ترامپ را به گونه ای به بازی بگیرد که هم سامانه S-400 و هم جنگنده های F-35 آمریکا را به دست آورد؛ ترامپی که خود استاد این کار است.

تاونسند گفت: چنین اتفاقی نخواهد افتاد که S-400 و جنگنده های F-35 همزمان با یکدیگر به کار گرفته شوند و این سامانه روسی اطلاعات جنگنده های آمریکایی را ثبت کند. در این صورت روس ها راه های گوناگونی برای پی بردن به قابلیت ها و آسیب پذیری های جنگنده های F-35 خواهند داشت.

وی اضافه کرد: F-35 برای نفوذ به S-400 طراحی شده، پس این ایده که اجازه دهیم ترکیه ای ها همزمان با به پرواز درآوردن جنگنده های F-35، سامانه دفاع موشکی روسیه را نیز در اختیار داشته باشند، احمقانه است. این کار به نفع اعضای ناتو نیست اما برای اردوغان تایید شدن از سوی پوتین مهم تر از انجام کار درست برای متحدان است.

تاونسند اظهار کرد، با سیاست مشکل ساز اردوغان، صندلی ترکیه در ناتو در خطر خواهد بود و متحدان ناتو با روش های گوناگونی می توانند با رفتار آنکارا مقابله نمایند.

او در ادامه گفت: من فکر نمی کنم ترکیه از ناتو اخراج گردد. مساله تنها تحریم ترکیه در چارچوب ناتو است و به ترکیه خواهند گفت، بر مبنای کارهایی که انجام داده اید شما را به مانورهای ناتو دعوت نخواهیم کرد و به شما صندلیی در سطح بین المللی نخواهیم داد، ما می توانیم اقداماتی صورت دهیم تا ترکیه در این اتحاد منزوی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معاون وزیر دفاع سابق آمریکا: اردوغان کوشش نموده ترامپ را به بازی بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر دفاع سابق آمریکا: اردوغان کوشش نموده ترامپ را به بازی بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید