وزارت صمت پیش بینی افزایش 100 درصدی نرخ خودرو را تکذیب کرد

به گزارش وبلاگ عکس، وزارت صمت اظهارات یکی از فعالان بازار خودرو مبنی بر آزادسازی تدریجی نرخ خودرو از طریق خودروسازان را تکذیب کرد.

وزارت صمت پیش بینی افزایش 100 درصدی نرخ خودرو را تکذیب کرد

چند روز پیش وبلاگ عکس به نقل از خبرگزاری ایلنا اظهارات ابراهیم مددیان رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تبریز درباره سونامی افزایش قیمت خودرو منتشر کرد.

مددیان در این مصاحبه پیش بینی کرده بود که بازار در 3 ماه آینده حدود 100 درصد افزایش نرخ را تجربه کند؛ تا به امروز 40 درصد آن محقق شده است و 60 درصد دیگر به قیمت خودرو در ماه های آینده اضافه خواهد شد.

این فعال بازار خودرو مدعی شده بود: خودروسازان سیاست آزادسازی تدریجی قیمت را دنبال می کنند از این رو قیمت ها در کمتر از یک ماه روند صعودی به خود گرفتند.

امروز روابط عمومی وزارت صمت با ارسال جوابیه ای برای وبلاگ عکس به شدت از اظهارات مددیان انتقاد کرد.

متن کامل این جوابیه را در ادامه می خوانید:

مدیر مسول محترم پایگاه خبری تحلیلی وبلاگ عکس

موضوع: جوابیه پایگاه خبری تحلیلی وبلاگ عکس

سلام علیکم

احتراما با عنایت به درج مطلبی با عنوان افزایش 40 درصدی قیمت خودرو در 20 روز در مورخ 29/ 9/1401 در آن پایگاه خبری، مقتضی است وفق قانون مطبوعات نسبت به انتشار توضیحات ارسالی از سوی مرکز ارتباطات وزارت صنعت، معدن وتجارت در اسرع وقت اقدام لازم صورت پذیرد.

ادعای کذب افزایش 40 درصدی قیمت کارخانه ای خودرو

اخیرا برخی رسانه ها در مطلبی با عنوان افزایش 40 درصدی قیمت خودرو در 20 روز، مواردی را مطرح کرده که نیازمند توضیح است.

این رسانه ها به نقل از اظهارنظر یک فرد، ادعا هایی درباره قیمت خودرو و پیشگویی درباره آینده مطرح کرده اند.

این فرد گفته است: به نظر می رسد بازار در 3 ماه آینده حدود 100 درصد افزایش نرخ را تجربه کند؛ تا به امروز 40 درصد آن محقق شده است و 60 درصد دیگر به قیمت خودرو در ماه های آینده اضافه خواهد شد... هدف خودروسازان افزایش 100 درصدی نرخ کارخانه است که تا به امروز 40 درصد آن محقق شده است و در ماه های آینده 60 درصد دیگر به قیمت خودرو اضافه خواهد شد... خودروسازان سیاست آزادسازی تدریجی قیمت را دنبال می کنند از این رو قیمت ها در کمتر از یک ماه روند صعودی به خود گرفتند.

آمار و ارقام و ادعا هایی که این فرد مطرح کرده، هم از لحاظ محاسبات ریاضی و هم از لحاظ نگارش فارسی متناقض و عجیب است که فهم آن را سخت می کند.

وی یک بار مدعی شده که قیمت خودرو در بازار قرار است در 3 ماه آینده 100 درصد افزایش یابد، اما بلافاصله در جمله بعد گفته که تا به امروز 40 درصد آن محقق شده است.

در این باره باید پرسید اگر قرار است در 3 ماه آینده خودرو 100 درصد گران شود، قطعا این جمله از لحاظ نگارش فارسی مربوط به آینده است، اما چطور وی تحقق 40 درصد از این 100 درصد افزایش را به گذشته ربط می دهد! مبدأ زمانی مدنظر وی تعیین نیست و اساسا مفاهیم زمان در جملات فارسی زیر و رو شده است.

ضمن آن که قیمت خودرو در بازار که وی درباره آن سخن گفته با قیمت مصوب کارخانه ای تفاوت ماهوی دارد، اما گویا این فرد که احتمالا فعال خرید و فروش خودرو است، تفاوت این دو موضوع را هم نمی داند.

فرد مذکور در ادامه مدعی شده که هدف خودروسازان افزایش 100 درصدی نرخ کارخانه است که تا به امروز 40 درصد آن محقق شده است و در ماه های آینده 60 درصد دیگر به قیمت خودرو اضافه خواهد شد.

عجیب است که به این راحتی فردی اخبار غیرواقعی می گوید و برخی رسانه ها آن را بی کم و کاست منتشر می کند. برخلاف این ادعای غیرواقعی، قیمت مصوب کارخانه ای خودرو های تولید داخلی در سال جاری افزایش نیافته است. اما این فرد ادعای افزایش 40 درصدی نرخ کارخانه از ابتدای سال جاری تا به امروز را مطرح کرده و سپس پیشگویی هم کرده که 60 درصد دیگر آن در ماه های آینده اضافه خواهد شد.

این در حالی است که قیمت مصوب کارخانه ای و بخشنامه های فروش خودروسازان روی سایت های اطلاع رسانی آن ها منتشر شده و به راحتی با قیمت ابتدای سال قابل مقایسه است که نه تنها خبری از افزایش 40 درصدی نیست، بلکه قیمت محصولات حتی 4 درصد هم افزایش نیافته است.

وی واردات خودرو را هم کذب خوانده، اما این هم در حالی بیان شده که خودرو های وارداتی به زودی وارد بنادر کشور خواهند شد و این ادعای کذب هم رد خواهد شد. از رسانه ها انتظار می رود از بازنشر اظهارات شاذ و غیرمستند افراد مدعی خودداری کنند.

در ادامه بخشی از آمار واقعی، مستند و غیردروغ جهت اطلاع خوانندگان ارائه می شود:

که در 8 ماهه اول سال جاری نسبت به 8 ماهه سال گذشته 32 درصد عرضه خودروی سواری افزایش پیدا کرد و همچنین در آبان ماه 122 هزار دستگاه انواع خودرو های سبک و سنگین تولیدشده که تولید آبان ماه سال جاری رکورد 5 ساله را شکست.

همچنین از ابتدای سال 1401 تا نیمه آذرماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تحویل خودرو از طریق دو خودروساز اصلی کشور به مشتریان 187 هزار دستگاه بیشتر شده و رشد 32 درصدی داشته است. سال گذشته تا نیمه آذرماه دو خودروساز اصلی کشور 577 هزار دستگاه خودرو تحویل مشتریان داده بودند که سال جاری به 764 هزار دستگاه افزایش یافته است.

تولید خودرو های ناقص از طریق دو خودروساز اصلی کشور در سال 1401 نسبت به سال گذشته 91 درصد کاهش یافت. تا نیمه آذرماه سال گذشته مجموع خودرو های تولیدی دارای نقص قطعه 508 هزار دستگاه بود که در مدت مشابه سال جاری به 47 هزار دستگاه کاهش یافته است.

خودرو های انبارشده در پارکینگ خودروسازان به علت نقص قطعه در سال 1401 تقریباً صفر شده است. مجموع تعداد خودرو های کف پارکینگ در خودروساز اصلی کشور تا آبان ماه سال گذشته 165 هزار دستگاه بود که در مدت مشابه سال جاری به 1618 دستگاه کاهش یافته که نشان دهنده کاهش 99 درصدی خودرو های کف پارکینگ و به عبارتی صفر شدن آن است.

تولید انواع خودرو در 8 ماه نخست سال جاری به 748 هزار دستگاه رسید که بالاترین رقم در 4 سال اخیر محسوب می شود. تولید خودرو در 8 ماه نخست سال جاری 15 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل، 20 درصد بیشتر از سال 1399 و 53 درصد بیشتر از مدت مشابه سال 1398 بوده است.

منبع: فرارو

به "وزارت صمت پیش بینی افزایش 100 درصدی نرخ خودرو را تکذیب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت صمت پیش بینی افزایش 100 درصدی نرخ خودرو را تکذیب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید